Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Úgy hallottam, az aranycompó...

Úgy hallottam, az aranycompó hasznos a tóba, mert például megeszi a belehullott bomló növényeket, de a szándékosan odaültetett, élő dísznövényeket is meg fogja rágni?

Figyelt kérdés
Jó lenne, ha "tisztítaná" a vizet, de nem szeretném, ha a növényeimet bántaná. :)

2021. ápr. 6. 18:34
 1/8 anonim ***** válasza:
Ugyan az a táplálékbázisa, mint a közönséges compónak! Esetenként a friss, lágy növényi hajtásokat el-el fogyasztja (csakis hínárfélék). Valamivel bővebben itt: [link]
2021. ápr. 7. 04:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Salx Narval ***** válasza:
100%
Nem fogja megenni a tóra hulló összes falevelet ha erre gondoltál.:D Az iszapot is csak átszűri de a takarítást meghagyja neked. Akkor tarts ha tetszenek mert semmivel nem hasznosabb egy tóban a jelenlétük mint pl az aranyhalaké. Ők is a halkaját fogják előnyben részesíteni és nem fogják kiirtani a növényeidet de a tavadat ép úgy gondoznod, takarítanod kell. Ha lenne egy nagyobb tavacskám én biztosan tartanék párat mert szerintem szépek.
2021. ápr. 7. 05:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

EZ pont olyan, mint egy túltelepítés miatt rommá algásodott akváriumba még plusz algaevőket tenni... olaj a tűzre, vagy úgy is mondhatnám, kegyelemdöfés, vagy az utolsó szög a koporsóba.


Gondold végig.

Van egy zárt akváriumi rendszer, amibe a sok hal miatt sok kaját szórsz be. A halak sokat ürítenek, végső soron sok a bomló méreganyag.

Ezt, az állatok termelik, és az algák hasznosítják.

Ide plusz állatot betenni, azt jelenti, hogy még több állat, amik a mérgeket felhasználó algákat eszik, de attól, hogy megeszik, ki is ürítik, tehát tovább terhelik a vizet, algából viszont egyre kevesebb lesz, mert megeszik.


Sok a hasonlóság a tóval.

Ott a zárt rendszerbe a halkaján kívül a természetből is kerül anyag, esetedben, behulló, bomló növényzet.

A végeredmény ugyanaz: sok bomló méreganyag.

Attól, hogy ezt egy hal megeszi, nem tűnik el, csak emésztve kerül vissza a rendszerbe, tehát nem 3 hét kell az elemeire bomláshoz, hanem mondjuk 1-2 nap. De a vége ugyanaz.


Na most nézzük, mennyire éri ez meg:

A halak nőnek, tehát valamennyi tápanyagot beépítenek a szervezetükbe, de nem mindet, mert ürítenek is.

Mondjuk a fele felszívódik, a másik feléből trágya lesz. Ez már csak 50%-os hasznosítás.

(Mivel nem azt kell nézni, hogy van e bomló falevél a tóban, hanem azt, hogy van e túl sok nitrogén vegyület, ami láthatatlan. Tehát hiába eszi meg a hal, más formában ott marad)

Jelentősebb növény behullás egy év alatt mondjuk 3 hónapig van, ami az év negyede, az 50% negyede, az 12%.

Az év többi időszakában ugyanúgy halkaját esznek, és ugyanúgy pluszban terhelik a vizet, amit neked kell takarítani.

A levélhullós időszakban is ugyanúgy, elsősorban tápot fognak enni, nem tudod megtiltani nekik, vagy megakadályozni, ezért a fölös behulló leveleknek ha a tizedét megeszik, az egy reális szám.

Most járunk 1%-os hasznosításnál.

99%-ban te eteted, és te takarítasz utána.

Úgyhogy akitől ilyet hallottál, hogy "tisztítja a tavat" csak mert néha megeszik olyan táplálékot is, amit nem te adsz neki, hát nehéz ezt szépen mondani, de tök hülye hozzá.

Egy állat, soha nem tisztít! Maximum átalakít, de a végeredmény ugyanúgy káros!

2021. ápr. 7. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! A mostaniak (meg a jövőbeliek is) azt eszik, amit a tóban találnak, nem nagyon vannak etetve.
2021. ápr. 7. 19:49
 5/8 Salx Narval ***** válasza:
Azért ennyire nem kell fukarkodni. Biztos akad némi zöldségféle a konyhán de egy-egy doboz jobb minőségű táp sem a világ. Nyilván nem kell elkapatni őket de azért ne csak azt egyék amit találnak, pláne ha létszámnövelésen is gondolkodsz.
2021. ápr. 9. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Nem fukarkodom, ekkora tóban egész egyszerűen nem kell őket etetni.
2021. ápr. 10. 16:51
 7/8 Salx Narval ***** válasza:
Értem, azt hittem kis udvari dísztóról beszélünk.
2021. ápr. 11. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Tulajdonképpen olyasmi, csak sokkal nagyobb és nem kör alakú. :)
2021. ápr. 11. 17:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!