Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Diszkoszhalaknak lehet ecetsav...

Diszkoszhalaknak lehet ecetsavval csökkenteni a pH-t?

Figyelt kérdés
Úgy értem, lehet, hogy orbitális baromság, de elsőre az is annak tűnt, hogy kénsavat tegyek a vízbe, ami a sera pH minus-ban van és baromi drága. Mások pH növelésére pl. szódabikarbónát javasoltak, ami egy természetes anyag, innen jött az ötlet, hogy mi lenne ha ecetsavval savasítanám a vizüket. Próbálkozott valaki már ezzel, tapasztalat, ellenjavallat?

#pHcsökkentés
2013. febr. 17. 17:40
1 2
 1/11 YourDestiny ***** válasza:

Na még ilyesmit tegyél a vízbe, ha nem döglött ki a drága halad...


Lágyítással próbálkozz, normális esetben a víznek pH-jának csökkennie kell.

2013. febr. 17. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Már lágyítottam, nagy nehezen levittem nk13-ról nk7-re, még tovább szeretném lágyítani. De két gondom van: Már tettem bele a sera pH minus-ból, de még most is pH 7.5 körül van sajnos, pedig lényegesen lágyabb a víz. Tudom, puffer hatás, erről sajnos nem tudok többet, hogy milyen nk milyen mértékben pufferolja a pH-t. A másik gondom, éppen emiatt van, ha meg leviszem nk4-ra, lecsökken a pufferhatás, nem lesz túl borulékony a pH? Ja és még egy, honnan ellenőrizhetem le, hogy a kevertágyas műgyanta nem Na ionokra cseréli le a Ca-t? Az eladó nem tudta mivel regenerálják, mondjuk lágyítás után közvetlenül pH 4.5 körülre lemegy, de idővel visszaáll pH 7-re. Az a válasz, hogy a többi diszkoszos is ezt viszi, nem nyugtatott meg 100%-ban...
2013. febr. 18. 12:47
 3/11 YourDestiny ***** válasza:
Az ilyen Sera meg más löttyök mind mese, eszembe se jutni ilyet venni. A legegyszerűbb mód, ha a csapvizedhez ioncserélt vagy desztillált vizet keversz. A legtöbben így lágyítják, ez a legolcsóbb megoldás, tuti jó és biztonságos. A másik egy RO szűrő, ami méregdrága, de egyszer fizetsz érte.
2013. febr. 18. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Értem, amit írsz, az ioncserélt víz a műgyantával lágyított, ha ugyanarról beszélünk. Azt nem értem, hogy ha már levittem nk 7-ig, miért nem akar csökkenni az a pH, és még mindig inkább kicsit lúgos, nemhogy savas lenne?


Lehet, hogy valamelyik kövem tolja felfelé? De a már ioncserélt és savas, még vödörben levő víz is visszaáll savasról semlegesre, alapból. Honnan ellenőrizhetem, hogy jó-e a díszkő? Gondolom felkeményítené a vizet, de az nk stabilan marad a szinten, ezzel nem lehet baj, szerintem.


És honnan tudhatom, hogy nem ad le a gyanta nátriumot, ezt mivel lehet tesztelni?

2013. febr. 19. 10:14
 5/11 YourDestiny ***** válasza:
A kő akkor keményíthet, ha meszes. Erre jó a sósav és ecet. Ha pezseg, nem jó. Ha a pH visszaáll, akkor szerintem valami nem jó. A KH szokott normalizálódni, mint például a forralásnál lágyítás esetében, amikor csak a változó keménység csökken. Úgy tudom, idővel visszaszökik. Hogy te milyen módszert alkalmaztál lágyításra, nem tudom. Igazság szerint a kémiai részét nem is nagyon vágom, mert nekem nem kellett soha ilyennel foglalkoznom. Én keményítek, ami egyszerűbb. Nálunk 3-4 nk-s csapvíz folyik.
2013. febr. 19. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

ok, akkor a követ le fogom tesztelni. Mondjuk évek óta van már az akváriumban, de ettől még lehet, hogy nem tuti.


