Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Hogyan oldjam meg a világitást...

Hogyan oldjam meg a világitást? Mennyi fény, milyen világitótest?

Figyelt kérdés
Az akvárium 90x40x40cm.
2013. júl. 14. 09:39
 1/10 anonim ***** válasza:
ehez a vízoszlophoz elég a fénycső is az hogy mekkora legyen az erősége attól függ hogy milyen nővényt akarsz bele
2013. júl. 14. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
2013. júl. 14. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 YourDestiny ***** válasza:
T8 vagy T5-ös fénycső is tökéletes. Hogy mennyi, tervfüggő. Mi a cél?
2013. júl. 14. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Inkább a halakon lenne a hangsuly, nem növényes akváriumot tervezek.Azért néhány közepes fényigényü is növény jó lenne.
2013. júl. 14. 17:31
 5/10 anonim ***** válasza:

Ez a világítás dolog mindig is nehéz lesz, gyakorlatilag több dolgot kell összehangolni ami vagy sikerül vagy nem.


Kell hogy milyen halakat akarsz, azok trágyázzák a növényeket nitrogénnel, ha sok nitrogén van, nagy halak vannak, bő étvággyal, akkor drasztikus növekedésű növények kellenek.


Kell hogy meddig akarsz világítani, vannak akik napi 8-10 órát világítanak, azok úgy ránéznek az aksira, fotóznak, elkönyvelik hogy van egy ilyenünk is, ezek inkább technikai akváriumok, vannak akik bekapcsolják a lámpát reggel, és este mikor mennek aludni lekacsolják, azért van az akváriumuk hogy gyönyörködjenek benne, meg nézegessék a kedvenc halaikat addig amíg akarják, példa nálam reggel 6 körül felkapcsolom, este 10 körül kapcsolom le a pilácsot.


Kell a tápozás, minél erősebb a lámpa annál több táp kell, az erős lámpával felgyorsul a tápanyagfelvétel, ezt az algák simán fel tudják követni, a növények viszont nem, nekik kell a halak trágyázása mellé kálium, micro elemek, ha túl erős a világítás akkor szénforrás, vagy co2, különben burjánzanak az algák.


Növény választás, alacsony fényigény, watt/ liter, kontra halak, ha túl erős a világítás a halak próbálnak valahova menekülni a fény elől, még a labirint kopoltyúsok is bújnak a levelek alá, ha füvesítést akar valaki az társasba ahol sok a hal ürülék, begyűjti és belerohad, valamint erős fény kell.

A fény igényesebb növényeket fel lehet kötni egy fa tetejére, a vízfelszínre növő növényeknek már egy gyenge világítás is erős lehet, ha erős a világítás akkor sok táp, co2, carbo (folyékony szén) kell, amit vagy bírnak vagy nem.


Talaj, ha nagyobb testű halak vannak akkor olyan kell amiben könnyen tudnak haladni a gyökerek.


Szűrés, minél nagyobb a szűrőfelület annál kevesebb az ammónia, az ammónia kedvez az algáknak, a növények csak nitrogén és egyéb micro és macro elemek jelenlétében tudják tápanyagként felvenni.


Ezért van az hogy algamentes, egészséges, akváriumot belső szűrőkkel veszett ötlet kreálni.


Átlag aki elkezdi az akvarisztikát, berendez egy akváriumot, egy éven beleun a sok probléma miatt.


Ha az elején tisztázva vannak a dolgok akkor évekig probléma mentes egy akvárium.


Én megmondom őszintén sajnálom azokat már előre akik azzal kezdik milyen világítást tegyenek társasba.


Egy éven belül háromszor szétszedik, összerakják, megint nem jó, ráhagyták és egy pöcegödör lesz az egész, pusztuló halakkal és a sufniba tett akváriummal a végén.

Pár év múlva előveszik és csinálnak egy sügerest, aztán jön a hanyatt esés hogy az sokkal körülményesebb mint egy társas akvárium, és még több gonddal jár, a vége ugyanaz.


