Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Meddig kell kezelni a darakóro...

Meddig kell kezelni a darakóros halaimat? A tünetek megszűnéséig elegendő?

Figyelt kérdés
Most már úszkálnak nem vakaróznak és az egyetlen egyeden ami pöttyös volt eltűnt róla is!
2014. dec. 25. 21:45
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

A darakórt paraziták okozzák amik megtapadtak a halon, képeztek egy burkot ami védi őket mindentől mint egy pajzs, ez a "Pötty" ami látható, ez most nálad kifakadt mint egy pattanás vélhetőleg volt hőfok emelés ami felgyorsította a kelést.

Tehát eddig tart a dolog most.


Innentől, ha a "burok" védelme nélküli paraziták enyhén sós vagy, parakilles (metilénkék+malachitzöld) vízbe érkeztek akkor el fognak pusztulni.

Ellenkező esetben vissza kapaszkodnak a halra és újra lesz burok, "pötty" amit darakórnak azonosítunk, csak már sokkal több, a második ilyen már sok hallak végez, utána kezdődik elölről.


Mostantól, vissza veheted a hőfokot, kávéskanál/10 liter víz esetén maradjon a só legalább 1 hétig.


Gyógyszer használatnál: heti többszöri vízcsere, 3-4 alkalommal mivel nincs biológiai szűrés, a gyógyszer ki irtotta a baktériumokat, innentől az a feladat, hogy ne kapjanak a halak ammónia mérgezést, vízcsere, vízcsere....

esetleg a 3-ik 4-ik vízcsere után mehet baktérium kultúra.


Keveset etetni, semmi esetre ne maradjon el nem fagyasztott kaja.


Ha csak só volt akkor kíméletes etetés, 1 hét után mehet a rendes kaja adag, majd el lehet hagyni a cserevízből a sót.


(off: Ha te vagy H..P.... akkor ezt neked pár napja előre már leírtam, mi után mi jön, olvasd el az üzeneteket, ha nem te vagy akkor bocs)

2014. dec. 26. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Értem köszönöm szépen! 2szeri vízcserét csináltam, de az 50%os volt sőt több is mert az első után direkt nem is töltöttem vissza az akváriumot teljesen! EGyik ismerősömnek van jó állot akvárium vize, hozzak abból (eléggé algás meg gondolom ammóniás a víze, de hemzseghet a baktériumoktól neki de egészségesek a halai is ellenben) , ha hozok 2-3 vödörrel meg veszek baktérium kulturát akkor jó lehet a vizem már? 2 nagyon komoly vízcsere elég volt?
2014. dec. 26. 16:36
 3/12 anonim ***** válasza:

Érett víz az addig felesleges amíg van a vízben gyógyszer maradvány, minden vízcserével feleződik, harmadolódik a gyógyszer menyisége.

példa elsőnek 100, utána 50, utána 25,12,6% stb a gyógyszer koncentráció 4-5 nagyobb vízcsere után már érdemes baktérium kultúrát használni, vagy érett vizet tenni.


Érett víz, a sima csapvíz megfelelően pihentetve teljesen alkalmas a halaknak, persze nincs benne baktérium ezért az ammónia szabad utat kap, tehát előbb, utóbb mérgező lesz víz, viszont a nagyon érett elhanyagolt víz az még ártalmasabb lehet, ha sok benne a nitrát akkor könnyen nitrát mérgezés lehet .

Ha elhanyagolt az akvárium akkor még ammónia vagy nitrit mérgezés is.


Szűrőkoszt lehet hozni, ilyen esetben fontos azért, hogy megbízható akváriumból legyen minden, a külalak és az akvárium beüzemelésének dátuma szokta mutatni mizu.


Lehet a barátod halai hozzá szoktak a magas méreganyag szintekhez, a tieidet meg hirtelen sokkolná.


Baktérium kultúra van otthon?

2014. dec. 26. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Igen van vettem! Akkor holnap ha csinálok ismet egy 50 %os vizcseret megfelelő lesz mar majd vajon a vizem? Vagy meg varjak vele? Az van ra irva hogy 1 nap alatt a baktérium kultura elhetove teszi a halaknak a vizet! Akkor mit csinaljak? Meg két napig teljes vizvserek es szorjam tele bakteriumokkal meg aztasam be az akváriumban a belső szuromet annak az akvárium vizével es minden szep meg jo lesz papíron?
2014. dec. 26. 17:38
 5/12 anonim ***** válasza:

Nem minden nap kell 50% vízcser.


Megpróbálom az elejéről.


A halak esznek, beindul az emésztés, a gyomrukban levő baktériumok, élő flóra, elkezdi feldolgozni a kaját, ammónia keletkezik ami a halakat megölné, ezért a kopoltyúikon kiválasztják azt bekerül a vízbe.

Ammónia forrás még a bomló növényzet és az el nem fogyasztott hal eledel.


Tehát az ammóniával kezdődik egy akvarista, akvárium tulajdonos tennivalója, egyáltalán maga az akvarisztika.


Az ammóniára jelennek meg elsőnek a heterotróf gyorsan szaporodó baktériumok, ezt tartalmazzák a készítmények is.

Nitritre bontják az ammóniát ami már kisebb dózisban de még mindig mérgező, idővel a nitrit jelenlétében elszaporodnak nitrifikáló baktériumok amik nitrátot, extrém dózisban mérgező nitrogén vegyületet állítanak elő a nitritből.


