Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Minek kell világítás?

Minek kell világítás?

Figyelt kérdés
Gondolkodtam, hogy kezdek egy akváriumot és mindehol azt látom, hogy világítás, világítás, világítás. Sehol nincs írva, hogy miért. Nem elég a rendes napfény? Meg éjjel a vadonban sincs fény. Kössz a segítséget előre is :)

2013. jún. 1. 00:03
 1/5 anonim ***** válasza:

a világítás az akváriumban sem megy éjjel! a növények miatt kell a világítás. növények nélkül is elélnek a halak ideig-óráig, de ahhoz, hogy a víz jó legyen kellenek növények is.


a napfény a növényeknek nem elég, viszont ha nincs elég világos, csak napfény, akkor az algák iszonyat elszaporodnak.

2013. jún. 1. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Hát attól függ. Ugye a napfénnyel olyan gondok lehetnek, hogyha nagyon odatűz, felmelegítheti a vizet és lehet hogy, sok lesz a zöldalga. Ha nem tűz oda, de mégis van egy kis fény, akkor meg lehet hogy túl kevés és barna alga lesz tőle.Persze algásodás a lámpától is lehet ugyanúgy, csak amíg a lámpát tudod valamilyen szinten szabályozni, addig a napot kevésbé. A napsütés változik az időjárástól függően, az évszaktól függően...stb.

Mondjuk ettől függetlenül meg lehet csinálni. Sőt azt is lehet, ha túlságosan odatűz, akkor letakarod egy részét.


Pl én csináltam olyat, hogy a két ablak közé és az ablak alá is raktam akváriumot. Nálunk nem süt annyira, csak vannak időpontok, pl 11-13 óra közt egy nagy sávban belesütött az akváriumba. Az jó volt még a tengeri akváriumnak is, a xenia kinyílt szépen lámpa nélkül.

Az fényre kinyílik. Az édesviziben meg nőttek a mohák és ez az amaz. Amikor meg már nem sütött a nap eléggé, akkor felkapcsoltam a lámpát. Hát úgy állítottam be az időkapcsolót. De volt algaproblémám vele. Nem olyan vészes, karban lehetett tartani.


Később meg áttoltam máshová az akváriumot, lassan 1 éve nem süt bele a nap, hát nem tudom hogy ez jobb vagy sem, de így valamivel több lámpa kell rá. Így azért kevésbé algásodnak a cuccok. Lámpával könnyebb kisakkozni, hogy mi az optimális fény, ami az éppen összeállított növényeidnek megfelel.

2013. jún. 1. 04:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Viszont a vadonban van rendes nap!

A szobában meg nincs.

Az akváriumot meg nem a szabad ég alatt tartod.



De ha ott tartanád, akkor is van különbség egy több millió köbméteres tó, meg egy néhány literes akvárium között.

Utóbbi nagyságrendekkel érzékenyebb rendszer.

Egy tó növényzetének meg se kottyan pár nap borús idő, egy akváriumot ez sokkal érzékenyebben érintene.


Szóval szabályozható, kontrollálható fény kell, és a nap nem ilyen.


Egyébként láttam már olyan akváriumot, amit nyáron kint tartottak egy tornácon. Közvetlenül nem sütött rá a nap, de nappal állandó fényben volt. Az egy 300 liter körüli akvárium volt, ami már elég nagy víztömeg, elég stabil rendszer, és elég sok növény van benne ahhoz, hogy ha nem kedvező az idő, akkor se boruljon fel az egyensúly, illetve ha 1-2 növényt megviselne a dolog, az is jelentéktelen mennyiségű veszteség lenne.

2013. jún. 1. 05:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Továbbá az akváriumnak van egy vizuális látványa, gyakorlatban ez úgy néz ki hogy ha a helyégben túl világos van és az akváriumban kicsit sötétebb akkor nem látunk mást csak a tükörképünket a front üvegen.

Ezt ki lehet küszöbölni úgy ha nem használunk hátteret és az ablakba tesszük és akkor szebből nem tükröződik.

Ez a megoldás viszont nagy hátrányokkal jár, az algásodáson a víz melegedésén kívül a halaknál megfigyelhető stressz a legnagyobb probléma ami lerövidíti az életüket, és a betegségre is fogékonyabbak.(nem tudnak elvonulni a nagyobb biztonságérzetet nyújtó hátsó sötétebb üveghez ha olyanjuk van)


Ezen kívül a növények fejődését is segíti a megfelelő világítás, ha nincsenek jól fejlődő növények akkor az akváriumba gyakorlatilag egy szerves alapú növénytápoldat keletkezik, ezt viszont a halak csak ideig óráig tudják elviselni.


Én például az akváriumban a részleges vízcseréknél kivett vizet felhasználom kertészeti célra némi kálium szulfáttal, és super foszfáttal kiegészítve, a környék legszebb balkon növényei, állítom nálam vannak. Palánta neveléshez és lombtrágyának is ideális, kontrol növényekkel tesztelve, több gyári márkát kipróbálva, fóliában 100db/parcella kontroll, az akvárium vízhez képest siralmas eredmény született.

2013. jún. 1. 06:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Aha értem, köszi szépen mindenkinek! Nem gondoltam hogy ennyire fontos, hogy legyen lámpa, de így már érthető. :)
2013. jún. 1. 09:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!