Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Valaki meg tudná nekem mondani...

Valaki meg tudná nekem mondani, hogy miért pusztulnak el a halaim? Akármilyen halat veszek bele, az aksiba, egyik sem bírja sokáig. Már az algaevő is elpusztult. Volt már vitorlás, neon, molly, guppi, betta de mind megdöglött. Mi lehet a baj?

Figyelt kérdés
50-60l-es az akvárium,mindennel fel van szerelve és nincs benne sok hal.
2008. dec. 23. 07:29
 1/5 anonim válasza:
Ez lehet a víz minőségétől.Milyen gyakran szoktad takaríatni?Teljesen leszívod a vizet vagy hagysz benne a régi vízből is?Idő kell ahhoz,hogy beálljona víz Ph értéke.Ha elmész egy díszállatkereskedésbe ott sokkal okosabbak és bizonyára tapasztalatuk miatt biztosabban tudnak válaszolni,segíteni.
2008. dec. 23. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 kzs ***** válasza:
91%

Szia! Négy részről lehet megközelíteni a problémát.

1. A víz minősége

2. A talaj

3. Kövek

4. Már eleve betegen vetted a halakat (bár ennek kevés a valószínűsége. Megtörténhet ugyan "hébe-hóba", de az, hogy MINDIG beteg halakat veszel - ez nem túl valószínű)


Nézzük akkor sorjában:

1. Víz minősége

Nagy a valószínűsége annak, hogy felgyülemlett az akvárium vizében az ammónia, a nitrit és a nitrát - és mincs ami lebontsa. Vagyis nem alakulhatott ki a szűrőben az az elengedhetetlenül fontos lebontó baktériumnépesség, mely tehermentesíti a vizet.

Ennek okai a következők lehetnek:

- Nem használtál se SERA Nitrivec-et, sem pedig TETRA Baktozym-ot (vagyis nem kerültek be az akváriumba /pontosabban a szűrőbe/ a baktériumok)

- Nem ment folyamatosan a levegőztető sem/vagy a szűrő.

(Namost akár külön van Neked a szűrő és a levegőztető, akár egybe van építve a kettő, mindkettőnek folyamatosan mennie kell. Sohasem szabad kikapcsolni. Mert ha megteszed, akkor a baktériumok nem kapnak elegendő oxigént, és megdöglenek. Újabb bekapcsoláskor a szűrő a döglött baktériumokkal szennyezett vizet fogja az akváriumba szivattyúzni, ami jelentősen terheli a vizet)


Fontos tudni, hogy idó kell, mire "beáll" az akvárium vize. Ez annyit jelent, hogy miután be van rendezve (benne van a kavics, a kő, a növények, stb.), még nem szabad halat tenni bele.

Előbb időt kell adni a szűrőbeli baktériumkultúrának, hogy elszaporodjon. Vagyis miután betöltötted a szűrőbe a SERA Nitrivec-et (vagy a TETRA Baktozym-ot), állandó középerős levegőztetés, és állandó szűrő működés mellett nem kevesebb, mint 1 hétig kell hagyni az akváriumot halak nélkül. És csak ennek letelte után jöhetnek a halak (előbb nem)!

Ami a csapvizet illeti: ennek a pH értéke általában megfelelő (7 körüli értéke van, ami - igen kevés halfajtól eltekintve - minden halnak ideális).


Használtál SERA Aqutant, vagy NEPTUN Antiklórt?

Igaz ugyan, hogy állandó levegőztetés mellett 1 hét leforgása alatt a klór kimegy a vízből, de azért - biztos ami biztos alapon - ajánlatos használni.

A halak nyálkahártyája ugyanis nagyon érzékeny. Ebből kifolyólag szükésges megkötni minden olyan káros anyaogt, ami a csapvízben előfordulhat.


2. A talaj jellege, minősége

Könnyen meglehet, hogy a talaj tartalmaz mérgező anyagokat. Honnan szereztél talajt? A díszállat-kereskedőtől, vagy pl. "maszek úton" egy építkezésről?

