Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » A tartási körülményekkel...

A tartási körülményekkel lehet a gond?

Figyelt kérdés

hali


bocsi, de hosszú leszek...nagyon hosszú. kezdek kissé kétségbe esni, hogy mégis mi a maszatos francot rontottam el. tényleg hónapokig kérdezősködtem és olvastam a témában, mielőtt megvettem volna bármit is. a betegségeknek, a helyes haltartásnak, a növények ápolásának, a változatos etetésnek...mindennek utána néztem!


óvatlanságom miatt következett be a következő eset (vettem akvaristán keresztül növényt, és nem kezeltem előre semmivel...csak úgy beültettem....pedig láttam, hogy furán más a víz színe, mint nálam de akkor annyira izgultam, hogy ne esett le...azóta tudom, hogy azért volt más a színe mert gyógyszer volt a vízben)

kb 3 hete diagnosztizáltam darakórt (néhány nappal az említett növények beültetése után). egyik napról a másikra, tényleg minden előjel nélkül pötyisek lettek a halaim. ismerőstől (a halaival együtt) kaptam costapurt. ezzel megkezdtem a kezelést, ami AZÓTA IS TART! sőt, rosszabb is lett, mert a darakór parazitájának helyén bejutott az uszonyrothadást okozó baci két nőstény guppimba is, szóval baktopurral is kezelnem kell őket (nem sérült az uszonyuk, de a hátsó uszonyuk tövében van egy randa barna folt amit netes infók alapján uszonyrothadásnak diagnosztizáltam).

napi 5-5 ml gyógyszer kerül a vízbe, a külső szűrőm kivettem a baktopurozás előtt, most egy 900lph-s belső végzi a dolgát.

igazából a darakórnak úgy pötyis nyoma már nincs, csak néha néha észre veszem, hogy egyik-másik halam neki dörzsöli magát a homokhoz...ebből leszűrtem, hogy még mindig van rajtuk parazita.


az akvárium technikai adatai:

112 literes standard (üvegtetős verzió)

100 W-os fűtő, normál esetben 26 fokra állítva, most 28 fokon megy a darakór miatt

szűrés:

hydor crystal 4 duo belső szűrő, gyári szivaccsal (csak az van benne, a fekete izéket kivettem), 900lph teljesítménnyel

eheim classic 2215 külső szűrő, a gyári 2 szivaccsal (az aktív szenes fekete szivacsot kivettem...kb 2 hétnyi gyógyszerezés után...szóval 2 heti gyógyszerezés ment a semmibe mert elfelejtettem -.-), és 1 doboznyi siporaxal. ebbe még fogok vásárolni szűrőanyagokat, csak hirtelen a szűrővel együtt nem fért bele a keretembe a teljes feltöltés :)

táptalaj, kvarchomok aljzat


növények: valisneria americana natans, nem tudom melyik fajta anubias, hólyagos vízikehely (Cryptocoryne aponogetifolia), érdes tócsagaz (Ceratophyllum demersum) és heteranthera zosterifolia (angolul csillagfű néven fut).


halak: 2 hím és 3 nőstény szivárványos guppi (eredetileg 5 nőstény volt de 2 elpusztult (egyiket túl nagy stressz érte, amikor a külső szűrőmet beszereltem és igazgattam az áramlást, hogy merre menjen és szegény pont a cső végénél beleúszott. a másik pedig a betelepítés utáni reggelre már halott volt); 6 darab serpalazac és 3 darab sziámi algázó.


étrendügyileg igyekszek változatos lenni, fagyasztott kajákat és algatablettát kapnak. algatablettából a neptunosat vettem, mert csak az volt épp a boltban. fagyasztottból pedig ezeket kapják, minden nap mást persze (néha lusta vagyok és egy kockát eletetek mielőtt újat olvasztok): vörös szúnyoglárva, fehér szúnyoglárva, fekete szúnyoglárva, artémia, cyclops, nyers csirkemáj, saját készítésű zöldségmix (répa, saláta, brokkoli, spenót és még volt benne valami csak elfelejtettem, hogy mi :)). szóval semmi mű kaját nem esznek (max az algatabletta ami annak minősíthető).

naponta kétszer etetek annyit, amennyit kb fél perc alatt elpucolnak. sose marad maradék a vízben, direkt figyelem őket és mindent befalnak amit beadok. hogy szemléletesebb legyen a dolog, egy kocka fagyasztott hami (ha nem olvasztok fel másikat, hanem azt az egy kockányit etetem el) 2-2,5 nap (4-5 etetés). ha cyclopsot adok, akkor az gyorsabban elfogy (kb 3 etetés a nagyobb akváriumban), mert a 2 hónapos guppilányaim is kapnak belőle naponta többször is.

a fagyasztott kockát először csapvízben alaposan átmosom (amíg tiszta víz folyik a kis szűrőből), aztán pedig akváriumvízben tárolom (pár ml vizet szoktam hozzáadni, mert fecskendővel etetem a halakat (nekem így a legkönnyebb)).

cyclopsot minden másnap egyik étkezés alkalmával kapnak. artémiát is heti 2 napon egyik étkezésre adok. algatablettát minden nap adok nekik (változó, hogy mennyit 1-2 tablettát minden etetéskor az algázóknak. ha látom, hogy nagyon körülállja a többi hal, akkor bedobok egyet külön az algázóknak különben nekik egy falat se jut mert a többiek képesek befalni egyet (megfigyeltem :) nem csak úgy mondom)).

