Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Üvegvastagság? Szűrés? Világít...

Üvegvastagság? Szűrés? Világítás? (300-375l)

Figyelt kérdés

Sziasztok! Gondolkozom egy nagyobb akvárium létrehozásán. A méret esetén olyan 120-150hosszú 50 mély és 50 magasra gondoltam. Az 50 magasság elég, a mélységet meg azért gondolom 50körülire, mert 3D háttért szeretnék, ami mögé esetleg még a szűrést is elrejthetném. A kérdésem az, hogy elbírja-e a 8mm-es üveg, merevítésekkel, vagy ide már 10-es ajánlott?


Mivel barkácsoló kedvű vagyok és anyagilag is a legolcsóbban szeretnék kijönni ezért gondolkodtam szűrésként powerhead fejekben. Két nagyobb teljesítményű powerhead mennyire felelne meg mechanikai és biológiai szűrőként? Esetleg még arra is gondoltam, hogy oldalpolcos jelleggel a háttér mögé rejtenék biológiai szűrőt, bár akkor max 10cm szélességben tudnék gondolkodni... Alsópolcos esetén félek az "árvíztől", illetve nem tudom, hogy be tudnám a lőni a megfelelő átfolyást a bacik számára miközben elegendő víz folyik az szűrőakiba és a pumpa is megfelelő sebességgel nyomja vissza a vizet...


Ezenkívül a világítás is elgondolkodtatott, szeretem a ledeket, barkácsolnék is szívesen, de úgy olvastam, hogy átlagos akiba 0,5W/liter-el lehet számolni. Egy fénycső általában 60-80lumen/watt, tehát 30-40lumen/literrel számolva mondjuk 300literre 9000lumen kellene, ami meg pl egy ilyen smd esetén ( [link] 600 ledet jelentene (33ezer Ft), ami szerintem árban is irreális és szerintem fényerőben is vakítani, tehát ezeknek a számoknak nem nagyon hiszek.


Mondjuk ilyen powerled ( [link] esetén 9db is elég lenne, ami kb 2500Ft-ból meg lenne, plusz a táp, de a powerledek melegedésétől félek.


Bár így 9Wattnyi powerleddel havi 150Ft, 150Wattnyi fénycső meg havi 2500Ft a villanyszámla.

Ezért érdekel a véleményetek, ti hogyan oldanátok meg?


Minden hasznos tanács jól jön, nem sürget az idő, így szeretnék mindent kellően átgondolni :)



2013. jan. 14. 17:07
1 2
 11/19 A kérdező kommentje:

_.-Akv-._!

Amit linkeltél első képet, abban fúrva van az aki, én nem szeretném megfúrni, hátha egyszer el kell adni vagy bármi, úgy sokkal nehezebb… Az alsó polcos képen nem tudom mire való az a pici tartály még a jobb felső sarokban, nem értem mi célt szolgál. A másik probléma, amit írtam ezzel kapcsolatban már, hogy nem tudom hogy lehetne belőni, hogy a lefolyó víz és a felpumpált víz mennyisége megegyezzen. Tehát félnék, hogy mindig üresre szívja a pumpa. Mert gondolom egyszer be van állítva mondjuk frankon a sebesség, de aztán tömődnek a szűrőanyagok, változnak az átfolyások stb. :S A külső szűrős képnél ugyanez a helyzet…


9es!

Köszi a választ, a fénycsöveket majd még kigondolom akkor, viszont ez az oldalt leválasztott szűrős dolog nem tetszik, mert szemből nézve akkor egy rész le van választva az aksiból, ami szerintem nagyon rontja a látványt, ezért is gondolkodtam, háttér mögöttiben. A szűrési elv-nek berakott képed jó, én is ilyenre gondoltam, csak mint ahogy írtam már háttér mögött… Oldalpolcos ugyanúgy az esztétika miatt nem jön be. Lehet, hogy válogatós vagyok, de úgy szeretném összehozni az egészet, hogy semmi ne csúfítsa el a látványt.


Frontosa!

Miért nem éri meg spórolni a szűrésen? Nem kötekedni akarok, csak jobban örülnék a kész érveknek. Szerintem biztos olcsóbban meg lehet úszni, mintha veszek egy közel 30ezres külső szűrőt, ennyi erővel megépítem saját magam és nem hiszem, hogy annyiba lesz. Illetve, ha beraknék egy ilyen külső szűrőt, mint amit linkeltél, akkor miért kell még emellett egy belső is?


Arra még senki nem válaszolt, hogy miért jó/nemjó elegendő/nem elegendő két powerhead fej a háttér mögé két oldalra két nagy szivaccsal (Mondjuk két 700l/h-s 10x10x30cm-s szivaccsal)?


