Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Szükséges makrotápanyagokat...

Szükséges makrotápanyagokat adagolni a vízbe?

Figyelt kérdés

Sziasztok.


Van egy 72 literes akváriumom. Megvilágítás: 15W Sera plant color és 15W daylight (nem tudom, hogy milyen márka, de nagyon bevált ez a fénycső, mert nem algásított régebben.). Talaj: JBL Manado. Szűrés: Eheim PickUp 2010.


Óvatlan voltam, és elpusztultak a garnélák az akváriumban. Előtte egyébként szaporodtak rendesen. Ezután elhanyagoltam, és a növények szépen visszafejlődtek...


Ma kitakarítottam. Egyébként a talaj már egy ideje megvan benne.

4 féle növény megmaradt benne, de veszek még hozzá valami alacsony növésű dús növényt és néhány szál bakopát.


Régen Profito tápot adagoltam a növényeknek. Szépen nőttek tőle. Néhány alkalommal volt is algásodás.


#1: A csak mikroelemeket tartalmazó oldat képes algásítani?


#2: Most is garnélákat tervezek bele, ezért kevés nitrát fog termelődni. Az Easy-Life gyárt nitrát oldatot. A másolatát szeretném elkészíteni, mert nincs keretem rendszeresen több ilyen adalékot használni. (Elvileg 2 mg/l-el növeli a nitrát szintet a vízben)


3#: A kálium. Érdemes adagolni valami módon? Itt is az Easy-Life oldatra gondolok. (4mg/l-el növeli a K+ szintet a vízben) Az is lehet, hogy azonos koncentrációjú KCl oldattal váltom ezt ki.


4#: Van az Easy-Life gyártónak vas ionokat tartalmazó oldata is. Ezt mennyire javasoljátok? Ez maradna az eredeti.


5#: Az Easy-Carbo mennyire káros a garnélákra? Szeretném, hogy legyen szaporulatom, de arra is gondoltam, hogy elsőre inkább megvárom, még megnőnek a növényeim garnélák nélkül.



Kétlek titeket, hogy ne javasoljátok a Green Aqua termékeket, mert nincs CO2 rendszerem, és nem szeretném nagyon profi szinten űzni ezt a hobbit, hanem eredményesen de költséghatékonyan.


A segítséget nagyon köszönöm előre is. :)



2014. dec. 20. 15:05
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Lehet, hogy ennyi év akvarizálás után ciki, de sajnos ennyire nem értek a kémiához, hogy milyen elemet hogy lehet pótolni. Ez eddig kimaradt.

Mindig gyári tápokat használtam.

Makroelemestől gyökértápokat szoktam használni, az aljzatba dugva.

Nekem a sera flore plus vált be. Sokáig jó.


A carbo pedig elég káros. Fél adag is leállítja a szaporodásukat, több pedig ki is nyírja őket.

2014. dec. 20. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:

A G.A micro macro táphoz nem kell co2 rendszer, van egy tervezett vízcsere periódus ahhoz kell igazítani a tápozást, ehhez van táblázat is.


Az alga mentességet elsősorban a jó szűrés, és a jó talaj jelenti ami rendezi az ammóniát, elsősorban az ammónia felel az algáért.


Egy növénynek N.P.K kell és micro elemek, N azaz nitrát a halaktól, gerinctelenektől van, P azaz foszfor átlag van elég, K azaz káliumot és micro elemeket pótolni kell, abból mindig hiány van.


Kálium és micro elem pótlásra jó a profito, sokan használják sikeresen.


Garnélák mellett lehet nitrát és foszfor hiány erre komplex tápot szoktak igénybe venni csőkéntett dózisban a profito mellé G.A macro tápot.


Vannak porok: [link]


Tudsz biztosítani megfelelő:

Kálium szintet.

Kálium magnezium és kálcium szintet.

Kálium és nitrát szintet.

Kálium és foszfor szintet.


A DIY csomagban a kalcium és a magnézium kivételével benne van minden, azaz megfelelő N.P.K


Szokás még a DIY micro keverés, arra van a kertészeti micro max ból kevert törzsoldat, én csak nagyon csökkentett dózisban ajánlom, ismerem a gyártási technológiát személyesen, kertészeti növényekhez készült szigorúan, bármi lehet benne ami egyébként kertészeti növényeknek nem árt, a halaknak nagy odafigyeléssel kell adagolni.


