Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mi minden szükséges a kezdéshe...

Mi minden szükséges a kezdéshez? (Továbbiak lent)

Figyelt kérdés
Sziasztok. Kezdőnek sem mondanám magam hiszen most tervezek csak belevágni az akvarisztika világába. Segítséget szeretnék kérni hogy egy 74 literes akváriumba ti mit ajánlotok? Ezalatt értem hogy aljzat,növények,légszűrő teljesítménye, na meg persze milyen halfajták stb? Megállás nélkül olvasok róla,hogy véletlenül se tudatlanul álljak a dologhoz, de kívácsi lennék a ti véleményetekre/segítségetekre.:) Előre is köszönöm!
2020. dec. 8. 19:13
 1/5 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Olvasgatni ezeket is ajánlom:

[link] , [link] , [link] , [link]


Növényzet-halfajok stb attól függ ,hogy mit akarsz de most megpróbálok felvázolni egy egyszerű vegyes aksit.


Kezdjük az alján, a talaj: szemcseméretre kb 0,5-3 mm (igen, mm nem cm) körüli a jó. Fontos ,hogy ne legyen színezett s érdes szemcséjű (ha talajlakókat is akarsz). Kezdőként jó a rostált sóder, gyöngykavics, apró kavics stb stb illetve ezek tetszés szerinti keveréke.

Kb 5 cm vastag aljzat kell ,hogy ültetni tudj benne.


Világítás: baromi hosszú és sokrétű téma ezért csak érintőlegesen (elsősorban fénycsövekre értve) a fontosabb pontok:

Legalább közepes fényerőd legyen mert ez alatt sokkal korlátozottabb a növénypaletta. A közepes fény kb 0,4-0,5 w/l (watt osztva liter), lumenben ugyan ez 20-40 lm/l. Színhőmérsékletre kb 6.000-6.500 kelvin legyen. Azaz a 860, 865, 960, 965 jelzésű csövek a szokásosak.

LED-ek esetében a watt nem annyira mérvadó.

Illetve nem muszáj 1db fénycső tudja ezt, jó az is ha mondjuk 2 csővel kevered ezt ki. Például nálam egy 100 literes fölött 2x18 watt 865-ös Philips csövek vannak.


Szűrő: szintén hosszú s részletgazdag téma. Pár fontosabb pont:

A gyári ajánlás alsó határa a mérvadó, pl: egy szűrő gyári ajánlása 60-120 liter akkor az ~60 litert visz. A te esetedben egy kb 70-80 liter ajánlású jó lesz. A szűrőanyag térfogata érje el kb a 3%-át az akváriuménak, pl: 100 literesbe kb 3 liter szűrőanyag.

Levegőztető nem kell, elég ha a szűrő fodrozza a felszínt, pl: pár centire a víz alá nyomott esőztetővel.

Ha van gyárilag aktív szén adva azt kiveheted s szivacsot rakhatsz helyébe.

A szivacsot csakis akváriumból való vízben szabad kinyomkodni, nem csap alatt (lásd: nitrifikáló baktériumok; nitrogénkörforgás).


Növényzet: érdemes vegyesen lassú és gyors növésűeket tartani na meg felszínt takaróakat is. Felsorolok pár fajt ami hirtelen eszembe jut s nem kell külön tápozni vagy csak minimálisan: békalencse; kagylótutaj; hínárfélék és hasonlók: argentín átokhínár, kocsánynélküli ambúlia, érdes tócsagaz, indiai vizicsillag, széleslevelű tóalma, valiznéria stb; cryptocoryne és echinodorus-félék (pl: hólyagos vizikehely); anubias-félék; mohafélék (pl: gömbmoha, jávai moha, úszó májmoha stb).

Ezek egy része elvan csak haltrágyával de van ami igényel némi növénytápot. Nem kell nagyra gondolni, általában elég egy kálium+mikroelemes növénytáp (pl: TF planter) némi liqui carboval (fonetikusan “karbó” azaz folyékony szénforrás) megtoldva. Ha tápozol akkor a gyári ajánlás kb felével kezd, napokra lebontva adagolni.


Halak: érdemes vízrétegenként elosztva tehát ne legyen egy vízrétegben sok hal. Illetve nyilván passzoljanak az igényeik. Kezdésnek sokmindent lehetne ajánlani de szerintem legyen egy 6-os raj valamilyen corydoras (páncélosharcsa) alul s felül egy szintén 6-8 fős raj valamilyen passzív halból, pl: szivárványos guppi, endler guppi, platti. Ebből a háromból csak hímeket hogy ne szaporodjanak, illetve ez “vagy-vagy” felsorolás és nem “és” bár keverni is lehet őket csak előbb jobb lenne tudni ,hogy nagyjából mit szereznél.

