Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Miért van az, hogy 0,4 W/l...

Miért van az, hogy 0,4 W/l fényerősség a kisebb akváriumoknál gyenge fény, a nagyobbaknál már közepes? Hány liter a határ, ahonnan ez megváltozik?

Figyelt kérdés
2014. júl. 29. 20:42
 1/7 anonim ***** válasza:

Mert a felületen beeső fény nagysága számít, és annak a növekedése nem teljesen egyenes arányos a térfogat növekedésével.


Nincs olyan határ, amitől ez megváltozik.

Folyamatosan változik, átmenet nélkül.


Ha egy normál klasszikus geometriájú akváriumot nézünk (ahol a térfogat és a felület aránya nem szélsőséges, tehát nem túl mély, vagy lapos, vagy keskeny az akvárium)


akkor az 1 W/l fényerő kb 100 liternél jelent erős fényt.


200 liternél ugyanilyen fény intenzitást kb 0,7 W/l-rel lehet elérni. 50 liternél 1,25 körül, ha jól emlékszem.


Volt erre amúgy egy kalkulátor régebben, de megszűnt az oldal. Pedig hasznos volt.

Itt is volt aki próbálta számolgatni, de nem mentettem el a választ.

2014. júl. 29. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Ez teljesen érthető így, köszönöm!! :)
2014. júl. 29. 21:13
 3/7 anonim ***** válasza:

Én azért szeretem a nem szabványos alacsony akváriumokat, mert sokkal kevesebb lámpa elég rájuk és nem lesz annyi villanyszámlám. Már csak 30-35 cm alacsony akváriumokat gyűjtök.


Az 50cm magas akváriumot el is adtam, mert abba dupla Wattnyi fény kellett volna, hogy ugyanazt a fényerőt elérjem. Még akkor is ha az alapterület feleakkora.


Tehát ha a liter ugyanannyi, akkor is az alacsony akváriumot választom. Sokkal könnyebb bevilágítani.

2014. júl. 30. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

A térfogat akváriumoknál csalós, példa egy 60x30x30 akva 54 liter, a 108 literes akva nem a duplája méretre, tehát nem 120x60x60 az 432 liter lenne. Ebből adódik, hogy megfelelően elhelyezett fénycsövekkel lehet kevesebb wpl aránnyal előtéri növényeket is tartani.


Akváriumoknál a liter duplázódás csak minden irányba 10-20% méretnövekedést jelent, példa nálam 54 literbe 30 watt fény kell adott növényeknek, alatta nem nőnek.

115 literbe ugyanazok a növények vannak és 45 watt teljesen elég nekik, majdnem szebben nőnek mint 54 literbe 30 watt alatt, ugyanaz a tápozás, szűrés is hasonló.

2014. júl. 30. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a kielégítő válaszokat! :)
2014. júl. 30. 09:45
 6/7 Pendulum92 ***** válasza:
2014. júl. 31. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Pendulum92 ***** válasza:
Kalkulátort is csináltam volna, de ahhoz pontosabb mérések kellenének, azt pedig én nem tudom megvalósítani.
2014. júl. 31. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!