Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Vannak olyan hiteles tesztek,...

Pendulum92 kérdése:

Vannak olyan hiteles tesztek, ahol különböző szűrőanyagok tényleges biológiai lebontási képességét mérték?

Figyelt kérdés

Laborban bizonyos mennyiségű ammóniát bejuttatva, és mérve a kijövő ammónia koncentrációt.


Mindenhol a felületekkel dobálóznak, de az csak egy tényező a hatékonyságban.



2013. dec. 19. 20:03
1 2
 11/20 A kérdező kommentje:
Ja, és arra lennék kíváncsi, hogy mekkora mennyiségű szivacs = 1 liter sipoval. Mert ugye a felülete jóval nagyobb, de a tényleges szűrési képesség valamivel kisebb ennél.
2013. dec. 20. 16:13
 12/20 anonim ***** válasza:

Jó egy ilyen kísérlet, leírnám a saját tapasztalataimat hátha segít dönteni.


Induljunk onnan hogy szűrőtakarítás, behelyezem az aksi alá a külső szűrőt, megnyitom a csapokat, lezuhog kb 30 mp alatt a víz, kipucolja a szívóágat, és a nyomóágba berakodott szennyeződés belövi az akvába, a szivacsokból a maradék szennyeződés is kimosódik, ilyenkor opálos lesz a víz pár óra alatt kitisztul.


A szűrő kb 2 hétig nagy áramlással üzemel.

2-3 hónap múlva takarítás, alsó kazetta kerámia, darabos szennyeződések a tálca alatt a szűrő alján szintén, fölötte lévő durva szivacs barna koszos rengeteg szennyeződéssel, fekete sárszerű anyag jön ki belőle szerintem élhetetlen a baktériumoknak.

Egy réteggel feljebb finomabb szivacs, szintén ugyanez a helyzet, fekete sár.

Jön a sipo minimális kosz mennyiség van jelen, csak tálcástól egy laza vízbe merítés.

Befejezés egy durvább réteg szivacs, kosz van szintén rengeteg, majd finom szivacs ennek a tetején már van aerob nyálka, jónak tűnik a baktériumnak.


Szivacs mosás, kerámia, vödör rotor takarítás, sipo akvárium vizbe pihen , összepakol be az aksi alá.


És jön a lényeg! Bár menyi szivacs is van a siporax alatt a maradék szennyeződést ami a szivacsokban maradt keresztül lövi a bio szűrőanyagon a kezdeti nagy nyomás és a nagy sebességű lezuhogó víz kipucolja a csövek lerakódásának jelentős részét.


A szivacs szerintem 2-3 hétig tökéletes lehet utána lentről felfelé egyre alkalmatlanabb a baktériumoknak ahogy múlik az idő.


Ha egy 2-3 hetes intervallumot nézünk a szivacs bizonyosan megver bármilyen szűrőanyagot.


Jbl e700 esetében gyárilag kerámia és élőszúrövél együtt 5 réteg szivacs van, az idő előre haladtával 2 hónap után a nyári sok meló közepette nem foglalkoztam úgy az akvával, bealgásodott és elpusztult 7-8 halam ammónia mérgezésben utána a többi másodbetegségben.


Siporaxal nincs ilyen problémám 2011 óta, és örömöm ránézni az akváriumokra, nem nagyon szoktam figyelni mikor takarítom a szűrőket, a siporax csak lötykölés tácástól, a szivacsok alaposan, 3 hónap után takarítom lehet több, mikor már nem nyomja úgy.

2013. dec. 21. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:

A lények totál jó a szivacs, csak sűrűn kell takarítani, egy vödrös gyári külsőben a nagy sebességű légtelenítés elengedhetetlen a csövek miatt, viszont ez a szivacsrétegek kipucolásával jár ami a bioban landol, a siporax ezen a szennyeződések jó részét elengedi a formájából adódóan és bekerülnek a körforgásba, ha lassul, beáll a szűrő, a szivacsrétegek ahogy nyálkásodnak megkötik ezt a szennyeződést.


Tudom neked nyitott van, a gyárinál az erős vákuum másképp dolgozik.

