Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Kezdő akvarista vagyok és egy...

Kezdő akvarista vagyok és egy 60 literes akváriumban szeretnék tartani 2 vagy 3 betttát ( 1 hím 1 vagy 2 nőstény), 10 neonhalat, 6 garnélát, 6 vagy 4 algaevő vagy páncélos harcsát és 6 vagy 4 almacsigát szerintetek ez így kivitelezhető ?

Figyelt kérdés

2022. ápr. 11. 15:38
 1/7 Tevenyereggyarto ***** válasza:
88%

Gondolom te most ugyan az vagy aki a napokban kérdezgette ugyan ezt csak 20 literessel, ugye? Ha igen akkor annál a 2-3 kérdésnél minden szükségeset megkaptál. Innentől csak trollkodás, azt meg minek?


Ha véletlenül mégsem csak trollkodsz akkor a rövid válasz: nem, ennyi s ilyen halat nem lehet még ekkora helyre sem bezsúfolni. Ráadásul az egyéb igényeik (pl: hőmérséklet) is mások.

Ha tényleg érdekel akkor tudunk segíteni és például 60 literbe való összeállítást ajánlani (bár a halak megvétele kb a legutolsó lépés egy akváriumnál).

2022. ápr. 11. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Olvasgass. Akvaguru, Greenaqua kezdésnek. Vagy ott a Horn-Zsilinszky könyv, műszaki dolgokban ugyan túlhaladott rajta a világ, de az alapok benne vannak.
2022. ápr. 11. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

oké, akkor tudsz ajánlani 60 literbe összeállítást hím bettával ? :)

nagyon szeretnék bele neonhalat, rákot, csigát és páncélos vagy algaevő harcsát

előre is köszönöm

2022. ápr. 11. 17:13
 4/7 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Rendben, akkor válaszolok itt is komolyabban.

Először is leszögezném ,hogy mielőtt bármit (!) megvennél olvasd át a korábban ajánlott oldalakat, azokon minden szükséges infót megtalálsz. Én is ajánlottam 4 oldalt meg mások is továbbiakat. Addig semmit se tegyél amíg minimum az alapokkal nem vagy tisztában különben az lesz ,hogy pár nap-hét s azt kérdezgeted ,hogy “miért pusztulnak a halak pedig az eladó ezt meg azt mondta s én meg így s úgy csináltam”.

Na meg rengeteg kezdőknek-kezdőkről szóló kérdés van, azokat sem árt átnézni.


60 liter még mindig nem sok, főleg ha mindenképp bettát szeretnél. A betta kedveli a meleg (kb 26-28 fokos), lassú vagy akár 0 áramlású vizet, szóval mindenképp olyan kell mellé ami bírja az ilyet. Továbbá territoriális szóval nem jöhetnek szóba a hasonlóan színes, nagy uszonyú, csipkelődős halak. Elsősorban kisebb talajlakókkal próbálkozz mint mondjuk a panda páncélosharcsa.

Amik eredeti élőhelyükkel jobban passzolnak a bettákhoz azok a csíkok (Pangio féle csíkok) mint például a párduccsík, csokicsík stb.


Ha lenne legalább 80–100 liter körül akkor tudnék ajánlani vízközt úszó fajokat is (ennél kisebb helyre én nem szoktam ajánlani, legalább is betta mellé), mint pl: ékfoltos razbóra. Viszonylag kicsi, nem túl kirívó, békés, ázsiai, elsősorban ilyen kaliberű halakat kell keresni.

Esetleg ami nem ázsiai, kicsit feltünőbb s gyakori az a vörös neonhal, bár az szerintem kevésbé passzol.


Algaevő alatt mire gondolsz? Alci/ ancistrus? Annak kicsi 60 liter. Akkor már esetleg otocinclus/ törpe szívóharcsa, bár az nem feltétlenül kezdőknek való.

Egyébként a harcsák és algaevők “kötelező elem” tévhite nem igaz, lehet nélkülük is akvarizálni (nem azt mondom ,hogy te ezt hitted, csak megemlítettem).


A “rákok” megint nagyon tág fogalom. Ami kimondottan “rák” azoknak rendszerint külön számukra berendezett hely kell s egyébként sem túl kompatibilisek halakkal.

Maradnak a garnélák, most elsősorban olyanokra gondolok mint a red cherry, blue dream stb hasonló törpegarnélák. Nekik dús növényzet kell, főleg mohafélék. Érdemes pár héttel hamarább telepíteni őket mint a bettát így megszokják, kiismerik a helyet mielőtt az megérkezik. Viszont ennek ellenére is esélyes ,hogy a betta ha a nagyokat szerencsésebb esetben nem is de a kicsiket levadászhatja.

Még az olyan nagyok mint a sepregető garnéla működhet.


Szóval akkor legyen mondjuk:

-60 liter s hozzá passzoló felszerelés, szűrés stb

-dús növényzet, felszínig érő/ felszínen lebegő is, s hozzájuk illő fény

-1 hím betta (nőstények nélkül!), 6-8 panda harcsa vagy(!) 6-8 csík

-garnélák (ha akarsz; rád bízom pontosan milyet), nekik sok moha, ha lehet ők kerüljenek be az elsők közt

-csigákból ha akarsz valami kisebb ami szerencsésebb esetben nem szaporodik


És mindezek előtt az ajánlott oldalak intenzív olvasása!

2022. ápr. 11. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

"nagyon szeretnék bele neonhalat, rákot, csigát és páncélos vagy algaevő harcsát"

Én meg nagyon szeretnék budit aranyból meg rocker herceget fríz lovon.

Amit te szeretnél, az működésképtelen. És állatkínzás, abban az értelemben, hogy megrövidíti a halak élettartamát már maga a nem megfelelő hőmérséklet is, aztán még nem beszéltünk a túl kicsi úszótér, a zsúfoltság, a sodrás, a kompatibilitási problémák stb. okozta stresszről, ami az immunrendszert is hazavágja.



Szóval szerintem amit leírtál, az minimum 2 akvárium:

- egy 27-28°C-os vizű, lassú sodrású 40+ literes akvárium 1 db hím bettával (aki vagy felzabálja a garnélákat vagy nem)

- és egy 112 literes, erősebb sodrással, 24-26°C-os vízzel, mert ez szükséges a neonoknak, corydorasoknak, otocinlusoknak, ancistrusoknak. (Ők egyébként max. a kölyökgarnélákat dézsmálják meg.)


Én általában azt szoktam javasolni kezdőknek, hogy válasszanak ki 1 db halfajt, amibe fülig bele vannak szeretve és aköré tervezzenek, mind környezetben, mint lakótársakban. Aztán ahogy beszippantja az embert az akvarisztika, változni fog az érdeklődése, stílusa.

Anno nekem is volt bettám, ma már nem tartanék.

2022. ápr. 11. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
köszi Tevenyereggyarto nagyon sokat segítettél :) ( de tényleg, szóval nem átvitt értelemben )
2022. ápr. 11. 20:15
 7/7 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

#Kérdező


Azért a többiekről se feledkezz meg mert ahogy néztem minden kérdésednél mindenki nagyon is hasznos válaszokat adott. Hidd el, minden elhangzott tanácsra szükséged lesz.

2022. ápr. 11. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!