élő eleséggel nem próbálkoztam még. elvileg a fagyasztott sem sokban különbözik az élőtől. viszont artémiát tervezek nevelni :)


ha lényeges a dolog:

hetente 20 liter vizet cseréltem a kezelés előtt, illetve után töltöttem ami elpárolgott.

a növények easy life profito és easy life carbo cucclikat kapnak.

9 órát világítok 2*24 watt fénnyel.

a halaim szép élénk színűek. a serpalazacok gyönyörű vörösek, a hím guppik ébenfeketék, a nőstények farka pedig szép élénk. a márnák is szép színes és csillogó pikkellyel büszkélkedhetnek.


mióta elkezdtem kezelni őket ezeket tettem:

28 fokra emeltem a víz hőmérsékletét

2 naponta etetek reggel

kivettem a külső szűrőt, most egy 5 literes flakonban járatom.

szerdán és vasárnap csinálok vízcserét, 20 liter vizet cserélek. mindig olyan 10-12NK körülre igyekszek belőni a keménységet. 2 napig áll a víz, szóval olyan 20-22 fok körüli szokott lenni cserekor.

a világítást nem csökkentettem tekintettel az emelkedett oxigénszükségletre. ez gond lehet?


a halaim sose voltak kövérek. nem pipáltak (egyedül a guppik anno kb 4-5 napig, aztán abba hagyták), a kopoltyújuk se vörös. játszanak, úszkálnak.


azért húzódik el ennyire a dolog, mert elfelejtettem kivenni az aktívszenes szivacsot?

úgy alapban szerintetek (a butaságom következtében behurcolt betegséget leszámítva) sikerült nekik jó körülményeket teremtenem?

mellékeljek képet is?

a serpalazacok és a márnák hogyan viselnék az enyhén sózott vizet? (itt olvastam, hogy egy csapott evőkanál kell tíz liter vízhez a betegségek kezelésének kiegészítéséhez)

az uszonyrothadás javulásának tekinthető ha halványodik az a bizonyos folt? mikor lesznek teljesen gyógyultak? van rá természetes kiegészítő kezelés pl gyógynövény vagy valami? meddig adagoljam a baktopurt?


minden tanácsot, észrevételt szívesen fogadok :)


2012. dec. 11. 18:49
 1/7 anonim ***** válasza:

Egyébként is sokat etetsz, napi 1 elég, most pedig pláne, miután egyáltalán nem szabadna etetni.

A vizet ne sózd.

Hogy mikor gyógyulnak meg, azt nem lehet megmondani, mert az sem biztos, hogy meggyógyulnak.

Eleve voltak velük bajok, a kezelés is elhúzódó, és szakszerűtlen, ez így megjósolhatatlan, hogy mi lesz a vége.

Vitaminozott gyógytáp létezik, azt nem árt adni nekik.

2012. dec. 11. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

...amit 2 naponta adsz nekik kaját, inkább a külső szűrőnek adtad volna!

Így hiába tetted külön, azóta éhen haltak a lebontóbacik.

Minél előbb kezdj fagyasztott kaját szórni a külsőszűrőnek!!!

Még egy 3 napos gyógykezelés szerintem mindenképpen jó lenne, teljesen kaja nélkül.

A külsőt pedig csak akkor tedd vissza, ha lebomlott a gyógyszer.

Utána kezdhetsz fél adagokkal etetni.

2012. dec. 11. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Az alap kérdésre visszatérve nem hiszem, hogy a tartással lenne gond, inkább azzal, hogy megbízhatatlan helyről, meggondolatlanul vásárolgatsz össze mindent.

Ami feltűnt még, az a sok vízcsere. Az se jó, ha túl sok, azt is túlzásba lehet vinni. Ha hetente 2× cserélsz, akkor 15% is elég, ami ha a nettó vizet nézem, 10-15 liter körül mozog.

2012. dec. 11. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

a gyógyszeres kezelés miatt cseréltem heti kétszer.


és összesen kétszer vásároltam attól az embertől, egyébként mindent egy fix, megbízható üzletben vásároltam. viszont tanultam az esetből és többet máshonnan nem vásárolok növényt, állatot meg pláne...


amúgy kihagytam a jelek szerint, hogy a külső szűrőmnek is adok a halak kajájából. olvastam, hogy éhen halnak a bacik ha nincs mit enniük.

2012. dec. 11. 19:35
 5/7 anonim ***** válasza:

Az aktív szén kiszűri a gyógyszer a vízből, szóval amiatt húzódik a kezelés.

Én azért csinálnék egy víztesztet. Az, hogy kiiktattad az egyik szűrődet, okozhat vízminőség romlást, ami okozhatja az uszonyrothadást/barna foltokat a halon.

2012. dec. 12. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

igen az aktív szénre gyanakszok én is, hogy azért nem gyógyultak meg hetek óta...

szóval akkor szerinted rakjam vissza a külső szűrőt? a bacik miatt vettem ki anno ugye.

2012. dec. 12. 19:30
 7/7 anonim ***** válasza:
"A külsőt pedig csak akkor tedd vissza, ha lebomlott a gyógyszer. "
2012. dec. 12. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!