Carbo az a nettó víztömegre számolva gyári dózis alatt.


Röviden, egy harmonikus N.P.K + micro elem tápozást kell kialakítanod, ehhez mivel írtad a profitot az K+ micro elemek, a garnélák nem valószínű, hogy fedezik a nitrátot és a foszfort.


Tudom, hogy kérted, csak tájékoztatás a G.A táp nem csak 50% vízcserés növényes akváriumba való, adható sima akváriumba is profitoval kombinálva csökkentett dózisban.


Magába nem jó a g.a táp.


Keress egy helyik akvarista klubbot a facen, valakivel felezzétek el a G.A DIY csomagját, mondjuk az egy kicsit nagyobb odafigyelést igényel.

2014. dec. 20. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

Ebből [link]


Egy kálium túlsúlyos, foszfát szegény tápot tudsz kikeverni.


Az összetevők tekintetében 1 liter törzsoldat nitrát tartalma ne lépje túl az 50 grammot a kálium a 100 grammot, a foszfor az 5-10 grammot (növényfajtától függ)


Majd az így kapott törzsoldatból, már végül is növénytáp, Heti 1-2 ml a vízbe, vagyis 5000-1000 napig elég 1 liter keverék, ezért jó a neten összeálni valakivel, különben még az űk-űk unokáidnak is marad.


Vagy a G.A macro heti 1-2 ml mellé a gyári dózisban profito.

2014. dec. 20. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Kedves Utolsó!



Az adagolás érdekelne főleg. Nem lesz baj az oldatok elkészítésével, mert bőven van fogalmam a kémiáról és gyakorlott is vagyok. :)


Egyébként mennyi GA makro-t kellene adagolnom egy nap alatt?

Esetleg csak ha az Easy-Life Nitro-, és Fosfo-analógot adagolnék? A gyári utasítás szerint elég lenne?

2014. dec. 20. 17:05
 5/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ. :D

Majdnem egyszerre küldtük el.

2014. dec. 20. 17:06
 6/14 anonim ***** válasza:

Elirtam!!

"Heti 1-2 ml a vízbe, vagyis 5000-1000 napig"


500-1000 napig elég

2014. dec. 20. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

"Majdnem egyszerre küldtük el."


Jaja ugyanabban a percben:)


Te döntöd el melyiket választod, a porból oldatot kell csinálni, a kész pumpás G.A tápból heti 1-2 nyomás a profitó mellé, igazából a növények mutatják menyi kell, a profito gyári adagban mehet az 10ml/100 liter/1 hét, vagyis heti 30%vizcsere mellett 7ml kell, ha kevesebbet cserélsz vizet akkor kevesebb is elég.

2014. dec. 20. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

Kedves B.Joci!


Köszönöm a válaszokat. :)


Heti 2ml GA makro nem kevés? Valaki ennyit nyom egy nap alatt 40 literre.


Ha azzal számolok, hogy 49g NO3- van 1l GA-ban, és 2ml-t javasolsz, akkor hetente 0,098g szükséges.


Ha az Easy-Life-ot nézem, akkor ..., mert a nitrátot a leírás szerint 0,002g-al növeli. Az akváriumomban olyan bő 65l víz lehet, mert rengeteget kiszorít a talaj és a szűrő. Tehát 65*0,002=0,13. Ez nem nagy eltérés.



Nézzük a káliumot:


GA: 1l-ben 49gK+, tehát 2ml-ben: 0,098g hetente

Easy-L.: heti 4mg/l-el növeli a K+ szintet. tehát 72liter esetében 65*0,004=0,26g.


Az Easy-Life a leírás szerint az adagolandó kálium mennyisége 2,6X több, mint a heti 2ml GA.



Foszfát:


GA: 1l-ben 7g foszfát van. 2ml-ben tehát 0,014g.

Easy-L.: heti 0,1ppm-es növelés. 65*0,0001=0,0065g


A GA ebből többet tartalmaz 2X.



Akkor mi is legyen?


Annak örülnék a legjobban, ha ppm értékeket adnál nekem és ebből kiszámolom az ideális mennyiséget. :) Esetleg van konkrét recept, ahova le van írva a használandó tápsó mennyisége? :)


Köszönöm ismételten.

2014. dec. 20. 23:16
 9/14 anonim ***** válasza:

A 2 pumpanyomás 40 literre EI szerinti túltápozás, co2 rendszer és intenzív fény kell hozzá.