2020. dec. 8. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Zöldfülű Törpe ***** válasza:
100%

Hát, az van, hogy ezeket neked kell eldönteni.

Mondhatunk mi bármit, ha neked az nem tetszik.


Szerintem először is azt kell eldönteni, hogy milyen halat szeretnél. A hal kiválasztásánál elsősorban figyelembe kell venni az akvárium méretét, a víz keménységét (illetve azt, hogy szeretnél-e lágyítani), és persze azt, hogy tetszik-e. Át kell gondolni, hogy tudod-e biztosítani neki az igényei kielégítéséhez szükséges feltételeket. Ha megvan az a valami tetszik, akkor kereshetsz neki társakat (már ha egyáltalán lehetséges).


Aztán jönnek a növények. A halakra általánosságban jellemző hogy dúsan növényesített akváriumban érzik jól magukat. Ez alól kevés kivétel van, de azok nem 74 literbe valók. (Vagyis lehet hogy éppen jól éreznék magukat a dús növényzet között, de sajnos nem igazán lehet mellettük növény tartani, mint például az afrikai sügérek.)


A növények kiválasztásánál szintén figyelembe kell venni vízminőséget, hogy tetszik-e illetve azt hogy biztosítani tudod-e a tartásukhoz szükséges feltételeket. Gondolok itt elsősorban a világításra, a talajra, a tápozásra. Figyelembe kell venni továbbá, hogy "vegyes salátát" kell csinálnod: tehát legyen köztük alacsony, közepes, magas, illetve illetve lassabban és gyorsabban fejlődő növények.


A talajt a növényekhez kell kiválasztanod. Igénytelenebb növényeknek jó a kvarc homok is illetve az 1-3mm szemcseméretű sóder, vagy a drágább kategóriába eső passzív égetett agyag talaj, mint például a manado. Az igényesebb növényeknek aktív talaj illetve esetleg táptalaj szükséges. De ez már nem kezdőknek való kategória.

Halak szempontjából a talajnak azért van jelentősége, mert a talajtúró halak száját könnyen felsértheti az éles szemcséjű aljzat.


A fény az teljesen a növényektől függ. De azért jó ha van egy közepes fényerő.


A fűtő a halaktól függ. De mivel 100% hogy a választottjaid trópusi halak lesznek, ezért fűtő biztos hogy kell. 74 literbe én már bele tennék egy 100 wattosat.


És akkor elérkeztünk a legfontosabb berendezéshez, a szűrőhöz. 74 literhez lehet kapni jó minőségű belsőt és akasztósat is, de választhatsz akár külsőt is. Arra kell figyelni, hogy a szűrő gyári ajánlásának alsó határa legyen akváriumod mérete, vagy inkább attól nagyobb. Ott van például az aquael fan 2, amit 100-150 literhez ajánl a gyártó, ráadásul 6-7x megforgatja a vized óránként. A belsők hátránya viszont a kis szűrőtérfogat. Külső szűrőknél igaz az, hogy a szűrő térfogat a vízmennyiség 3%-a legyen. Az akasztósok a kettő közti átmenetet képviselik. Szűrő választásnál arra kell odafigyelni még, hogy vannak halak amelyek nem szeretik a nagy áramlást.


Ennyi volna nagyon Nagy vonalakban, és biztosan ki is hagytam valamit... Azt ajánlanám hogy olvass olvass és olvass, de ne csak a szakirodalmat, hanem jelentkezz például akvarisztikai Facebook csoportokba, mert azokból is sokat lehet tanulni.

2020. dec. 8. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Zöldfülű Törpe ***** válasza:
100%

Teve, drága!

Bármit is írtam, tettem azt úgy, hogy még nem olvastam a te választod.

Tehát bármilyen hasonlóságot, kapcsolatot vélsz felfedezni, az csakis valami földöntúli erő rovására írható :) :) ;)

2020. dec. 8. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

#3


Én meg azt hittem ,hogy mire elküldöm a választ addigra te már megírod kb ugyan azt :’D

2020. dec. 8. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Norbig ***** válasza:
100%
Ajánlanám youtube-on B.Joci videóit,rengeteget tanulhatsz tőle,illetve Nagy Viktor is egy jobb akvás mágus.
2020. dec. 14. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!