Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Hogyan a legjobb váltani a...

Hogyan a legjobb váltani a halfajok között?

Figyelt kérdés

Kb. 3-4 éve "örököltem" 4 serpalazacot (egy akváriumfelszámolásból). Nem tudom, mennyi idősek voltak akkor. Vettem melléjük még 6-ot, amik akkor még nem voltak kifejlettek.

A négy "öreg" azóta már elhullott, a héten halt meg az utolsó. De a "kicsik" teljes egészségnek örvendenek, nagyon szépek is. Most ugye maradtak hatan, ami nagyon szűkös egy rajnak, de én igazából mást szeretnék tartani utánuk... Ha most megint kiegészítem őket, akkor mire ezek kiöregszenek, a maradék négy mellé kell újra venni, stb. Értitek, hogy gondolom. De még ha nem egészítem ki, az eredeti 4 is kb. fél év alatt öregedett ki teljesen, azért van egy szórás az élettartamukban, nem egy napon "jár le a szavatosságuk"... Lehet, hogy hónapokig csak 1-2 példány marad belőlük.

Azt viszont nem akarom, hogy rosszul érezzék magukat, csak ők az első rajhalak, amit tartok, és más faj is érdekel, mást is ki szeretnék próbálni. Sajnos két akvárium mellé egy harmadiknak nincs helyem.

Hogy a legjobb ezt a kérdést megoldani?


2021. febr. 7. 16:53
 1/10 Skid05 ***** válasza:
100%
Facebook hirdetés tematikus csoportban vagy érdeklődsz a közeli üzletben bevennék-e őket... utóbbi ritkábban működik pláne kevés egyednél mert indokolatlan kockázatot jelent a kereskedőknek a teljes állományra nézve.
2021. febr. 7. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Á, biztos nem fogom egy boltba beadni. Ezek az én állataim, évek óta nevelem őket, ott meg ki tudja, mi lesz velük...

Ahol a halkaját veszem, ott a boltos egyértelműen megmondta, (nem nekem, de hallottam), hogy ő nem vesz be halat, legfeljebb teknőskajának, mert karanténozni nem tudja őket, ismeretlen forrásból származó pár darab halért pedig nem kockáztatja a többi egészségét.

A másik pedig, hogy nem szívesen sóznék rá senkire olyan idős halakat, amikről tudom, hogy esetleg pár hónapjuk van csak hátra.

Igazából én nem megszabadulni akarok tőlük, hanem azt szeretném, hogy amíg élnek, addig jó legyen nekik. Csak ezt nem tudom, hogy oldjam meg...

2021. febr. 7. 17:59
 3/10 Skid05 ***** válasza:

Enyhén ambivalensnek érzem az elhangzottakat: más lakókra cserélnéd őket, mert ezek szerint másnak már nem lenne hely, de megválni sem szeretnél tőlük… ha mindig kiegészíted eltérő életkorú egyedekkel akkor ez egy végtelen dilemma lesz… már ha az utolsó uszonycsapásukig a raj élményét szeretnéd fenntartani nekik.

A face-n találhatsz olyan hobbitársat aki serpalazac rajt tart és belefér neki a +4 egyed meg az is, hogy már 4 évesek, ami jól körülmények között duplája is lehet majd. Egy próbát megér.

2021. febr. 7. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Salx Narval ***** válasza:
100%
Nálam is volt már hasonló helyzet nem egyszer azt tapasztaltam, hogy a rajból megmarad pár db elég jól mondhatni stresszmentesen élte le a hátralévő idejét csapattársak nélkül is a megszokott helyén. Ez nyilván csak akkor működik ha az új halakkal amúgy együtt tarthatóak. Volt egy különösen sokáig élő fekete tetrám aki egyedül maradt, apátia helyett átvette a fantom lazacok irányítását, terelgetését, szinte beépült a rajba.:D Ne csinálj ebből gondot ha jó helyük van ellesznek kevesebben, sőt egyedül is ha úgy alakul a végén. Rosszabb megoldás az ha új helyre rakod őket a megszokott helyett.
2021. febr. 8. 04:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Ha "kifut" ez a serpa csapat, nekem is a fekete fantomlazacok, vagy a vörös neonok tetszenének... 112 l-ben vannak most a serpák, páncélos harcsák és csíkos baltahasú lazacok vannak mellettük. A baltákról semmiképpen nem mondanék le.

Fekete tetra is tetszik, csak neki kicsinek ítélem ezt az akváriumot. Majd, ha egyszer lesz helyem egy nagyobbnak...