A nitráttal befejeződik egy nitrogén ciklus, a víz illata szerves nitrogén, komposzt szagú lesz, hasonló mint az ázott virágföld illata.


Az ammónia utánpótlás folyamatos, így nem csak egy nitrogén ciklusról van szó, hanem sokról amit nitrogén körforgásnak nevezünk.


Összegezve, kell ammónia, nitrit, majd beindul minden.


Túltelepítés, ha sok hal van, sok a kaja, akkor sok ammónia keletkezik, sok baktérium kell és azoknak nagy felület a megtapadáshoz, etetés után az ammónia nem sokkal jelentkezik és adott koncentrációban jelen van, ha a halakhoz képest kevés a víz akkor magas a szintje, folyamatosan de nem azonnal bontják le a baktériumok.


Gyógyszer, vegyszer, teljes vízcsere, helytelen szűrőtakarítás, klóros víz, teljes akvárium kitartás, mind a baktériumok ellen dolgozik, így a halak ellen is.


A nitrát is mérgező nagyobb dózisban, erre van a rendszeres részleges vízcsere és a növényzet nitrát igénye is csökkenti.

------------------------


Most jön a konkrét válasz a # 4 kommentedben irt kérdésedre.

Egy olyan részleges, állott vizes csereperiódus kell ami alacsonyan tartja az ammóniát, nitritet, a halaknak még nem mérgező szinten, de biztosítja a baktériumok ammónia és nitrát szükségletét.


Egy 30 literesben nyilván naponta kell frissíteni, 5 liter már számít, 5 liter le 5 liter vissza.

Egy 100 literesben napi 20% a halak terhelésétől függően megoldja.

Függ az egész a halkaja menyiségétől is, napi 1 kocka fagyasztott tápnál ajánlott a 20 liter csere /nap az első héten ha túl vagy telepítve, ha nem akkor elég minden másnap.


Második héten már lehet ritkítani a cseréket, a harmadik héttől mehet a heti 1 darab részleges vízcsere.

50 liter alatt jobb 4-5 naponta frissíteni, de ez is a halak menyiségétől függ.


A baktérium kultúra előbb produkál nitritet, előbb lebomlik az ammónia, ennyit tud.

2014. dec. 26. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Ezt értem szépen és köszönöm a normális válaszodat! De a gyógyszer miatt akarom a gyors vízcserét egyedül, ghogy tudjam telepíteni a baktérium kultúrát, más különben fölöslges lenne mert a gyógyszer mindent öl és ha már eléggé alacsony a szint akkor tudom telepíteni Arra gondoltam, hogy hozok 5-10 litert a nitrit, nitrát és ammónia miatt na meg a baktériumok miatt abból a vízből és csinálok egy 50%os vízcserét ezzel elérem azt, hogy beinduljon ismét a biológiai rendszer, mert a gyógyszer már eléggé minimális szinten kell, hogy legyen ha jól látom a dolgokat, és talán már telepíthetem a baktériumkultúrát, és eleség is lesz nekik a behozott vízből, a többit meg egy etetéssel és a növények tápozásával megoldom. Így már működhet az akvárium regenerációja szerinted?
2014. dec. 26. 19:00
 7/12 A kérdező kommentje:
Utána már leállok a komoly vízcserékkel!
2014. dec. 26. 19:01
 8/12 anonim ***** válasza:

Arra figyelni kell, hogy a sok nagy vízcsere sokkolja a halakat, előfordul, hogy az 1 napos állott víztől még bubizhatnak a növények, ez a nagy nyomáson a csapvízbe oldódott gázoktól van, a növények szeretik a halak viszont nem annyira.

Még ilyenkor télen, oltári fontos a cserevíz hőfoka, sokkal ne legyen hidegebb mint az akváriumé.


Én leírtam az elméletet, a gyakorlati része már rád tartozik, te melózol vele.


Én szeretném csinálni az akvarisztikát még sokáig, ha példa 20 év múlva lesz akváriumom akkor is a jelenlegi víz lesz benne, természetesen frissítve, heti, kétheti szinten, de nem több min 20-30%-ban.


Én soha nem tervezek teljes vagy nagyobb vízcserét, volt már betegség, megoldottam külön kezelve, szóba sem kerülhet soha gyógyszer egyik akváriumban sem.

Őrülök, hogy majdnem öntisztulóak az akváriumok, nem könnyű elérni, kőnyű viszont lerombolni.

2014. dec. 26. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Azt aláírom és le a kalappal a munkád előtt, profi vagy kened vágod a dolgokat! Egyébként a növények úgy bubiznak, hogy öröm nézni azt hittem, hogy z jót jelent! Ezek szerint akkor még sem annyira? Többet én sem gyógyszerezek majd ezt is tudom már! Viszont a jelenlegi gyógyszert ki kell belőle szednem! Az pedig csak így kivitelezhető, hogy ne mérgeze a hasznos bacikat is!
2014. dec. 26. 19:18
 10/12 A kérdező kommentje:
De a halaknak szemmel láthatóan semmi bajuk, sőt! sokkal aktívabbak mint azelőtt és szemmel láthatóan inkább jól is érzik magukat, remélem ez nem csak a látszat!
2014. dec. 26. 19:19
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!