Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Milyen halat vehetnék még?...

Milyen halat vehetnék még? (tippek, ötletek. )

Figyelt kérdés

Kezdőként az első akváriumom, bár olvastam sokat, meg kérdeztem is, mielőtt nekikezdtem az egésznek.


- indítva: november 24. Kivártam az 1 hónapot, majd részletekben tettem be az élőlényeket, ma az utolsó részletet.

- méret: 112 liter

- szűrés: tetratec ex 1200 plus ( 3 liter siporaxot tettem a gyári cuccok helyett)

- a lakók: 8 panda páncélosharcsa, 9 vörös fantomlazac, 3 zebracsiga


2014. dec. 30. 21:29
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Eddig tökéletes az indulás, minimális a terhelés is.


A későbbieket az dönti el, hogy milyen irányba akarod vinni az akváriumot, milyen növénytápozás lesz, milyen a növényzeted, milyen a világításod, és végül milyen összképet akarsz.


Példa kicsi, apró, lassú növekedésű, kényesebb növényekhez elég ez a hal állomány, nagyobb, intenzív fejlődésű növényzethez viszont kevés, nem keletkezik elég nitrogén, pótolni kell egy nitrátos táppal.


Megint csak nem tudom másként elmagyarázni, linkelnem kell: [link]


Fenti képen egy viszonylag ritka gondozást igénylő akvárium van, sok metszeni valóval, kevés vízcserével, kizárólag profito tápozással, de abból is keveset használok, némelyik növény alatt táptalaj van egy tálban.


Fentihez én tennék még 8 panda harcsát, 6 vörös fantomlazacot.


Végül is az a kérdés milyen összkép legyen, egy viszonylag retró stílusú, dzsungelesebb, öntisztuló akvárium, kevesebb vízcserével, kéthetente metszéssel vagy érzékenyebb növények, persze olyan is van, hogy valaki nem akar növényeket, akkor azért inkább kevesebb hal kell.


A pontot az "Í" re a fényerőd teszi, ahhoz kell igazítani a növényzetet.

A szűrésed rendezi az ammóniát, nitritet, ez a két vegyület miatt vártál 1 hónapot, a belőlük keletkező nitráttal kell eldöntened mi legyen.


Kevés hal=kevés nitrát, több hal =több nitrát

Kevés halhoz kevés növény vagy komplex növénytáp, sok halhoz viszont sok növény is kell és intenzív fejlődésű növényzet mint ami a képen van.


Példa egy brutál szűrréssel rendelkező sügéresben van alga, szinte mindegyikben, egy brutál szűrésű növényesebb akváriumban nincs alga, nem hagyják a növények.


Tehát lehet egy 112 literesen 5 külső szűrő is, akkor is algás lesz növények nélkül, a gizda növényekkel szintén algás lesz, ezért nem szeretik növényes akváriumban a halakat.


Persze lehet más halfaj is, én nem keverném, ha eldöntötted az utat a jelenlegi létszámot bővíteném.

2014. dec. 30. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
növények: 3 bokor anubias nana, 2 indiai vizicsillag, 1 wendt vízikehely, 1 fodros vízikalász, 4 gömbalga
2014. dec. 30. 22:39
 3/8 A kérdező kommentje:
Ja, a világítás: 3x18w, az egyik cső növényes, most középen van, nem tudom, ez mennyire jó (alatta van a wendt vízikehely)
2014. dec. 30. 22:41
 4/8 anonim ***** válasza:
joci valiznériát hova tüntetted ?
2014. dec. 30. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

A világitásod jó, a növényes csöved sylvania grolux ha jól emlékszem, én is ezt a csövet használom, jó középen.

Az indiai vízicsillag egy szerintem univerzális növény, ha kevesebb a nitrát de jó a fény akkor apró leveleket hoz, ha több a hal akkor nagyobb leveleket, kisebb terhelésnél középső zónába is jó, több halnál a hátsóba inkább.

Én mindkét formát használom, ezen példa háttérnövény: [link] nincs leültetve, kábelkötegelővel van rögzítve, metszed amit metszettél leülteted.


Az anubias nana lassú növekedésű növény, nem igazán szól bele a nitrát menyiségbe.


A wendt vízikehely és a fodros vízikalász nem egyértelműek, nálam a bokros növények úgy maradnak meg, hogy vettem akvarisztikába tőzeget, kevés vízben gyúrtam belőle gombócot majd bele tettem egy pet palack aljába, bele ültettem a növényt, fedtem az akváriumban használt talajjal.

