Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Darakór kezelése?

Katoonene kérdése:

Darakór kezelése?

Figyelt kérdés

Hali!


Halállományom közül néha némely guppi dörgölőzik az aljzathoz. Ahogy olvastam, ez a darakór tünete. Hogy minél egyszerűbb legyen, az akváriumban vannak csigák és garnélák. Első felinduásomban arra gondoltam, hogy veszek egy 10 literes akváriumot (jobb mint a befőttesüveg, sajnos nincs sok helyem) és abba kiszedném a beteggyanús halakat (talán kettőről van szó) mivel a garnélákat, csigákat elvileg kiöli a vegyszer.


A kérdés, mivel, hogyan kezeljem a helyzetet, 2 verzió van.


A, kiszedni azt a 2-3 halat a kisakváriumba, és ott gyógyítanék.

B, kiszedni a kicsi akváriumba a garnélákat, csigákat, és a nagyakváriumot kezelném.


Természetesen az A verzió sokkal egyszerűbb lenne, de várnám tapasztaltabbak segítségét, meg az ajánlott gyógyszert.


Köszi!



2014. okt. 2. 22:05
 1/6 anonim ***** válasza:
72%

Az "A" verzió lenne szerencsésebb, a gyógyszer kiöli a hasznos baktériumokat így utána ammónia mérgezés is lehet.

Én mindenféleképp kihagynám a fő akváriumot.


A szépséghibája a külön akváriumnak, hogy szellőztetést kell biztosítani, példa jó egy kicsi levegő kompresszor, tömlő, porlasztó kő, nálunk 1500-2000 ft kompletten, később bármikor jó lehet.


A kezelés lehet neptun parakill, 10 literenként csapott teáskanál só a vízbe és emelt hőfok, naponta 50% vízcsere állott vízzel, a vízhez pótolni a gyógyszert a cserevízben előzőleg oldani a sót, a hőfokot fokozatosan emelni 28 c.fok közelébe.


Figyelni kell a halak reakcióit a sóra és a gyógyszer réz szulfát tartalmára, inkább fél adaggal indítani, magasabb hőfokon oxigénhiányos lesz a víz így a szellőztetés fontos.


A fő akvárium szűrőjét nem jó átrakni mivel abban is vannak hasznos baktériumok amit ki irt a gyógyszer.

2014. okt. 2. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Na, annak örülök, hogy elég a karantén, szívesebben rakok át 2-3 halat mint 20 másik lényt.

Jó nektek, ha ez 1500-ból megvan, nálunk egy légpumpa is 2000 valahányszáz...szerencsére van itthon légpumpa-cső-porlasztó-pótszivacs kombó.

Mielőtt rátérnék a gyógyításra, este fogok hazaérni a munkából, tegnap este a főakváriumba beraktam egy új szivacsot, eredeti tervem szerint 3-4 napot "érni", mielőtt a régi szivacsot lecserélem, de ez a karantén dolog kicsit borítja a terveket.


Kicsi akváriummal kapcsolatban, az elég neki, ha a nagyból szívok bele 7-8 liter vizet(ami belefér) azt járatom 1 napot (vagy a 24 órája ázó új szivaccsal, vagy a régi szivacsot felhúzva, mert gyakorlatilag szerencsére majdnem 2 szivacsom van a feladatra)?


A Parakillt olvasva ha jól értem a napi 4 liter vízcserénél kicsi kanál jó a cserevízbe, semmi előzetes forralás nem kell?


28 C...sajna ez lesz a legnehezebb, mivel nem tudom biztosítani, hogy a 50% vízcserénél a víz annyi hőfokos legyen mint mondjuk a kicsiben...sajna egy fűtőm van, és vagy a kicsi vagy a főakváriumot tudom csak fűteni. Majd megpróbálok szerezni, vagy max veszek.


Köszi az eddigi segítséget!

2014. okt. 3. 05:01
 3/6 anonim ***** válasza:

Biztos, hogy darakórról van szó? A pontos diagnóziskoz nem elegendő az a tünet, hogy a halak az aljzathoz dörzsölőznek. Ehhez a hal testén fehér pettyeket is kellene látni. Milyen gyógyszert használsz? Az is lehet, hogy más parazitáról van szó! Nagyon fontos: a vásárlás helyén kérdezzél rá a gyógyszer utóhatására, ugyanis néhány fürdető anyag nem bomlik le, hanem 24 - 48 óra után toxikussá válik. Ez esetben az állomány külön medencébe legyen fürdetve, természetesen az eredeti medence tökéletes fetőtlenitése, vízcsere stb. Javasolnám még a konyhasós fürdetést is (2,5%/15 perc) Ez a legtöbb parazitát (egy és soksejtű) elpusztítja, vagy legalábbis gyéríti. A legjelentősebb hatása viszont abban nyilvánul meg, hogy a bőrön lévő sérülések gyógyítását sietteti.

Ha valami nem tiszta, akkor akár privátban is szívesen válaszolok.

2014. okt. 3. 05:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Nálunk a legkisebb 90 l/h resun légpumpa 1300ft


A szivacsot úgy lehet cserélni ha a régi szivacsot alaposan belenyomkodod az akvárium vizébe, nem 4 nap alatt fog beérni hanem több hét.


A kicsi akváriumba akvárium vizet célszerű tölteni, nem kell járatni, egyből mehetnek a halak majd a gyógyszer.


Nem kell forralni a vizet, 24 óra pihentetés egy hálózati víznek elég, a kicsi akváriumból ki lehet venni a fűtőt és át tenni a cserevízbe, hogy az is felmelegedjen.


Ha darakórról van valóban szó akkor kell a magasabb hőfok mindenféleképp, alacsonyabb hőfokon több időt vesz igénybe a kezelés.


Ezt olvad át: [link]

2014. okt. 3. 05:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Platypus ***** válasza:
Ilyen helyzetben szerintem nem érdemes gyógyszerezni a vizet. Inkább sózd meg, és fűtsd fel 28 fokra. Ha a garnélák red cherryk akkor mehet 30 fok is. Jó szűrésű akváriumnál, erős halakkal ez önmagában elég lehet a darakórt kiirtani.
2014. okt. 3. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a tanácsokat!


Próbáltam neten nézegetni még adatokat, ez a tervem:


(1 napos flakonban+fél órát bögrében álló) vízben kb. 1.1 gramm/liternyi sót feloldok 2 napig, majd 2 napig kb. 2.5 gramm/liter oldattal öntözöm őket, 5. napon ismét 1.1 gramm/literrel befejezem. Eközben ma este 24-ről 26,5 fokra felmelegítem a vizet, holnapi nap folyamán felnyomom a vizet 28 fokra.


Ha véletlen olvastok, jó az elgondolás?


Illetve ez idő alatt mehet ugyanúgy az etetés? Illetve ha megvolt az 5 nap lehet vízcsere? (körübelül addigra lenne ott az ideje, de pár nap csúszás nem szokott gondot okozni)

Egyébként most néztem 20 percig, semmi se dörgölőzött, semmi férget vagy ilyesmit nem láttam semmin. Persze attól valami biztos kering, mert az elmúlt 2 napban többször is láttam "gyanús" dörgölőzést.


Köszi az eddigi majd további segítséget, zöld megy!

2014. okt. 3. 20:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!