Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Valami tapasztal DYI szűrő...

Valami tapasztal DYI szűrő készítő segítene hogy kell 32 lityós növényes garnisba külső szűrőt építeni?

Figyelt kérdés
2013. dec. 17. 16:12
 1/8 Pendulum92 ***** válasza:

Persze segítek, pontosan mi érdekelne?


Amúgy ekkorába egy akasztós külső is bőven elég.

2013. dec. 17. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

A legegyszerűbb a hátsópolcos szűrőakvárium.


Beüzemelés összeszerelés cirka 10 perc.(szerintem a legjobb)


1 bemész egy kisállat kereskedésbe, akvarisztikai boltba, rendelsz egy olyan széles olyan magas akváriumot mint a tiéd mélysége akkora hogy a szűrő beleférjen.

Tetetsz bele mindjárt a rendelésnél 2 darab választékot 5-6 centivel legyen rövidebb mint a szűrő akva.


Az egyik üveglap az akva aljáig legyen a másik, az akva tetejéig.


Ilyen képet találtam: [link]


Neked elég két üveglap, egyikbe megy a szűrő másodikba szűrőanyag pl siporax harmadikba , a leömlő ág élőszűrővel pl krumplis szák.


A leömlő ághoz két kpe könyök kell és egy darab kpe cső.


A szívóágra az akvában lehet húzni szivacsot, a víz pótlódik folyamatosan, az első megindítás körülményes utána megy rendesen.

2013. dec. 17. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Á Pendulum92nek van oldalpolcosa ő segít, nekem nincs képgalériám holnap megyek rendelni egyet az majd lehet lefotózom.
2013. dec. 17. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Pendulum92 ***** válasza:

Korábban írt szöveg, bemásolom neked. Ha van kérdésed, írj.



A függőleges átfolyású külső szűrők alapvető felépítése:

egy paintes kép: [link]

Fő részei:

szűrőtartály, csövek, vízvisszajuttató készülék( pumpa, légátemelő), szűrőanyagok.


Tehát a működésük:

A víz gravitációsan folyik ki(megszívsz egy csövet, ezzel légteleníted), majd lenyomod a szűrőtartály aljára. Ugye így oda megy a víz. Mivel folyamatosan folyik ki, így elkezd emelkedni a tartályba, így át kell mennie a szűrőanyagokon, ahol a bacik képesek lesznek lebontani a benne lévő ammóniát.

Miután átment a szűrőanyagokon a víz, egy pumpa( meg lehet csinálni sima légpumpával egy cseh-típusú légátemelő használatával, de azt bonyolult megcsinálni) nyomja vissza a mostmár átszűrt vizet az akváriumba. Ilyen egyszerű a működés elve.


A bolti, zárt rendszerű szűrők annyiban különböznek, hogy a légtelenített rendszer miatt nem kell megszívni egy csövet, a pumpa által vissza nyomott víz miatti nyomás esés miatt a másik felén automatikusan szívja a vizet.( vákuum keletkezik)

Lehet csinálni házilag is zárt rendszerűt, de ott mindig nagy a veszély, hogy valahol ereszt a tömítés, és a padlón találod az akvárium vizét.( ez gyárinál is előfordulhat silányabb minőségű termékeknél)


Tehát akkor már leírtam hogyan épül fel, és milyen elven működik.


Mi kell hát neked, a legolcsóbb verzióhoz, és egy kicsit drágábbhoz:



szűrőtartály:

ez lehet egy 5 literes flakon, ez a legolcsóbb, de megfelelő szűrőtartály. Le kell vágni egy kicsit a tetjéből, hogy azért a kezed rendesen beférjen.

Fontos, hogy a teteje az akvárium tetejével egy magasságban legyen, hogy ne tudjon kifolyni gravitációsan a víz. ha nem tudod elképzelni, próbáld ki, hogy megszívsz egy csövet: csak addig fog folyni a víz az egyikből a msikba, amig be nem áll a vízszint. Tehát ha leég a pumpád, vagy áramszünet lesz, akkor sem történik semmi baj.

A drágább verzió pedig egy üvegessel ragasztatni egy kisebb akváriumot. Olyan széles legyen, mint amekkora hely van az aksid mögött. Az enyém 15 centi széles, 20 centi mély, és 40 centi magas( mint az akvárium) Ez 12 liter, tömérdek szűrőanyag fér bele így.



Csövek: akár háztartási boltban is vehetsz, az a fontos, hogy két féle kell: egyik, amin kifolyik a víz, másik, amit a pumpára teszel. A pumpára értelemszerűen akkora kell, amekkora pont ráfér. Kifolyónak lehet egy kicsit vastagabb is. Amúgy árulnak akvarisztikai boltba, obiba is. Obiba kicsit olcsóbb volt ha jól emlékszem, akvarisztikásban kicsit rápakolnak az árára.


Vízvisszajuttató készülék:

Egy kis vízpumpa tökéletesen jó. Nekem egy ősrégi aquael van, maximális 250l/h teljesítménnyel. Ha van otthon az jó lesz, vagy az aquaelét is fel lehet használni, ez esetben kelleni fog neked egy olcsó kis vízforgató, szivacsos mechanikai szűrő, mert a külső nem fog elég áramlást generálni. de tényleg ami a legolcsóbb, és csöndes, szerintem már 3-4-5 ezer körül tökéleteset lehet venni.


Szűrőanyagok:


Na, ez ami sokminden lehet. Ami jó, és olcsó: szivacs, lávakő, krumpliszsák(az a piros), stb.

Legalulra, ahol esetleg lehetnek nagyobb beszívott koszok is, a krumpliszsákot kell tenni, mert nehezen tömődik el.

Attól felülre mehet szivacs, lávakő, stb.

Ez felé lehet siporaxot tenni, vagy bármi komolyabb szűrőanyagot(de elég jó a szivacs is, és az olcsó.)

2013. dec. 17. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 vizipityu ***** válasza:
Összességében nem éri meg ekkora akváriumhoz magad építeni külső szűrőt.(Abban az esetben, hogy ha semmi nincs még hozzá és mindent meg kell venned.) Használtam kisebb külső szűrőt kapsz 8-10 ezer forintért. Te kihozod kb. 6-7 ezerből, ha minden elsőre sikerül. Plusz ott van még az, hogy ha itt enged egy kicsit oda egy kis ragasztó még... Illetve el tud vele menni kevés idő. A gyári meg csak gyári. Én nem vacakolnák azért a 2000 Ft eltérésért.
2013. dec. 18. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Pendulum92 ***** válasza:
30 litereshez azért nem 6 ezer egy hátsópolcos szűrő. Az nyitott rendszerű, így biztonságos is. Kell egy tartály, pár cső, egy pumpa, egy kis szűrőanyag és kész is.
2013. dec. 18. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
nyitott rendszerű? de ha áramszünetvan a pumpa leáll a víz kifolyik ... erre mi a megoldás?
2014. jan. 22. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Pendulum92 ***** válasza:
Ezért kell a tartály tetjét egy vonalba rakni az akváriuméval, így csak kiegyenlítődik a vízszint, de nem folyik sehova.
2014. jan. 23. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!