Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Alternatíva a wpl érték...

Pendulum92 kérdése:

Alternatíva a wpl érték leváltására?

Figyelt kérdés

A WpL-ről.

Egyszerű mint a faeke, osztjuk a wattok számát az akvárium literjeivel. 0.3 gyenge, 0,4-0,6 közepes 0,8 felett erős fény. Jó iránymutató, de hiányoltam belőle a realitást különböző körülmények között. Köztudott, hogy kis, nano akváriumokban az 1 wpl szabály valahogy máshogyan máködik, mint mondjuk 100 liter felett... Miért lehet ez, mikor mindkét esetben az érték 1wpl? Ezt szerettem volna kiküszöbölni, így született meg a fejemben ez a kis egyenlet, egy pontosabb "wpl" érték megadására.



Az általam kitalált érték logikája az, hogy kiszámolom, hány lumen érkezik átlagosan egy cm2 talajfelületre. Ehhez persze feltételezzük, hogy a fényforrások úgy vannak elhelyezve, hogy teljesen lefedjék az akváriumot, nagy része a fénynek hasznosuljon.(mindenki erre törekszik)

Ekkor vesszük a fényforrások lumen értékeit, majd elosztjuk a kapott cm2 értékkel, ami tehát az alapterület.


Ennek az értéknek pedig egy bizonyos százalékát vesszük, a vízmélység függvényében. Ezt az értéket egy akvarista.hu-n található blogból vettem, név szerint cyranose-tól. Ő lux mérő műszerrel mérte le a fényforrásainak értékét különböző vízmélységekben.

20000 lux-ról indult, 20 cm mélyen 10.000-ret kapott, 40 cm mélyen 5000 luxot mért. Ez durván(ahogy a mérés is zajlott, nem laboratóriumi pontossággal), 20 cm-en 50%-a, 40 cm-en pedig 25%-a ér le a fénynek.


[link] ( az említett blog, köszönet neki!)


Tehát kell:

Akvárium hossza és szélessége = akvárium alaterülete

Az akváriumot megvilágító fényforrások lumen értéke szummázva.


Lumen érték / alaterület = x lm/cm2


x * Az akvárium aljára lejutó fénymennyiség.


Ezt az értéket a cikkből vett értékek alapján adjuk meg. Tulajdonképpen az akvárium mélységét kell nézni, de természetesen megnézhető az érték másik mélységben is.

0 cm --> 100%

10 cm --> ~75%-a jut le (0.75)

20 cm --> ~50%-a jut le (0.5)

30cm --> ~37,5%-a jut le (0.375)

40 cm --> ~25%-a jut le (0.25)


Ezek az értékek tehát csak körülbelüli értékek, nem a pontosság a lényeg, hanem az arányok.


A kapott számnak a mértékegysége lm/cm2 x "fényerősség-érték" Elnevezésre nincs ötletem :D



Egy példa, hogy megmutassam, mire gondoltam:



Kiszámoltam a nanoakváriumom fényerejét, ami 9 literes, 9 wattos kompakt izzóval. Ez 1wpl.

20 x 30 x 15magas

lumen: 570 (9 w kompakt)

alapterület: 600 cm2

570 / 600 = 0.95

0.95 x 0.625

Az érték 0,59 lett.



Ugyanez ez 96 literes akváriumnál , ahol 5 x 18 wattos cső világít, a wpl 0.93.

Az érték pedig 0.67.... Hiába közel 1 wpl a kicsinél, és a nagynál is, a 96 l-esnél több fény jut le az akvárium aljára.



Nem vagyok matematikus, így szívesen fogadok kritikákat, észrevételeket. remélem valamit sikerült elindítanom, mert ez a dolog eddig hiány volt véleményem szerint az akvakertészet palettáján.


2014. febr. 26. 16:51
1 2 3
 1/27 YourDestiny ***** válasza:

Jó lenne, csak agyalni kéne még rajta, mert így A dolog üti a B-t. Persze szerintem csak te zavarodtál bele, az elgondolás amúgy oké. Leírom, miért. Te magad írtad, hogy 20 centiméterenként felére csökken a fényerő (gondolom, itt a vízoszlop számít). Így ez fix, avagy ha a 96 literes akváriumod magasabb, mint 15 centiméter, nem az aljára jut le több fény, valami teljesen márt jelölt az eredmény.


Maga az érték egyébként jól kalkulálódik ki, mert minél nagyobb az akvárium, annál nagyobb lesz az érték is ugyanakkora Wattnál (itt beszéljünk most fénycsőről).


