Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Uszonyrothadás, hasvízkór,...

Bubuc kérdése:

Uszonyrothadás, hasvízkór, mindez egyszerre ütötte fel a fejét. Mitől? Sera Baktopurt hogyan és meddig?

Figyelt kérdés

Semmi probléma nem volt eddig az akimmal, múlt héten kicseréltem a bazaltzúzalékot manado aljzatra, átrendeztem az akit, ez a pár órás átmeneti időszak eléggé bestresszelte a halakat láthatóan (sokuk kifakult). (egy lavórban tároltam őket)


A talajcsere után pár nappal elhullott egy neon, majd egy serpalazacnál vettem észre az uszonyrothadás jeleit, a másik serpámon és egy neonon pedig a hasvízkór tünetei látszanak. A többiek épek és egészségesnek tűnnek.



Kivettem a beteg halakat ma, áttettem őket egy 17 lityis karanténakiba, 28 fokra állítottam a fűtést, és Sera Baktopurt adagoltam a vízbe. Mennyi ideig legyenek itt a halak? Mennyi ideig hatékony a vízben a baktopur? Változtassak-e a halak etetésén?


A nagy akiba tegyek-e Baktopurt, vagy felesleges? Ha teszek, az nem öli meg a külső szűrő baciflóráját?


Az akvárium:


64 liter, Juwel bioflow 280l/h belső, tetra ex700 külső szűrő (2 liter siporax, 1 liter kerámiagyűrű, perlon, 100g Purigen töltet), 8 neon, 2 serpalazac, 1 kis anci, 5 garnéla és két kuli lakja, a vízminőség eddig kiváló, szinte nulla ammónia és nitrát, PH 7 körül, összkeménység 11, karbonátkeménység 6.

Világítás: 15 w T8 reflektorral.


Vízcsere hetente 15-20 liter, 10 liter RO víz, 5 liter állott csapvíz.



Ami változott: vettem 8 darab 10 literes tárolóballont egy sráctól, Ő is akivizet tárolt benne. Kimostam őket, azóta ezekben tárolom a cserevizet. Lehet, a mosás ellenére ezekből került az akiba valami?


Beteg halaim nevében is köszönöm előre a segítséget.


2014. márc. 8. 20:49
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

A manado rendkívüli jó talaj, egy hiba van vele keményít és lúgosba tolja a vizet az elején, bár ez sok talajnál tapasztalható.


Ph 7 a mérésed, ez alátámasztja, hogy nálad is ez a helyzet mivel "10 liter RO víz, 5 liter állott csapvíz" ennek 6,5 inkább 6 ph körül kellene lennie.


Én 2-3 hetet mértem ph és keménység ingadozásra, cserénél a manadot ezért áztatom.


Sajnos csak fórumokon vagy a termékkel kapcsolatos véleményeknél lehet olvasni, hogy a cserével vigyázni kell.


A lényeg a ph ingadozás, a vízcseréknél a keménység ingadozása kihatott a halak immunrendszerére, gyenge ozmózis sokk is lehet ilyenkor.


11 nk az össz keménységed jelenleg az akvában, erre cserénél 5 nk körüli vizet töltesz, ez hatalmas sokk nekik.

A rossz közérzetű halak minden szokványos betegséget elkapnak, pontosabban kialakul náluk, minden akváriumba benne van a betegség, a stresz miatt jön elő.


Az akváriumba ne tegyél réz alapú szert semmiféleképp, jól írtad.


Hasvízkór nehéz ügy, ha látsz ürüléket akkor az jó jel.

Uszonyrothadás nálam soha nem volt még, passzolom.

Sakkozd ki, hogy vízcserénél ne zuhanjon lúgosból savasba a ph valamint ne legyen több mint 2nk hirtelen lágyulás.

Jobb lenne akvával azonos nk vízzel cserélni legalább 1 hónapig.


Hasonlattal élve ez most így a manado miatt olyan mintha forró vízben fürdesz és rád nyomják a hideg vizes csapot, hasonló sokk a halaknak.

2014. márc. 9. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Még egy okot látok, ez is ritka és nehéz két szóban elmagyarázni.


