Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Akvárium világitás led...

Sanzii kérdése:

Akvárium világitás led égövel lehet. azt olvastam hogy 6500 k az jó. de az 5000k az nemjó ?

Figyelt kérdés
2022. aug. 8. 17:56
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Ez ennél bonyolultabb.


6500 Kelvint végtelen módon ki lehet keverni, különböző hullámhosszúságú fény tartományokból.

Az, hogy 6500 K jó, az fénycsövekre vonatkozik, mert ezt általában olyan (3 vagy 5 sávos) csövek tudják, amiknek a spektrum összetétele úgy van kiegyensúlyozva, hogy mind a vörös, mind a kék tartományban (is) világítanak, és ezek szükségesek a fotoszintézishez, tehát ideálisak akváriumi növények megvilágítására.

És mivel semleges színre ki van keverve zöld tartománnyal, ezért általános világításra is jók, mert színhelyes képet adnak.


A ledekről ellenben általában semmi infó nincs, hogy bizonyos spektrum tartományokban milyen erővel sugároznak.

Így többé kevésbé érvényét veszti az a kijelentés, hogy a 6500 K jó lenne.

Lehet, hogy jó, lehet, hogy nem annyira, és hajszál pontosan ugyanez mondható el az 5000 K-ről is. Pont annyi eséllyel jó, mint a 6500-as, de garancia egyikre sincs.


Egyébként a gyári adatok ellenére, ledből 6500 K szerintem még vakítóbb, kékesebb, mint fénycsőből, úgyhogy ilyen szempontból az 5000 csak javít a helyzeten.

Jó lenne pontos spektrum görbe, vagy legalább egy színvisszaadási mutató. (cri)

Ezek hiányában max annyit lehet mondani, hogy valószínűleg jó.

2022. aug. 8. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

...1-es vagyok, csak hogy mennyire nem a végső színhőmérséklet (Kelvinszám), hanem a spektrumkép számít,

kiegyensúlyozott spektrummal (a 6500-astól eltérő tónusú fényben)

létezik 5400-as, 4700-as, sőt, akár 4200 K-es , teljes értékű napfényes világítás is!

2022. aug. 8. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
értem köszönöm
2022. aug. 8. 18:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!