Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » 160 literes akváriumban hány...

160 literes akváriumban hány db hím endlert tarthatok?

Figyelt kérdés

Hím endlerekkel szeretném telerakni az akváriumom, nagyjából db hány hal reális?


Szeretnék melléjük még panda corykat is, 6db-ot, illetve 3-4 amano garnélát (és talán egy ancit, de ő egyelőre kérdéses még nagyon, ezért ne számoljuk).


Mennyi endlert tarthatok így?

Mennyi endlert tarthatnék a coryk nélkül?

Hány litert kell számolni 1db endlerre?



2021. febr. 4. 22:33
 1/7 Tevenyereggyarto ***** válasza:
56%

“Mennyi endlert tarthatok így?”


Ha az “1 cm hal=1 liter víz” irányelvet nézzük és az akvában van kb 140-150 liter víz így nagyjából 50-60 endler jöhetne csak ,hogy még reális számot kapjunk. Őszintén szólva ilyen egyedszámnál én inkább valamilyen “tipikus rajhalat” raknék bár az endler is megteszi.


“Mennyi endlert tarthatnék a coryk nélkül?”


A panda cory kb 3-5 cm tehát valamivel több vizet terhel, halanként kb 4-5 litert számolj, majd azt levonod az akva literjéből s annyi hely marad endlernek. Ha már ilyen nagy az akvárium szerintem legyen legalább 8-10 cory.


“Hány litert kell számolni 1db endlerre?”


Elég kicsi halak pláne a hímek, kb 2 legfeljebb 3 litert.


Szóval szerintem legyen kb 8-10 cory és kezdetben “csak” 20-30 endler ,hogy ha kell maradjon hely másnak is. Majd utólag ha úgy gondolod emeled a létszámot, bár amúgy sem mehet mind egyszerre bele, szóval ...


Ezeket ajánlom:

[link] , [link] , [link] , [link]

2021. febr. 5. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ! Nem gondoltam, hogy ilyen sok halat tarthatok! Az a tervem, hogy egy kis akváriumba (30-40l) teszek 2 párt és az utódokból a hímekkel töltöm meg a nagyot. Nem hiszem hogy 30-ig elmegyek habár, nem szeretnék túltelepíteni.

Sajnos nem tarthatok szinte semmi nano rajhalat ami tetszik, mert kemény a vizem, az endlerek meg kifejezetten ezt szeretik és legalább szép színesek is mellé.

2021. febr. 5. 08:32
 3/7 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Az igaz ,hogy én egy eléggé felső határt írtam az 50-60 endlerrel ami úgy értendő ,hogy CSAK ők s csak hímek erős szűrés+dús növényzet mellett, 20-30 ami még úgy reális szám. Emellett továbbra is tartom ,hogy ne spórold ki a cory-kat 6 egyeddel. Ha már az endler 10+ lesz akkor coryból is illene minimum 10.


Az ötledethez annyit ,hogy az endlereket a többi elevenszülőhöz hasonlóan vegyes csapat esetében háremben kell tartani azaz 1 hímre legalább 2-3 nőstény jusson. Ez nem tudom mennyire életképes ötlet, mi lesz a nőstényekkel?

2021. febr. 5. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Kénytelen leszek külön tartani őket, mert elméletileg nagyon szaporák, és ha nőstények lennének hímekkel több lenne mint 30 valószínűleg, tekintve, hogy nem eszik meg a babákat a felnőttek. Ha sok a nőstényem, meghirdetem ingyen az akvarista csoportba a kevésbé szép hímekkel együtt, valaki biztos örül majd egy kolóniának.
2021. febr. 5. 10:51
 5/7 A kérdező kommentje:
Azt olvastam továbbá, hogy magasabb hőmérsékleten nagyobb arányban születnek hím utódok, úgyhogy ezt is tesztelni fogom.
2021. febr. 5. 10:54
 6/7 anonim ***** válasza:

Nem szimplán szaporák, de hanem a nőstények tárolni tudják a spermát, így utódokat tudnak létrehozni hónapokkal az után is, hogy külön raktad a hímeket. Ezt is vedd figyelembe a halak pároztatásánál.


Az “1 cm hal=1 liter víz” irányelv hibás. Max 5 cm hosszú, torpedó alakú halacskákra lehet vonatkoztatni (egyéb esetben a 30 centis aranyhalnak is elég lenne 30 liter víz) és semmit nem mond el az egyéb igényeikről: úszótér, csapatméret, kompatibilitás stb.

Panda cory-ból a 6 db az a minimum, maximum nem véletlenül nincs megadva: minél nagyobb bandában érzik jól magukat (nyilván az akvárium és a szűrés kereteihez mérten).

A 20-30 endler már barátságosabb becslés.


Milyen szűrőt tervezel a 160 literesbe?


Ezt lehet érdekesnek találod: [link]

2021. febr. 5. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Tevenyereggyarto ***** válasza:

#6


“Az “1 cm hal=1 liter víz” irányelv hibás.”


Nem mondanám hibásnak, inkább csak “kiegészítő magyarázatra szorul”. Általában meg szoktam/ szoktuk említeni ,hogy ez a hal vízterhelésére és nem a helyigényére vonatkozik illetve nagyobb halaknál felfele kell kerekíteni, akár sokkal több literrel mint ahány centisek, pl: aranyhalra halanként ~50 litert szokás ajánlani holott változattól függően 15-30 cm hosszúra nőnek de nagyok/ nehezek s sokat esznek/ ürítenek. Viszont ezt most nem részleteztem mivel most 160 literbe hím endlerekről van szó, a guppik mind a szivárványos mind az endler (főleg a hímek) gyakorlatilag nanohal méretűek, tehát alkalmaszható az irányelv.


“A 20-30 endler már barátságosabb becslés.”


Egyetértek. Ahogy írtam is az 50-60 endler egy kissé szélsőséges becslés úgy ,hogy ha nincs más s jó a szűrés/ karbantartás.

2021. febr. 5. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!