2013. dec. 21. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 A kérdező kommentje:
Igen, én elég nagy ülepítő részt hagytam ki, így ez a dolog nem játszik, mint nálad, pluszba a szűrőanyagokon nem sok vizet engedek át, a nagy része a pumpához megy, át a serafil 120 saját kosarán. Így nagyon szép kis barnás pehelyszerű lerakódásaim vannak itt-ott, ami tudtommal a szűrőbacik jelenlétére utal. A víz tisztaságával, és ammóniatartalmával sincs gond. Kíváncsi leszek a szivacsos tesztre.
2013. dec. 21. 11:26
 15/20 YourDestiny ***** válasza:
Sokan vannak, ismerek is olyan fickót, aki elrejtett szivacsszűrést használ (vagy matten, vagy háttér mögé rakott). Egy lap szivaccsal fedi, védi a mögötte elhelyezett szivacstömböt. Az első szivacs ugye felfogja a lényeges koszt, a belső, ami a bio célra szolgál, az meg csak nyálkásodik, ilyen barna smötyi képződik rajta. Évente esik meg a tisztítása és működik. Csupán az első szivacs van rendszeresen takarítva, de az se gyakran, pár havonta. A kis nanomban is azt vettem észre, hogy jobban működik, ha totál el vagy dzsuvásodva a szivacs. Eleinte hetente kitapogattam, később havi, kéthavi rendszerességgel, és látszólag jobban működik így a dolog.
2013. dec. 21. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 YourDestiny ***** válasza:
Kicsit még hozzátennék. Tehát szerintem a szivacs nem tömődik el teljesen, bár lehet, tévedek, de így gondolom. Lehet, hogy a viszonylag nagy pólusok miatt valamilyen mértékben öntisztuló, sőt. Meg pont emiatt mindig marad kellő oxigénellátás, legalábbis annyira biztos, mint a direkt bio szűrőanyagok belsejében.
2013. dec. 21. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 A kérdező kommentje:

Pont az oxigén-, és tápanyag ellátáson gondolkozom én is. Ha igaz, hogy a siporax felülete jóval nagyobb, mint a szivacsé(márpedig ezt feltételezzük), akkor a hatásfokának is annyiszor nagyobbnak kéne lenni.

És azért a tapasztalat azt mondja, hogy 1 liter sipo nem 200 liter szivaccsal helyettesíthető.


Ennek oka véleményem szerint a nagy pórusok miatti jobb oxigén-, és tápanyag ellátás a kis méretű pórusokkal ellátott szűrőanyagokkal szemben. (ez kompenzálja a kis egységnyi felületet)

2013. dec. 21. 17:52
 18/20 anonim ***** válasza:

Azt te tudod a halaid élete ér vagy sem anyit hogy a tömörödő, felére zsugorodó, semmitérő szivaccsal tesztelgetsz. Én már szívtam eleget vele, de úgy emlékszem neked is szivacsos belsővel voltak problémáid.


[link]


És még egyszer, ez szűrő függő, más egy nyílt épített külső és más egy gyári külső ami áthúzza elég nagy nyomással a szűrőanyagon a vizet.

2013. dec. 21. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
Ja csak azért beszélek gyári külső szűrőről mert kicsiben nem érdemes építeni már házilag úgy lementek a szűrőárak, persze más a helyzet ha nagy szűrő kell, 3-5 literig csak akkor van értelme ha minden van otthon.
2013. dec. 21. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 A kérdező kommentje:

Nem kockáztatom a halaim életét, mivel a tesztelésbe csak akkor kezdek, ha lesz ammónia mérő szettem is.

Ez a 12 literes űrtartalmú külső durván 3/4 éve üzemel, már kb 2 szer szétszedtem és összeraktam azóta, és egyik szivacsomon sem látok elhasználódásra utaló jelet.


Meg azért van különbség a rendes kékszivacs, és az aquaelekhez kapott gyári szivacs között.


A fekete aquaeles silány minőségű, vékony szálú, nagy lyukú semmitérő szivacs, a kék időtálló, nem összeeső, sűrűbb, használható szivacs, az én tapasztalataim szerint.

2013. dec. 21. 19:29
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!