9es válaszadó írta, hogy „…. 37liter szűrőanyag, ami elég egy 300 liter körüli akváriumhoz.” Na ez érdekel, hogy hol van írva, hogy mennyi kell vagy valami, mert ilyet nem találtam és ez kellene a kiinduláshoz!

Mindenki megkapja a zöld kezet, mert attól függetlenül, hogy nem mindegyik ötlet tetszik nekem, még hasznosnak hasznos ;)

2013. jan. 15. 18:38
 12/19 Frontosa ***** válasza:

Mert az a lelke az egésznek, a baktériumok amik a szűrőben laknak. A külső szűrő hasznos szűrőtérfogata sokszorosa egy powerheadnek, ekkora akit nem lehet megszűrni (biológiai szűrés) belsőkkel. A 700 l/h-s powerhead lófing egy ekkora akiba, de ezt te is látni fogod, minden mechanikai anyag, szennyeződés lerakódik és nincs mi összeszedje, mint ahogy a lebegő szennyeződéseket sem (mechanikai szűrés). Át kéne nézned akvarista.hu-n legalább a szűréssel foglalkozó e-bookot, mert erről nincs elég tapasztalatod még. Természetesen külső szűrőt te is megépíthetsz, ha van egy kis barkács hajlamod hasonló hatásfokkal. Sőt, a gyári külső szűrők szűrőtérfogata korlátozott, egy szűrőakvárium megépítésével komolyabb szűrést is meg lehet csinálni, nagy szűrőtérfogattal, csak az esztétika rovására.

Üdv,

2013. jan. 15. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 A kérdező kommentje:

Hát azért olvastam mostanában ezt azt az akvarisztikával kapcsolatban és nem mondanám, hogy nem vagyok képbe, inkább tanácstalan. Pl értem ezt a biológiai szűrést is (ammónia-> nitrit-> nitrát).

Elvileg azt írják, hogy kb 6-7 térfogatot kéne tudnia a szűrőnek óránként. Ha így nézzük, akkor kb 300*7= 2100l/h. Ebben az esetben a két darab 700l/h-s is tényleg csak 1400, ami csak 4,6szoros. Viszont a szűrőtérfogattal kapcsolatban érdemes megnézni ezt pl: [link] A lényeg a hasznos térfogat: 7,5 liter. A két 10x10x30cm powerheadre rakott szivacs 6litert adna, ami azért nem áll olyan messze ettől a 7,5től sem, amit itt mellesleg 300-700literhez írnak, tehát ennyi erővel még az a 6 liter elég is lehetne. A kiszámoljuk az átfolyást, ami a bacikhoz szükséges (ugye 5-10cm/perc között ideális, de 30alatt mindenképp), akkor egy powerhead esetén a szivacs felülete 1400cm^2. Mondjuk belőjük 7,5cm/perc-re az átfolyást akkor a képlet szerint Q=(60*A*v)/1000=(60*1400*7,5)/1000= 630l/h

Eszerint még a baciknak is szuper lenne egy ilyen powerhead ekkora szivaccsal. Ezeket az alapján írom, amiket olvastam.

Ami a legfontosabb volna, hogy egy ekkora akváriumhoz mekkora szűrőtérfogat kellene? Ez az amit senki nem ír le sehol, csak hogy ezt vedd meg,meg azt vedd meg. Meg ez kicsi meg ilyenek. Szívesen olvasnám, hogy mi alapján mondjátok ezeket. Mert ha pl nekiállok egy külső szűrő építésének, netalán valami oldalpolcosnak vagy bárminek, nem tudom mi legyen a kiindulási alap, mekkora legyen a szűrőtérfogat.

2013. jan. 15. 22:10
 14/19 Frontosa ***** válasza:

2 nagyon fontos dolgot hagytál ki a képletből.


1-A külső szűrőbe lényegesen nagyobb szűrőfelületű, porozusabb szűrőanyagot lehet rakni (szűrőbacik), csak 1 liter Siporax lényegesen jobb szűrést eredményez mint 6 liter szivacs, öngabában a szivacs ekkora akváriumban nem elegendő, max. ha egy másik 70-80 literes akváriumot megtömsz vele, abban már meg tud telepedni elegendő baci.

2-A névleges teljesítmény kb. fele valós, mivel át kell szívni a szivacson, ami jó esetben el van tömődve bacikkal. De nyugodtan mérd be, te is be fogod látni és meg fogsz lepődni .


Neked kellene min. 15-20 liter szűrőfelület, aminek kb. fele minőségi szűrőanyag, a többi lehet szivacs (powerhead). Megpróbálhatod a te általad vázolt megoldást is, de hamar be fogod látni, hogy nem megy.

Ezt onnan tudom hogy 20 éve van több akváriumom, 15 éve pedig mindig üzemel vagy 300 vagy az 500 literes (jelenleg sajnos csak a 300). Tehát kifejezetten nagy akváriumokra specializálódtam.

