Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Vajon ez hogy működik?

Vajon ez hogy működik?

Figyelt kérdés

Ugye vannak sok fényt igénylő növények, és kevesebb fényt igénylők.

A sok fényt igénylő nem marad meg kevés fénynél.

De, ha bele teszek egy kisebb fényigényűt az akváriumba, ahol erős a világítás, akkor az a növény ugyanúgy rosszul érzi magát a sok fény miatt, mint a nagyigényű a kevés fénynél?


2011. febr. 9. 17:36
 1/10 Platypus ***** válasza:
100%
A kevés fényen is megmaradó növények remekül érzik magukat sok fényen. Sokkal gyorsabban nőnek, és némelyik faj nagyobb vagy más formájú levelet hoz. Az Anubias egyike azoknak a növényeknek, amik a legrosszabb fényviszonyok mellett is megélnek. Nálam viszonylag kellemes a fénymennyiség (30W/40 liter), és az Anubiasok megtáltosodtak tőle.
2011. febr. 9. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
55%
Így van. Az adott fajnak, sőt egyedenként megvan az az optimális megvilágítottsági érték, amin a legjobban érzi magát. Ha ettő kevesebb, vagy több éri, akkor azt egy ideig tolerálja, de már nem érzi olyan jól magát. Egy bizonyos ponton pedig képtelen tolerálni, ekkor elpusztul. Ez egyébként más környezeti tényezőkre is igaz.
2011. febr. 9. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
köszi szépen!
2011. febr. 9. 18:05
 4/10 Platypus ***** válasza:
100%
Szobanövényeknél lehet hogy így van, sok szárazföldi növény érzékeny a direkt napfényre. Vízinövényeknél viszont nincs olyan, hogy túl sok fény, mivel a víz eleve sokat visszavesz, és a túlzott párolgás sem gyakori probléma. Tapasztalatból mondom, hogy a klasszikus árnyéktűrő akváriumi növények egytől egyig imádják az erősebb fényt, sokkal szebbek és gyorsabban nőnek tőle. Gömbalga, Anubias, Microsorum, Bolbitis, hólyagos vízikehely, különböző mohák- ezek mint árnyéktűrő fajok, amiket tartottam vagy tartok, és mind jobban érzi magát erősebb fényen. Az, hogy a természetben és az akváriumokban is kevés fényen találhatóak meg, az csak azt jelenti, hogy ilyen viszonyok között vannak előnyben a többi fajhoz képest. De attól még az optimális számukra a jóval magasabb fényérték, és az, ami elvileg már káros lehetne nekik, már nem fordul elő sem a természetben, sem az akváriumokban.
2011. febr. 9. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
értem, nagyon köszönöm a hasznos választ!
2011. febr. 9. 18:26
 6/10 anonim ***** válasza:
Egyedül az anubiast hagnyám ki, az nő nagy fényen, de ha a nagy fény miat beindul az algásodás, akkor jól be is tud algásodni. Azért anubiast inkább egy másik növény alá érdemes bepaszírozni, ha túl sok a fény. Persze relatíve, hogy mi az ami nálad sok.
2011. febr. 9. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
még nincs akváriumom, egyenlőre tájékozódok, olvasgatok és ha majd úgy érzem, hogy normálisan összetudok hozni egyet, majd akkor
2011. febr. 9. 19:23
 8/10 anonim ***** válasza:

Platypus elhiszem, hogy tapasztalt vagy, de ez növényélettan kérdése. Azt énse állítottam, hogy a természetben optimális körülmények uralkodnak, vagyhogy a több fény nem lehet jobb. De ezen folyamatokat továbbra is Gaussz-görbe írja le, vizinövényeknél is, ergó lehet neki túl sok fényt adni.

Egyébként vigyázz, a nagyobb termet és levél nem pusztán azt jelzezheti, hogy jól érzi magát, hanem hogy a fényhez alklamazkodik. A fényen nőtt levelekre általánosan jellemző a nagyméretű oszlopos alapszövet és többsoros mezofillum, így optimálisabb fényhasznosításuk, míg az árnyékban nőtt leveleknél a távoli-vörös fényt abszorbálják, és inkább a fotoszintetikus antennapigmentek mérete és klorofill arány változik. Neki így jobb a hasznosítása adott körülmények között. A megnyúlás tehát egyben alkalmazkodás is, nem csak a növény hangulatát jelzi.

2011. febr. 9. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Platypus ***** válasza:
Az elmélet az akváriumra úgy passzol, hogy az akváriumban uralkodó legerősebb fény is beleesik a gauss görbe közepébe. Vannak növények, amiknek a tűrőképességük a kevés fény felé nagyobb, ezeket használjuk kevés fénynél. A fényerőben a felső határt semmilyen létező akváriumban nem érik el. Eleve a víz miatt még egy nagyon jól világított akváriumban is sötétebb van, mint a szárazföldön a napon. Az árnyéktűrő növények sok fényen gyorsabban nőnek, nagyobb zöldtömeget hoznak, sűrűbb a hajtásrendszer, gyakrabban indáznak, és bubiznak a sok oxigéntől. Ennél jobban szerinted mi írja le, hogy mikor érzik jól magukat a növények? Lehet, hogy létezik olyan vízigaz, ami nem bírja az erős fényt, de hogy nem akvarizálták be, az is biztos.
2011. febr. 9. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

na most sikerült bekavarnotok:P

de a lényeg a lényeg. Nem teszek rosszat a kis fényigényű növénynek, ha erősebb a világítás.

2011. febr. 9. 20:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!