Nem mindegy, mert a talajnak eleve bevizsgáltnak kell lennie. A megbízhatatlan helyről származó sóder, vagy kavics - vízbe téve - mérgező anyagokat bocsájthat ki. (persze ha díszállat-kereskedőnél vetted a talajt, akkor semmi gond. Viszont ez esetben is át kell mosni külön lavórban, forró vízben)


3. Kövek

Előfordulhat, hogy az adott kő meszet tartalmaz. Ez rendkívül mérgező vegyület. Éppen ezért meg kell vizsgálni a köveket - még mielőtt az akvárium vizébe teszed. A vizsgálat úgy történik, hogy az adott kőre 1 csepp "SERA pH-minust" cseppentesz. Ha a kő pezseg, akkor nem szabad beletenni a vízbe.

4. Már eleve betegek a halak (ennek a valószínűségéről már írtam)

--------------

A megoldás a következő: Ne tegyél bele semmilyen halat, hanem kezd elölről az egészet. Ez annyit jelent, hogy amennyiben kaviccsal, vagy kövekkel van gond - cseréld ki.

Csinálj teljes vízcserét, és figyelj a szűrőre!

És - ahogy írtam - ne siess a halakkal: Csak 1 hét után tedd bele a halakat az akváriumba.


(más téma: a Vitorláshalat felejtsd el: 50-60 literes akvárium kicsi neki. A szakirodalom - alsóhangon (!)) - 100 literes akváriumot ajánl neki, de - annak érdekében, hogy az úszói szépen fejlődhessenek - inkább ennél is nagyobb aksi kell neki. Ja, és mivel a Vitorláshalak párválasztóak, annak érdekében, hogy jól érezzék magukat, legalább 6 darab kéne belőlük, ami - egy 50-60 literes akváriumban helyszűke miatt - elképzelhetetlen.

2008. dec. 23. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
53%
Vagy a halakat rosszul választod...guppi neon csapatban szeret lenni, vitorlást nem is lenne szabad 60 literesebe,.,,,nekünk 100 literesbe sem ajánlották...a betta meg ha másokkal van együtt akkor a többi hal bántja..
2008. dec. 23. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Gondolom új az akváriumod. Nekem is ez volt a baj, legalább 3 hónapig folyton meghalt mindenem, szerintem folyamatos járványok voltak... Ha nagy és forgalmas állatkereskedésben veszed (én pl az Árkádban vettem a Noé bárkájában), akkor nagy valószínűséggel van köztük beteg, és onnan az összes többinek lőttek. Én egy idő után meguntam, vettem ilyen parazita ellenes gyógyszert nekik, kiraktam egy vödörbe a halakat (azt a néhányat, ami túlélte), mindent átmostam, kiforraltam a kavicsokat, aztán egy ideig gyógyszereztem őket, és kis állatkereskedésben vettem utána újakat. Azóta semmi baj.

A nagy boltokban egyszerűen nem tudnak figyelni a higiéniára, ott úszkálnak a döglöttek az alján... SZörnyű.

2008. dec. 29. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

velem is ez van most!! :(

volt 1 bettám és 5 guppim,azok 3-4 hónapig elvoltak csak levegőztetővel.' hete 1 guppi kiugrott és megdöglött, 1 meg eltűnt.' hét múlva,takarításkor találtuk meg,beszorult a vár és a kavicsok közé/alá és ott "rothadt" 1 hétig :SS Aztán vettünk 3000 ft-ért neonhalat stb. plusz egy vízmelegítőt. 1 hal másnapra megdöglött,majd 2 nap alatt az összes többi is :( és nem értjük,miért!!! Bár szerintem beteg halat hoztunk mi is haza,tuti :/ és már vagy 10 ruppó benne van az akváriumban,de csak megdöglenek :'( most lesz egy utolsó próba még,de a boltban reklamálni fogok...

2012. nov. 5. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!