Ilyen: [link]


Durván évente kiveszem őket az akváriumból majd átültetem őket, kapnak friss tőzeget.

Természetesen az akváriumba nem látszik a tál, be van ásva a talajba.

(csinálok majd képet, hogy festenek a beültetett növények most)


Jelenleg az indiai vízi csillag nálad a "nitrogén zabáló"

a növényeid közül ő alkalmas rá legfőképp, hogy akár tőbb haltól származó nitrátot, foszfátot felvegyen káliumos táp kíséretében.


Összegezve, ha megindulnak a növényid, legfőképp az indiai vízicsillag és nincs érdemben alga akkor hajrá lehet még hal.

Lehet, hogy az ellentettje lesz, akkor még várj.


Én mindig úgy csinálom, nekem az időmbe otthon ez fér bele(jelenleg sem otthon vagyok) beteszek pár "biztonsági" növényt, példa ezek: [link]

Igy indult: [link]


apró fogú tüskés hínár, kocsány nélküli ambulia, vallisneria, vízicsillag, ezek mellett nem sűrűn kell vizet cserélni, káliumos táp.

Példa egy ilyen marék: [link] tüskés hínárral rengeteg káros anyagot távolítasz el.

[link]

-----------------------------

Eddig, jó a világítás, közepes fényigényű növények mehetnek.

A szűrés tökéletes, vizuálisan tiszta, ammónia és nitrit mentes vized van.

A keletkező nitrát a jelenlegi növény állományodhoz megfelelő.

Ha akarsz több halat én még egy intenzívebb fejlődésű növényt betennék, nélküle az indiai vizicsillagon múlik a dolog, ha jól felelődik akkor nem lesz érdemben algád.


(# 4 válaszoló, ki kellett vennem, megfojtotta az akváriumot, benőtte az egészet, komposztáltam, 1 tő maradt, azt kordában tudom tartani, hetente hoz 2-3 új növényt, másik akváriumban van)

2014. dec. 31. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

köszönöm a kimerítő választ! Akkor szerintem várok pár hetet, addig is tápozok easy life profitoval (tapasztalat híján a leírás szerint adagolok).


Mennyi idő múlva lehet eldönteni, hogy például egy növény magához tért/fog térni, vagy esélytelen, nem jók a körülmények neki. Gondolom utóbbi esetben jobb megszabadulni tőle, mert a foszló növény csak problémákat szül.?

2014. dec. 31. 17:32
 7/8 A kérdező kommentje:
ja, amúgy a vízikehely és a vízikalász alá ültetéskor tettem egy-egy jbl tápgolyót, mert azt olvastam, hogy az hatásos.
2014. dec. 31. 17:35
 8/8 anonim ***** válasza:

A növényeknél nehéz behatárolni a növekedést, a kereskedésben vett növények zöme kertészetekben termesztett, mesterségesen tápozott. Rendelkeznek egy nagyobb tartalékkal ami idővel kiürül, majd a te akváriumodban keletkezett és adagolt micro és macro elemeket veszik fel.


Választottál egy hal eledelt, ennek egy része beépül a halak szervezetébe, másik része elérhetővé válik a növényeknek, a halak emésztése és a baktériumok munkája megváltoztatja az összetételét, állagát, sok anyag nincs megfelelő menyiségben jelen ezért kell a növénytáp.


Durván 30 nap után ha van növekedés és a növekedésnél nincs hiánytünet akkor alakul a dolog, hiánytünet példa egy lukas, vagy sárga levél.

Bomló növény az gyengén szűrt akváriumokban jelent problémát, de ott is inkább a komposztálódása tömíti feleslegesen a szűrőfelületet.

A tápgolyó hasznos, javítja a talaj micro elem ellátottságát, lassan oldódnak ki belőle az összetevők.


Szerintem is várj egy kicsit, pár hetet biztosan, etess ugyanazzal a táppal mint eddig, várd meg amíg a mulm komposztálódik majd indulnak egy kicsit a növények.

Szűrőtakarítás az ritkán, akkor is inkább csak a csövek.


A mulmról írtam ma valakinek: 5. komment: http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__halak-akvarisztika__6..


Ha beindulnak a növények akkor mehet még hal, én nem keverném, csapat és rajhalakról van szó, a páncélosoké az ajzat a lazacoké az úszótér, egy harmadik faj lehet negatívan változtatna a viselkedésükön, az egyedszám növelés viszont erősíti a csapat illetve raj mozgást, az meg szebb és praktikusabb mint egy harmadik fajt betenni.

2015. jan. 1. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!