Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Van 100 biolabdám. Milyen...

Van 100 biolabdám. Milyen szűrőt csináljak?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Van egy kis 65 literes teknőm, szeretnék belőle egy édesvízi akváriumot csinálni.

Igazság szerint édesvízi akváriumom még sosem volt, bár 6 éve tengerizek, szóval olyan elveszett nem vagyok, de ezért kérném a tanácsotokat.

Szeretnék csinálni külső szűrőt, van 100 biolabdám (tudom hasznát venni?), mindenféle áramoltató, felnyomó és dózispumpám 1,5l/h-tól 12000l/h-ig. Könnyen szaporodó halfajtákat szeretnék, amik bírják esetleg a sósabb vizet is. Vad mollikról hallottam, hogy lassan felsózták a vizüket, és tengeriben is eléltek. Valamilyen ötletek nincs a rendszer összeállítására? Mit rakjak a szűrőbe (vödörszerűségre gondoltam).

Mennyire vízcsere igényes egy édesvízi akvárium? Mindenképpen egy stabil, önfenntartó rendszert szeretnék. A tengerimben 1,5 éve nem cseréltem vizet csak a párolgást, illetve a nyomelemeket pótoltam, minden gyönyörűen fejlődik, valami hasonlót szeretnék itt is, amennyiben lehetséges.

Köszi előre is!


2011. aug. 9. 12:24
 1/7 A kérdező kommentje:
Van 1 nagy adag lávakövem is, ezt elfelejtettem.
2011. aug. 9. 12:29
 2/7 anonim ***** válasza:

Egy alsó polcos külső szűrőt lehet csinálni belőle, bár 65 literhez még nem láttam ilyet:)

Olyan 400-500 l/h körül lenne az ideális vízforgatás.

Ez a könnyebbik része, jöhet a neheze.

Könnyen szaporodók: elevenszülők. Mollynak, Xifónak a 65 l duplája is az alsó határ lenne, kb. kivitelezhetetlen ekkorában tartani őket. Platti- talán. Meg persze a Guppi, bár szerintem az kicsit "unalmas" már ha lehet ilyet mondani.

A szaporulat szintén egy sarkalatos kérdés, bár ha direkt könnyen szaporodó kell, gondolom van hova tenni őket (?). Különben kb. 2 havonta megduplázhatod az akváriumaid számát :)

A sózás nem gond, enyhe brakkvizűre meg lehet csinálni egy elevenszülős akvit, csak akkor másféle halat nem lehet belerakni. (pl. harcsafélék közül szinte semelyiket)

Tengerihez nem értek, mi kell az önfenntartáshoz, de édesvizit elég nehéz olyanra megcsinálni. Többszáz literes holland típusú akváriumoknál lehet ilyennel találkozni elvétve.

Teljesen mindegy, milyen szűrést raksz össze, a denitrifikáció nem fog működni, szóval átlagban heti 30 % vizet, legalább 1/2 napig állott vízzel cserélni kell.

2011. aug. 9. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Lenne a kishalakra szükség, tápláléknak (persze nem tisztán, csak az életkedv fenntartásáért) a ragadozó tengerieknek :)

Úgy látszik a vízcserét nem úszom meg, de szerencsére van fordított ozmózis eljárással működő vízszűrőm, legalább javít a helyzeten.

A külső szűrő összeállítására nincs valamilyen ötleted, annyifélét olvasok a neten.

Úgy gondoltam eddig, hogy fogok valamilyen vödröt, lezárom, ki- és bevezető nyílás rajta motorra rákötve. A belső kialakításához nincs ötletem.

Tudom, hogy nem egy nagy akvárium, eddig ebben kevertem be régen a sós vizet, illetve karanténnak használtam új jövevénykor, de most már tele a nagy akvárium, nincs rá szükség, valamit kezdeni akarok vele.


Köszönöm szépen a válaszod!

2011. aug. 9. 16:15
 4/7 anonim ***** válasza:

Szűrésre, ha zárt rendszert szeretnél, akkor jobb lenne egy zárt pvc cső. Jobban bírja a nyomást, könnyebb lezárni, kevesebb vele a gond. Egy vödröt soha nem fogsz tudni szivárgásmentesre megcsinálni. A kialakítás úgy lenne a legjobb, hogy a szűrő alján hagysz egy részt ülepítőnek, ide folyik be a víz. Az ülepítőbe mehet némi biolabda vagy kerámia henger, mechanikai szűrésre. A réteget szúnyoghálóval lezárhatod, fölé mehet egy réteg szivacs, szintén főleg mechanikai szűrésre. Ismét lezárás, következhet a lávakő és a biolabda. Legfelülre egy réteg perlonvatta, hogy a szűrőhöz semmiképp ne jusson el semmi szennyeződés. Ezt néhány hetente cserélni kell. Legfelülre a vízpumpa kerüljön.

[link]

[link]

[link]

[link]

Hajrá :)

2011. aug. 9. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm!


Úgy érzem a prociwebessel próbálkozom meg.


Köszönöm mindkettőtöknek, minden jót!

2011. aug. 9. 16:46
 6/7 anonim ***** válasza:

"fordított ozmózis eljárással működő vízszűrőm"


Vigyázz vele, nagyon lelágyítja a vizet. Gyakorlatilag 0 nk° elérhető vele, ami könnyen ph boruláshoz vezet!

2011. aug. 9. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

65 literben maximum 600 l/órát bírnak az édesvizi halak, nem kell nagyobb sodrás, mert kirepülnek az akváriumból.


Az édesvizi halaknak ne adj ozmo vizet, jobb nekik a sima állott csapvíz. A guppyk elég szaporák, ha velük akarod etetni a tengeri halaidat az már a te dolgod.


Vagy csinálhatsz belőle brakkvizeset 8db darázsgébbel. Ők nem szaporodnak akváriumban, ezért velük nem etetheted meg a tengeri halaidat :)

A fajsúlynak 1.006-1.015 között kell lennie.

A víz kétharmada sima csapvíz (nem ozmó) és a maradék egyharmada pedig tengervíz, ez lehet ozmóval kutyulva, de ha az egész ozmó, akkor kifakulnak a halak. Nekik még kisebb sodrás is elég, mert bénán úsznak és könnyen fejreállnak.

2011. aug. 9. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!