De a vizet ne kapd fel, te feltettél egy kérdést én pedig válaszoltam

Üdv.

2013. jan. 16. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 Frontosa ***** válasza:

Ja, és amit kihagytam.

A teljesítmény másodlagos, az nem baj ha a külső szűrés alacsonyabb teljesítményű (a lényeg a szűrőfelület), a vízpumpa viszont legyen nagy a mechanikai szennyeződések miatt, hogy ne tudjanak lerakódni, és ne kelljen 2 naponta mulmozni.

Általánosságban elég ha a nettó vízmennyiség 6-7szorosát forgatja óránként, a fojtással kalkulálva, azaz ha a névleges teljesítménnyel kalkulálsz akkor célszerű kb. 10-szeresét venni. A te esetetben kb. 3000-3500 l/h névleges teljesítmény jó.

Üdv,

2013. jan. 16. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 bamboochatheone ***** válasza:
A külsőszűrő tartályméret meghatározásánál kB az aki méretének 10%-át érdemes venni. Azaz a te esetedben kB 35-40 liter.
2013. jan. 16. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 A kérdező kommentje:

Frontosa!

Nem kaptam fel a vizet, csak nem értettem, hogy mit miért írtok ezért is fejtettem ki a saját véleményem. Tehát azt mondod, hogy a siporax ennyivel jobb, mint a sima szivacs. Ezt amúgy mi alapján állítod? Nekem sok helyen mondták, meg olvastam is, hogy a szivacs nagyon jó biológiai szűrőként is. Nem beszélve arról, hogy megnéztem ezt a siproaxot és az árához képest nem olyan nagy dolog számomra. Olcsóbb megoldás nincs? Vagy ha tényleg ennyire jó mégis mennyit kellene venni belőle?


A pumpa teljesítménye megint kérdéses számomra. Eddig tényleg mindenhol a 6-7x-es szorzósuzámot olvastam, most te már 10x-esről beszélsz, mert hogy beleszámoljuk a szivacs miatti csökkenést. Nos szerintem pont emiatt a csökkenés miatt volt ez a 6-7szeres szorzószám nem? Pl a nagy akvarista kézikönyvben az édesvizz akváriumokhoz óránkénti 2-3 szorost ír. Ha beleszámoljuk ezt a "kb fele a szűrőanyag miatt" dolgot, akkor pont kijön a 6-7szeres. Nem lehet, hogy így van ez?


Ha ilyen nagy mennyiségű szűrőanyag kell, akkor tényleg felejtős a háttér mögötti , sőt az összes akváriumon belüli szűrés. Ebben az esetben viszont akkor egy alsópolcos akvárium jöhet szóba. De ott meg félek, hogy kifolyik a víz, vagy a pumpa túlszívja magát.

Hogyan lehet ezt rendesen megoldani? Azt tudom, hogy pl kell egy lyuk a víz lemenő ágára, hogy ha áramszünet van, és folyik le a víz, akkor a lyuknál megszűnik a víz lefolyása. De a másikra nem tudom a választ, mi van ha pumpa túl gyorsan szív, és kisziívja a tartályából a vizet? Szárazon gondolom tönkremegy nem? Tehát ha túl gyors, akkor tönkremehet, ha túl lassú, akkor meg egyfolytában ingadozik a vízszint...

2013. jan. 17. 16:54
 18/19 Frontosa ***** válasza:

A gyárilag megadott teljesítmény mindig a pumpa teljesítményére vonatkozik, egy már beállt, trutyis, baktériumokkal teli szűrő ennek csak a kb. 60%-ára képes. A 10-szeres névleges teljesítményt érdemes tartani, de nem ez a legfontosabb, úgyis látni fogod ha kevés, túlszűrt akvárium nincs. A Siporax belsejében rengeteg apró kis csatorna van, azaz a baktériumok nem csak a felületén tudnak megtelepedni, hanem belül is, a bacik megtelepedését pedig az alakja is segíti. A szivacs mechanikai szűrésre alkalmas, tényleges szűrőtérfogata töredéke a siporax-hoz képest. Lehet spórolni olcsóbb szűrőanyagokkal, viszont akkor nem lesz elég 15-20 liter, hanem ennek kb. a duplája (a hasznos szűrőfelület miatt), azaz összességében nem biztos hogy olcsóbban jössz ki. Olcsóbb pl. a kerámiagyűrű vagy a lávakő, baktoball stb. A külső szűrők többrekeszesek, a szűrőanyag egy része állhat olcsóbból.

Üdv,

2013. jan. 17. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 Frontosa ***** válasza:

Ja, a szűrőakváriummal kapcsolatban írj rá hable-ra.

Üdv,

2013. jan. 17. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!