Ahogy írtam, nem az akvárium aljára érkező fénymennyiséget fogja mutatni, ugyanis ha a számításodat megnézed, a magassággal sehol nem osztottál, de nem is szoroztál (hol a 15-ös az egyenletben?) Egy adott alapterületre számítottad ki a fényerőt, magasságtól függetlenül, így az a mélység alapján fog tovább változni, csökkenni. Az érték/mélység eredményéhez viszont tovább kéne bonyolítani a számítást, amibe én most nem mennék bele, mert matekból sötét vagyok, mint az árnyék.


Ami viszont a lényeg, hogy tényleg pontosabb eredményt kapunk, magára az alapterületre vonatkozóan egy bizonyos távolságra vonatkozóan, magasságtól függetlenül. Tehát gratula, szerintem nem hülyeség. Remélem, azért érthető, mire akartam kilyukadni. :)

2014. febr. 26. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 A kérdező kommentje:

A magasság figyelembe van véve, ha jól értem a felvetésed.


Tehát meg van lm/cm2, ezután be kell szorozni egy % értékkel, ha pl. 40 cm magas az akvárium, akkor 0.25-tel(mert 25% fény jut le hozzávetőlegesen)

2014. febr. 26. 17:34
 3/27 A kérdező kommentje:

Azthiszem már értem a felvetésedet teljes mértékben.


Magassággal sehol nem szoroztam vagy osztottam, hanem a magasság függvényében egy % csökkenést tettem az egyenletbe.

Mivel nem a magasság számít, hanem a fényt mennyire gyengíti a víz.


Így már oké?

2014. febr. 26. 17:37
 4/27 A kérdező kommentje:
Kapunk egy értéket, és minél mélyebbre megyünk, annál többet vesz le a fényerőböl a vízmélység.
2014. febr. 26. 17:40
 5/27 A kérdező kommentje:
A 9 literes akváriumom mélysége 15 cm, a 0.625-ös értéket interpolálva kaptam meg, mivel csak 20cm-bél és 40 cm-nél vannak mérési eredmények.
2014. febr. 26. 17:47
 6/27 A kérdező kommentje:

Bocs, hogy ennyi hozzászólást írok, de mindig eszembejut valami :D



Tehát ha megkapjuk a lm/cm2 értéket, azt úgy értjük, hogy a vízfelszínen ennyi a fény intenzitása. Hogy tudjuk, hogy az aljzati növényeink mennyi fényt kapnak, meg kell szorozni azzal a százalékkal, ami az adot mélységhez tartozik. Ha 40 cm nélyre megyünk, a fény negyede számít csak, a többi elnyelődött a vízben.


Ezzel a módszerrel bármilyen mélységben kaphatunk egy értéket, ezzel finomítjuk, mert nem minden növény él az aljzat szintjében.


Ilyen elven meg lehetne már határozni egyes növények fényigényét is.

2014. febr. 26. 17:54
 7/27 A kérdező kommentje:
Például azt tapasztaltam, hogy még régebben, mikro 15wos fénycső volt a 72 literesem felett, a vízi hortenzia nagy helyközökkel hozta a leveleket,míg alacsony volt. Amint elért a vízfelszínre, sűrűbben hozta azokat. Azért, mert ot már megkapta a kellő fénymennyiséget. Ha itt néznék a fénymennyiséget, elég lenne a lm/cm2 értékkel számolni a vízfelszín közelsége miatt, nem kell árnyalni.
2014. febr. 26. 17:56
 8/27 YourDestiny ***** válasza:
Igen, így világos, ahogy most írod, legalább is azt hiszem, hogy én is felfogtam.
2014. febr. 26. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 Salx Narval ***** válasza:
Na ja, vagy ránézek, megsaccolom aztán, idővel vagy erősítek, vagy gyengítek, vagy olyan növényt választok amelyik bírja.:D Nem bántásból mondom, de a franc aki ennyit vacakolna a fényerővel. Azt viszont elismerem, hogy az okoskodásod helytálló, úgy értem alkalmazható.
2014. febr. 26. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 anonim ***** válasza:
Én nem tudom hogy te honnan veszed ezeket a jó ötleteket amiket utóbbi időben látok de csak gratulálni tudok hogy ezeket kitalálod és utánanézel :D Viszont ami miatt ez nem teljesen lehet pontos: szerintem e lejutó fény mennyisége nagyban változik a víztől mivel van kristálytiszta víz a nagyon high tech növényesekben meg van egy sárgásabb a low techekben illetve az elhanyagoltabbakban ami szerintem nagyon sokat számít.Amúgy ezek az értékek brutálisak nem gondoltam volna hogy ennyire durva a fény elnyelés kezdem érezni miért kell sok fény a picike növénykéknek.
2014. febr. 26. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!