"100g Purigen " Meg gátolja az ammónia és nitrit kialakulását, de egyben leépíti a baktérium állományt ami rendszerint igazodik az akvárium terheléséhez, amíg nem telítődött meg addig jó. (Csak zárójelben, én nem használom pont ezért, ha megtelítődött büdös lesz a víz, felszalad az ammónia, ha nincs csere a regenerálási idő alatt akkor pusztulhat minden, társas akvában)


8-10 darab tároló ballonba tárolod a vizet, a sima csapvíz is megromlik egy idő után, külső hőmérséklettől függ, hogy menyi idő.

Kémiai védekezésed van biológiai helyett, a biológiai le van építve, ha sokáig tárolod a vizet a ballonokban az hétköznapi nyelven "megbuggyan, megposhad" olajos réteg jelzi ennek kezdetét, ha ezt a vizet töltöd cserére elszökik az ammónia szint, így lehet enyhe ammónia mérgezés.


A puringen nem veszi ki az ammóniát és a nitritet, meg gátolja a kialakulást, így leépíti a baktérium állományt is. Persze azért marad mindig ami dolgozik, 100% leépülés nincs, helyre rakja az ammónia, nitrit szintet de ez idő.


Egy biztos a hasvízkór az majdnem mindig másod betegség, valami előzménye van átlag vízparaméter, vagy más betegség.

2014. márc. 9. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a kimerítő választ B.Joci!



Akkor szerinted kukázzam a Purigent?

2014. márc. 9. 21:50
 4/7 A kérdező kommentje:
A víz és a ballon félreérthető volt, nem az összes ballonban tárolom, csak kettő ballonba tárolok vizet, a többit az aljzatcsere miatti vízleeresztés miatt vásároltam.
2014. márc. 9. 21:51
 5/7 anonim ***** válasza:

"A kérdező kommentje:


Köszönöm a kimerítő választ B.Joci!


Akkor szerinted kukázzam a Purigent?"


Növényesben teljesít rendesen, ott nem képződik annyi lebontásra váró szerves fehérje, elenyésző egy társas akvához képest.


Társasban nehéz megmondani mit csinál.

Eddig egy eset van itt a Gy K oldalon tudomásom szerint.

Társasban kezdte használni, kristály tiszta lett a viz, én ott egy kicsit már kételkedtem.


1-2 hét múlhatott el és jelezte, hogy vegyszer szagú a vize, nagyobb vízcserét, baktérium kultúrát javasoltam, és ugyanazt elmagyaráztam neki, vagy kémiai, vagy biológiai védekezés.


Ha kémiai akkor azt cserélgetni kell, tesztelni az ammónia szintet, aktiv szén is ezért problémás.


A másik a külső szűrőben elhelyezés, nem ajánlatos azt havonta bolygatni.


Nem mondhatom, hogy dobd ki, ahhoz elég drága.


Viszont se te, se én nem tudjuk mikor telítődik meg.

Telítődés után mi fog következni, felszökik az ammónia vagy nem, ez függ a halaktól, növényi hulladéktól, és a hozzá tartozó víztömegtől is.


Nálam a nagytestű gurámik biztos feldobnák a pacskert, ha meg telítődött, nagy szennyezők.


A biológiai baktérium alapú védekezés az x évtizede bizonyít társasban.

2014. márc. 9. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Ammónia és nitrát ellen javaslom a sera toxivec-et, amit kiegészíthetsz mással.
2014. márc. 9. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Ammóniát és a nitritet semlegesíti az aquatan és a toxivec is, a nehézfémekkel együtt, a toxivec pluszba a réz alapú gyógyszerek után is jó, a nitráttal nem csinálnak semmit. Csak kis menyiségben képesek erre, és az aktuálisan jelenlévő nitrogén vegyületekre hatnak.

Hosszútávú hatásuk nincs, baktérium kultúrának van.


A probléma az a kémiai védekezésnél, hogy az lehet hétfőn jó, kedden már nem, kedden kellene az toxivec meg a baci kultúra.


A kérdés csak az, melyik hétfő és melyik kedd.

2014. márc. 9. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!