2021. febr. 8. 09:07
 6/10 Tevenyereggyarto ***** válasza:

“ Volt egy különösen sokáig élő fekete tetrám aki egyedül maradt, apátia helyett átvette a fantom lazacok irányítását, terelgetését, szinte beépült a rajba.:D”


Igen, ilyesmit én is megfigyeltem ,hogy ha egy adott fajból kevesen vannak akkor az akvában levő legjobban hasonlító rajba becsatlakoznak amolyan “ha nincs ló jó a szamár is”, persze nem minden esetben de hajlamosak rá. Nálam pl: egy öreg foltos páncélosharcsa van, hajdani rajának utolsó példánya már jóideje. Összebandázott a 2 torokátummal, köszöni szépen jól van. Szerintem a maradék serpád simán elhaverkodhat a fantomokkal vagy neonokkal.

2021. febr. 8. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Salx Narval ***** válasza:
Igen, a fekete tetráknak valóban szűk lenne 112 liter és valószínűleg az akvárium felső-középső rétegéből minden halat kiszorítanának még nagyobb akváriumban is. Az ajánlásokkal szemben 250-300 liter alatt nem tartanám őket. Semmi baj nem lesz a fantomokkal és a serpákkal, a vörösekhez még hasonlítanának is némileg. A neonokkal is ellenének de az ő viselkedésük és kinézetük azért eléggé eltérő. Nyugodtan megvásárolhatod bármelyiket, nem kell kivárni az első raj teljes elfogyását. A balták nem ugrálnak nagyon ha bátrabban közelítesz?
2021. febr. 9. 03:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, egyelőre úgy látom, ez a maradék 6 példány jól elvan, de ha csökken a számuk, akkor nem várom ki a teljes elfogyást, veszek melléjük (valószínűleg) fantomokat.

A balták nálam nem ugrálósak, 2 éve vannak meg, ez alatt kétszer láttam (és hallottam...) őket ugrani. Amikor rendeltem őket, nagyon el akartak a boltban riasztani tőlük, hogy kényesek, félősek, ugrálósak, de szerintem kemény kis halacskák. Akkor félnek, ha valaki/valami konkrétan felülről közelít. Ha oldalról, elölről, az nem nagyon érdekli őket, legfeljebb a nagyon hirtelen mozdulatok. De az akvárium teteje fekete, és alá pedig biztos, ami biztos, kifeszítettem ilyen zöldséges zsákot, nem tudom, hogy hívják, amiben pl. citromot lehet venni. Ilyen hálós műanyag dolog. Csináltam most róluk fotót, a többség többnyire a vízfelszínig érő levelek körül/alatt van:

[link]

[link]

De ha megnézitek, MINDIG van egy, aki olyan előretolt őrszemként kinn van a nyílt vízen, itt is látszik, bal oldalon, ő figyel, és ha van valami, jelzi a többieknek:

[link]

Hihetetlen érdekes halak, hiába két éve megvannak, de még mindig simán elnézem őket egy fél órát, teljesen odáig vagyok értük.

Én különösebben kényesnek sem találtam őket, mondjuk nyilván a vizük tiszta és jól szűrt, illetve nagyrészt élőt kapnak, de még abban is válogatnak...

2021. febr. 9. 12:17
 9/10 Salx Narval ***** válasza:
100%
Valóban szépek és a vizük is szép tiszta, bár én fekete tőzeges vízben tartottam őket de láthatóan nem hiányolják. Háló az mindenképp kell, jól tetted, hogy felszerelted. Az enyémek szerették a zöld levéltetveket, volt bőven a kertben de miattuk megtűrtem őket, a párom nagy bánatára.:D Élő sórákkal is gyakran etettem és vízibolhát is gyakran gyűjtöttem, szúnyoglárva is akadt az esőgyűjtőben. Azért írom ezeket, hogy esetleg bővítheted valamelyikkel az étlapot ha van türelmed a gyűjtéshez, keltetéshez. Vannak igényeik de én sem tartottam őket kényesnek. Az enyémek eleinte jobban ugráltak de idővel gondolom megszokták a mozgást, persze óvatos is voltam, takartam a frontüveget ha kisgyerekek jöttek. Úgy sorakoznak a levél alatt mintha csak az enyéimet látnám.:D Nekem is a kedvenceim közé tartoznak.
2021. febr. 10. 05:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a levéltetves ötletet, ki fogom próbálni (ha több lesz majd a levéltetű, mint a hó...)

Nálunk a két sláger a muslinca és a frissen kelt tücsök.

Illetve mostanában van az állatos boltban egy "blackworm" nevű gyűrűsféreg, Lumbriculus variegatus, de a magyar nevét nem tudom (ha van), azt is szeretik, de csak úgy eszik meg, hogy egy kis csomót csipesszel a vízfelszínen tartok nekik...

Emellett üvegálca, vízibolha is megy, végül is fagyasztottat is esznek, de nem mindent, és nem akkora lelkesedéssel.

2021. febr. 10. 10:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!