Fenti csak az én tapasztalatom, nem vagyunk egyformák, és a véleményünk sem kell hogy azonos legyen.

2013. júl. 15. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Társasba probléma mentesen én, de hangsúlyozom csak az én véleményem, így kezdeném.


144 literes az akvárium, de nem túl magas, és mélynek sem mondható.

Döntsd el milyen halakat akarsz nálad lehetnek nagyobb 10-12 centis halak is, talajlakók, tömbféle harcsa, ha nagytestű halak lesznek sok nitráttal kell számolni így fontos az intenzív növekedés a növényeknél, nálam ezt vallisneria oldja meg, régen hólyagos vizitkelyhet használtam én is erre a célra, ha kellően sikerül növekedésre bírni a vallisneriát akkor nem hagy semmit az algáknak, algamentes az akva.


Ha kisebb rajhalak lesznek, akkor nem marad a vízcserék között annyi nitrát, elég lehet lassú vagy közepes fejlődésű növény.


Én nagyon hosszú időt világitok, amíg fenn vagyunk szeretjük látni az akváriumokat, ezért t8 csövek világítanak, ha napi 8-10 órát akarsz vagy kevesebbet akkor lehet t5.


Tápozni nagyon keveset tápozok, nagytestű halaim vannak azokhoz tapasztalataim szerint kisebb fényigényű, esetleg fénycső közelébe helyezett közepes fényigényű növények jók, mivel vízcserék között sok nitrát képződik, erős világítással ami közepes fényigényű növényeknek felel meg sokáig tesztelgetve, valisneria nélkül, minden másnap 10-15% vízcsere kellene az algamentességhez, erre meg nem vállalkoztam, lehetett volna drasztikus tápozással csökkenteni az algát de az a halak miatt nem volt nyerő.


Röviden: nagy halak, gyenge világítás, alacsony fényigényű növények, legyen benn drasztikus növekedésű növény is.


Egy csapat rajhal, lehet közepes világítás, kicsit igényesebb növények.


Nano halak, lehet erős világítás, kevés nitrát lesz a vízben nem kell úgy tartani az algától.


Én nagy halakhoz 2db t8 csövet tennék, közepes terhelésnél rajhalaknál 2db t5, ha nano halak kicsike étvágyak ahhoz lehet 3-4 t5 cső. A táp, és a folyékony szén menyisége a haltrágyából képződő nitráttól függ.

2013. júl. 15. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a részletes válaszodat B. Joci.



Bár az elsőnek a stilusát

kissé lekezelőnek éreztem, gondolom emiatt jött a második.

De összességében sok hasznos infot kaptam.

2013. júl. 15. 14:26
 8/10 anonim ***** válasza:

Nem szántam lekezelőnek, bocs ha félre érthető volt, dolgozom közbe és azért ment kettőbe az iromány.


Ez szerintem sajnos tény hogy rengetegen belebuknak, nap mint nap vannak olyanok akik befejezik ezt a hobbit, pedig csak pár dolog kell az elején hogy mit akar az ember és hogyan, erre akartam rávilágítani.

10 akváriumból 1-2 nem túl telepitetett van, vagy még annyi se, volt olyan ismerősöm akinek összeraktam nem bírta ki hogy ne vegyen halat hétről hétre, nem ahhoz a halmenyiséghez lett kalkulálva az akvárium, a világítás és a a növények, és alga bomba lett neki az egész.

2013. júl. 15. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 YourDestiny ***** válasza:

Nem tudom Joci emlíette-e, mert nem olvastam a regényt :) de ha a halak színének kiemelése a cél, akkor színélénkítő csövet vegyél vagy kombinálj. Ilyen csövek pl.:


Sylvania Aquastar, Philips Aquarelle, Hagen AquaGlo, Hagen PowerGlo.

2013. júl. 15. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
mindenkinek köszönöm
2013. júl. 16. 17:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!