Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Seachem Purigen - Ha ezt...

Seachem Purigen - Ha ezt használom a külső szűrőben, akkor mi történik a biológiai szűréssel?

Figyelt kérdés

Tehát, ha a Purigen-t használnám a külső szűrőmben, akkor az addig kialakult baktérium tenyészetem elpusztulna (mivel elvileg ez az anyag kiszűr minden számukra fontos anyagot)? Vagy rosszul értelmezem? Rengeteg írást, kommentet elolvastam ezzel kapcsolatban, viszont sok az ellentmondás. Ezért érdekelne egy régi motoros véleménye.

((amúgy sügéres akiba - nettó 200L - raknám, 4L siporax a fő szűrőmédiumom))


Kösz a válaszokat előre is!



2015. jan. 11. 18:55
 1/7 Platypus ***** válasza:
A purigen nagy méretű szerves molekulákat szűr. Kicsivel csökkenti az ammónia termelődését, mert ezek a molekulák többek között ammóniára bomlanának. De a fő ammóniaforrást maguk a halak jelentik, és ezt továbbra is a bacik fogják elfogyasztani. Tehát nincs akkora hatása, hogy károsítsa a biológiai szűrésedet. Épp csak egy kicsit könnyít a terhelésen.
2015. jan. 11. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
OK, köszönöm a meggyőző választ!
2015. jan. 11. 20:07
 3/7 anonim ***** válasza:

Sügeresbe szat gyantát szoktak ajánlani puri helyett, az állítólag olcsóbb és ugyanazt tudja, csak az kivesz bizonyos tápanyagakokat, ami növényesnél számít, sügeresnél nem.

Nekem növényesem van, csak olvastam régebben, nézz utána.

2015. jan. 12. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Platypus ***** válasza:
A SZAT a nitrátot köti meg. Ez aztán abszolút nem károsítja a szűrőbacikat, viszont sóval kell regeneráltatni, amit utána beleereszt a vízbe amikor felveszi a helyére a nitrátot.
2015. jan. 12. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

SZAT gyanta nem tűnik valami jónak, ha a sót beleereszti a vízbe, amivel regeneráltam.


Amúgy a purigen elvileg mindenre kihat, nem csak a nitrátra:

"Purigen® szabályozza az ammóniát, nitritet, nitrátot úgy, hogy eltávolítja a nitrogénes szerves szennyeződéseket."


Ugyan nem próbáltam egyiket sem, de a purigen nekem jobbnak tűnik. Remélem, hogy nem lettem máris áldozata egy jó marketingnek! :)

2015. jan. 12. 11:03
 6/7 anonim ***** válasza:

Én próbáltam összefüggést keresni egy régebbi eset és a prurigennél olvasható "A purigen eltávolítja a nitrogénes szerves szennyeződéseket" között.

Talán 1 éve volt kérdésbe "miért büdös a vizem" vagy hasonló, én tudtam azonnal a választ, előtte népszerűsítette a purigent egy másik kérdésnél, így kézenfekvő volt, hogy a purigen a ludas, némileg leépítette a biológiai szűrést, külső szűrője volt, előtte patent minden, két hét után jött neki a probléma.


Lehet tévedek, olyasmi lehet, hogy a halak kopoltyújából, vizeletéből származó ammóniát nem bántja a purigen, viszont ürülékből származó ammónia nem lesz, az ürülék szerves molekuláit köti, így azokból nem szabadul fel ammónia.


Akkor lehet gond ha túl van telepítve az akvárium, penge élen táncol, főleg nagytestű halakkal, nagytestű mindig relatív, van akinek 30 grammos hal nagy, van aki 400-1000 grammos halakat tart hasonló méretben, neki az a nagytestű.


Szerintem egy nem túltelepített akváriumban nem lehet gond ahogy Platypus írta. Túltelepített akváriumban viszont amúgy is egy pici baki és katasztrófa van, lehet akár egy rövid áramszünet már pusztulást eredményez.


Példa volt aki 10 vitorláshalat pakolt bele 70 literbe, nemrég irt a kérdéshez, majdnem 1 év kellett de csak 2 db vitorlása maradt, 8 elpusztult, purigennel lehet mind elpusztult volna mára, vagy előbb pusztultak volna el.

Ha telítődik akkor már szabadul fel ammónia, ez egy jól működő akváriumba nem probléma, a víztömeg tudja tárolni amíg igazodik a biológiai szűrés.

2015. jan. 14. 05:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm, érdekes, amit írtál. Mármint, hogy alapvetően sok múlik a rendszer puffer-kapacitásán.

Arra jutottam, hogy kipróbálom és lesz egy csere tasakom is, hogy váltva tudjam a regenerálását végezni, így mindig lesz egy darab, amelyik dolgozik az aki vizén.

2015. jan. 14. 20:39

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!