Vízlágyításra a kevertágyas műgyantát használom, azt a narancssárga, kaviárra emlékeztető homokszerű cuccot. Le is lágyítja rendesen. Azért mekkora mázlista vagy, 3-4 nk-s cucc folyik a csapból... remélem, legalább diszkoszokkal (is) foglalkozol, mert ilyen paraméterrel bűn lenne kihagyni :-)


Ami a pH-t illeti: neptun csepegtetőset használtam keménységmérésre és pH mérésre is. Hát a keménységmérés elég megbízhatónak tűnik, mások szerint is jó, de a pH... megnéztem ilyen színes papírral is, az kb. 6.5pH-t mutatott, amikor a csepegtetős cucc még mindig kék volt a 7.5-8-as irányban. Mások is írták, hogy nem tuti a neptun pH mérő, hasonló tapasztalat? Még jó, hogy nem savaztam tovább az akváriumot...

2013. febr. 20. 10:13
 7/11 YourDestiny ***** válasza:

Nem, a Neptun pH-ról szoktam is emlegetni, hogy rettentően pontatlan. Én egyszer vettem, soha többé. Mindig ugyanazt a marhaságot mutatja.


Mondjuk én a műgyantával nem foglalkoznék. Kisebb értékcsökkenés eléréséhez használják, de ha valaki komolyabban lágyítani szeretné a vizet, annak már az RO-t és ioncserélttel való keverést javasolják, ahogy fent is írtam. Egyszerű, biztos módszer. Ahogy írtam, még nem próbáltam a műgyantát, de nem is nagyon foglalkoznék vele. Másolok egy keveset neked:


"A műgyanták lágyvíz-előállító képessége mindig a lágyítandó víz keménységétől függ. A műgyantát szokták a lágyítandó vizet tartalmazó akvárium külső, esetleg belső szűrőjébe tenni. Ez az eljárás veszélyes, mert a halak számára kedvezőtlen értékig túllágyíthatjuk a vizet, és kellő ellenőrzés hiányában a pH is erősen eltolódhat lúgos, illetve savas irányba. Az ioncserélő műgyantákat legcélszerűbb gravitációs szűrőberendezésbe tenni."


...


Diszkoszokkal nem foglalkozom, szerintem rettentő ronda. Semmi halforma :) Ízlések és pofonok. Mindenkinek az kéne, ami nincs. Én örülnék egy 10-15 nk-s csapvíznek itthon, mert sügérmániás vagyok hosszú évek óta.

2013. febr. 20. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Ok haver, látom bedobtad a kesztyűt, kard-ki-kard:-) Merthogy ízlések és pofonok, eddig rendben, de az érvelésed... semmi halforma... Hallottál már olyanról, hogy vitorláshal? Még a márványsügér sem az a tipikus halforma, ha a torpedó alakú pisztrángot vesszük etalonnak. Naphal? Csak hogy néhány sügeret említsek. Aztán a holdhal. vagy a Némóból a Senilla, mittomén milyen fajta. Ezernyi változatos forma létezik. Úgyhogy maradjunk csak a szubjektív ízléseknél, az érvelést meg hagyjuk ki az egyenletből, okés?


Amúgy kösz a hasznos információkat. Sikerült lelágyítanom nk4-re, műgyantával, de sajnos savasítanom kellett sera pH minus-sal több, mint 100 ml kellett az akváriumba. De azóta a diszkosz olyan, mint egy zabagép, degeszre eszi magát! Pompázik, láthatóan kivirult!

2013. febr. 25. 06:22
 9/11 YourDestiny ***** válasza:

Szerintem amint teheted, hagyd el a műgyantát. Pont azért, mert nem tudod vele szabályozni, hogy milyen szintig és milyen tempóban lágyítja a vizet.


A halakról meg... hát igen, szubjektív dolog. Nekem semmilyen egyedi alakú hal nem jön be, éppen ezért tökéletesen eltaláltad a másikat is, a vitorlást. :)

2013. febr. 25. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Semmi bajom a műgyantával, ha az előírt mennyiségben adagolom, tökéletesen nullás vizet csinál, ha meg spórolni akarok, másfészeres vízmennyiséget is megcsinál 2nk-ra. A keverési arányokkal is tisztában vagyok, akváriumon kívül, egy vödörben csinálom, most vettem egy műanyag 120 literes hordót, abban fogom tárolni a kész vizet, azt úgy keverem, ahogy akarom. Miután kísérletezek a diszkosszal, semmi kedvem 50ezret beruházni valami ozmócuccba, egyenlőre jó nekem így is. Mondom, csak a savasítással van probléma, mert, a diszkosz 4-5 pH körül érzi jól magát. Namost, szerintem ezt a problémát meg a méregdrága ozmócucc sem oldaná meg, lévén, hogy az is totál semleges vizet produkál, csakúgy, mint a műgyanta. Ellenvélemény, más tapasztalat?
2013. febr. 25. 15:08
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!