Neked 72 literes akváriumod van 30 watt fénnyel, amihez képest egy növényes akvárium tripla nitrátszükséglettel, nitrátfelhasználással van, plusz 50%heti vízcsere is kell a felesleget eltávolítani.


Valamihez elég a matek valamihez nem, nem lehet matekkal megoldani, ilyen a tápozás is.

Milligrammban kell számolni mindent, 1 ml G.A marcoban 49 mg nitrát van, egy 72 literesben ritka, hogy 49 literes víztömeg van, a vízoszlop magasság számít.


A carbo nem co2, szénforrást biztosít a növényeknek, én nem használom sok növényem szebben nől mint előtte carboval, zavart a vegyszer szag.


-----------------

Nézzük az elejéről az egészet, van egy kb 30%növekedési ütemű akváriumod (növényes,co2, EI túltápozotthoz viszonyítva) ebben már majdnem képződik annyi nitrát ami kell a növényeid fejlődéséhez, némi pótlás kellhet erre a heti 1 vagy 2 mg/liter nitrátszint teljesen jó.


Írtam minden a vízcsere függvénye, a profito gyári adagja 30% heti vízcsere mellett van, ha nem cserélsz ennyi vizet akkor kevesebb kell.


Nekem példa van egy 75 literesem, csak profito tápozás, heti 10 liter vízcsere, 11 neon és kb 20 garnéla van benne, illetve csigák, az egész akváriumnak elég kb 3 hónapig egy 30 grammos tetra mint, tehát a 30 gramm kajából képződő nitrát bőven elég, mellé kell kálium.

carbo nincs.


Te a neonok szennyezését váltod ki a pumpanyomásonkénti 1ppm nitrátszint emeléssel.


A növényzet egy low tech akváriumban a nitrát eltávolítására és a vizuális kép javítására van.


Nálad probléma lehet a növényes cső, 0.5 watt/liter környékén már nagy rizikó van benne, én a 75 literest kevés algával 36 watt nappalival tudom üzemeltetni, a növényes fénycsövek színspektruma teljes egészében a növényeknek van, a nappali fénycsövekben sok a zöld amit a növények és az algák sem használnak, szebb tőle az akvárium ennyi.


Egy villamossági boltban vett 860 vagy 865 fénycső tökéletes,(amelyik van) 0.3-0.4 watt/liternél már jó egy növényes fénycső, de erősen ajánlott a spirázott szűrés


Ez: [link]


75 liter, itt a képen csak a 11 neon és a csigák adták a nitrátot, már nem így néz ki.


Semmi esetre sem vedd alapul a nitrátos tápok tájékoztatóját, 5mg/liter nitrát koncentráció már jó.

Ha beadsz heti 2 mg/liter nitrátot és mellé képződik 1 akkor az 3 az első héten, vízcsere, lesz 2 mg/l majd megint emelkedik mondjuk 3 mg/l, vízcsere majd megint emelkedik .....


Közben a növények használnák nyilván a nitrátot, tehát fogy, lehet emelni később de ahhoz látni kell növényi növekedést különben csak mérgezi a garnélákat a nitrát halmozódása.


Még egyszer, helyből szerintem két nappalival indíts, 860-865 ennyit kell mondani a villamosságiban, akvarisztikába aki vesz 5000ft-ért annak úgy kell.


Én használok sylvania groluxot de csak alacsonyabb fényerőnél és külső szürővel.

2014. dec. 21. 05:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Végül is a konkrét válasz a # 8 kommentedre, heti 1-2 ml macro bőven elég, ha többet adsz akkor drasztikusan vissza kell venni a profitot is, káliumból ajánlott 20-30 mg/litert folyamatosan biztosítani mivel a növények kálium igénye sokkal magasabb mint a nitrát, a G.A macrot is ezért kell túladagolni.

A profito visszavétele viszont micro elem hiányt okozhat, mivel a macroban nincs micro elem.


A G.A macroval nem lehet biztosítani a káliumszükségletet csak túladagolva!!! mivel kevés benne a kálium.

NPK 10-2-20 vagy 10-2-28 lenne optimális, ilyen táp viszont nincs, ezért sokan külön adnak még káliumot vagy kálium+micro elemes tápot (profito)

"túladagolva" az viszont co2+intenziv fény és heti 50%vízcsere.

2014. dec. 21. 06:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!