Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Kioktatnátok világítás terén?

Kioktatnátok világítás terén?

Figyelt kérdés
Szeretném ha elmagyaráznátok nekem hogy most ha veszek egy csövet akváriumba hogyan döntsem el milyen legyen amikor van rajta lumen kelvin meg h hány wattos ? A lumennek mennyinek kell lennie?( anubiasoknak hínároknak moháknak lesz)Vagy melyik számít jobban a lumen vagy a kelvin? Már régóta szórakozok akváriummal de még ezt nem fejtettem meg :DD A válaszokat köszönöm előre is!
2013. ápr. 6. 19:44
 1/7 Zolka99 ***** válasza:

A kelvin számít, 6500-nak kell lennie.

A watt meg attól függ hogy mekkora az akvárium.

Hozzád elég lenne ha ilyen növényeket akarsz 0.4 watt/liter amit úgy számítasz ki higy világítás/liter. Például ha 20 literes aksi felett 10 watt akkor 10/20=0.5 watt/liter

2013. ápr. 6. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Úgy érdemes, hogy kiválasztod, hogy milyen növényt szeretnél, azután megnézni mi a növény fényigénye (alacsony/közepes/erős fény).


Ha alacsony fényigényűeket választottál, akkor elég a normál akváriumos fénycsö(vek).De közepesnél már kicsit más a helyzet.


Ha érdekel a téma, meg nem akarsz sokat költeni(pl később kiderülhet hogy felesleges volt egy drága cuccot megvenni).....


Ez pl egész jól leírja:

(de google sok más jó szöveget is kiad)



[link]

2013. ápr. 6. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

6500k legyen, ez a kelvinszám. Ez a napfénynek felel meg.

Az, hogy hány wattos legyen a fénycső, több dologtól is függ. Nekem 72 literes az akim, az olyan nettó 60 liter vizet jelet, és e fölött van 2 db 24 wattos T5-ös fénycső.

Tehát: 48(w) osztva 60 literrel, az 0.8 w/litert jelent. Ez már viszonylag magas. Ha nem lesz széndioxid beoldás, akkor ennél több ne legyen, mert elborítja az alga az akváriumot. Nálam sincs széndioxid, de elég jó tápozást tolok, szóval így még elmegy.

2013. ápr. 6. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

A hínárok éppen pont fényigényesek, az anubias pedig nem.


A hínár fölé, én tennék egy 30 Wattos izzót,

Az anubiast meg jól arrébb tenném az árnyékba, annak nem nagyon kell fényt kapnia és akkor nem fog algásodni.

2013. ápr. 7. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Ez szerintem az akvarisztika legnehezebb kérdése, egy éve mikor az évi csőcserékre került sor rengeteget olvastam ezzel kapcsolatban sokat segített ez a kérdés amiben Hable is válaszolt. http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__halak-akvarisztika__2..


Lehet nagyon rossz tanácsokat adok, majd valaki hozzá értő kijavít.


Amivel eddig volt dolgom : sylvania grolux erős a piros és kék színei vannak segíti a növények növekedését, az akvárium hátsó részén tökéletes elől nem ajánlanám mivel ha vízcsepp van elől a front üvegen, vagy ujjnyom azt kiemeli lilásra, az akváriumot enyhén pirosra színezi 8500k de fényerőben lumenben gyenge mellé dayligtot tennék olyat aminek erős sárga és fehér színei vannak és 1200-lumen feletti.


Sylvania aquastar nagyon erős a lila színe, szinte elviselhetetlen viszont két magas sárga és fehér színű daylightal tökéletes 10000 k lumenben szintén gyenge.


A lényeg nem csak a lument kell figyelembe venni valamint színhőmérsékletet hanem a szín összetételt is, van csövek dobozán egy skála ami megmutatja milyen színeket tartalmaz a cső, van aki a több zöldet szereti, van aki a sárgát van aki a liláért van oda ez egyéni dolog.


Nekem van benn egy kiemelkedő piros és kék 8500k, két kiemelkedő zöld sárga 6500k


[link]

2013. ápr. 7. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Egyszerűbben betettem egy 6500k daylight kiemelkedő zöld enyhébb sárga erős fehér összetételű csövet, nagyon nem tetszett minden zöld volt, bekerült egy kiemelkedő sárga kiemelkedő fehér, enyhe zöld, azzal sokkal jobb volt (ez egy másik akvárium)
2013. ápr. 7. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 YourDestiny ***** válasza:
A Kelvin neked nem kell. Legalább is ebben a hobbiban nem. A Watt egy kiindulási alap, de a fényforrás típusától függően a lumen érték nagyban változhat. Éppen ezért érdemes a lument figyelembe venni, ez határozza meg a fénycső fényerejét. Persze ez még nem minden, ott van a színspektrum is, ami igen fontos. A növények mint tudjuk, csak egy bizonyos hullámhosszon hasznosítják a fényt, mind a kék, mind a vörös tartományban. Nem mindegy tehát, hogy egy daylight vagy növényes fénycsőről van szó. Előbbinek többszöröse a fényereje, utóbbi viszont a színspektrumát tekintve kimondottan növények számára van kiélezve, így hiába az alacsony fényerő, növények tekintetében hozza egy daylight fénycső szintjét. Persze egyedül nem ajánlatos használni, mert a színviláguk túl mű, általában rózsaszín, ráadásül meglephet egy kis barna alga. Kiegészítésnek viszont jó. Apropó színvilág, a színspektrumból ez is kiderül. A háromsávos fénycsövek esetében három csúcsot látsz, az esetek többségében egy kék, egy zöld és egy vörös hullámot. Ezek alapján tudod meghatározni a fénycső színét. Persze lehetne még ragozni; a fénycső színe konkrétan a töltőgáz fajtájától, valamint a fénycsőben lévő fényportól függ. Neked viszont egy grafikon tökéletesen megteszi, azon minden fontos információ rajta van.
2013. ápr. 7. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!