Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Miért van ennyi ember, akit...

Miért van ennyi ember, akit nem érdekli hogy kínozza a halait, garnéláit, csigáit?

Figyelt kérdés
Engem már kezd idegesíteni, hogy sok felelőtlen ember 2-3 ezerért vett vörösfarkú harcsáját 15 literes akváriumban kínozza és hangoztatja, hogy az eladó azt mondja, hogy jó.....

2015. jan. 23. 21:11
 1/9 anonim ***** válasza:
Mert nem olvasnak kellően utána, vagy nem hallgatnak a hozzáértők szavára. Amíg lesz pénzük megvenni őket addig nem fog ez változni.
2015. jan. 23. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Mert lusták,és csak a külső világ érdekli őket,nem pedig a kényelem a halnak.
2015. jan. 23. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Egyrészt persze az ő hibájuk, mert felületesek, nem néznek utána semminek, és önzőek, csak az számít, mit "akarnak", nem gondolnak bele, hogy a halak szenvednek, mert amíg nem pusztulnak el, addig "teljesen jól érzik magukat..."


Másrészt viszont egy botrány, ami a kereskedelemben van. Egy abszolút kezdőnek, főleg, ha fiatal és naiv, nem róható fel teljes egészében, ha elhiszi, amit az eladó mond (főleg, ha "jól adja elő magát").


Még a jobbik eset, ha az eladó azért tudatlan, mert a múlt héten még cipőt árult (a jövő héten meg marhahúst fog). Az egyik állatkereskedés-láncban az egyik új eladó engem kezdett kérdezgetni az akváriumokról ("a gömbakvárium tényleg rossz a halaknak?"), és tőlem tudta meg, hogy a gömbakváriumban tilos halat tartani, és felnőtt halat a 30 liter alatti akváriumban is tilos tartani. Ő még reményteli volt, mert őszintén érdeklődőnek tűnt, és olyannak, aki hálás az információkért. Rögtön mondta, mennyivel jobban fogja tudni ezekkel az információkkal a termékeket ajánlani - és azt mondta, "most volt képzésen"... Ahol ezek szerint nem sok szót vesztegettek az állatvédelmi törvényre:(


És bár nem szeretném elhinni, de biztos van, aki arra hajt, hogy az ember viszonylag gyakran vegyen új halakat is nála, ne csak a haleledelt...


A törvényhozásnak is nagy a felelőssége szerintem, mert azzal nincs elintézve, hogy kihirdetnek egy törvényt. (Jó, hogy a törvény nem ismerete nem mentesít, de akkor is...) Én pl. minden gömbakváriumra, (kerek kalitkára), 30 liternél kisebb akváriumra ráragasztatnék egy cetlit, amin nagy betűkkel rajta lenne, hogy mire NEM alkalmas... (illetve a fajok helyigényére is fel kellene hívni a figyelmet, legalább egy link formájában)


Mert amíg ennyi állattartartásra alkalmatlan dologgal vannak tele az áruházak, addig nem is csoda, hogy sokan tudatlanságból is bedőlnek. Persze nem helyes, utána kéne olvasni, de a felelősség mindhárom felet terheli.

2015. jan. 24. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Mer' csak egy hal. Ha megdöglik, veszünk másikat. Egyébként is köztudott, hogy nem éreznek fájdalmat és csak 3 másodperces a memóriájuk. Csinálnák ugyanezt valami cuki szőrössel vagy tollassal, 2 perc alatt feljelentenék őket.


Még két dolgot tudnék hozzátenni Hármaska érveléséhez/dühöngéséhez.

1. A hal az úgy van benne az emberek köztudatába, mint A Könnyű Háziállat - így csupa nagybetűvel. Komolyan, őszinte, lelkes állatbarátok kutyás topicban ajánlgatják a sötét parasztoknak, hogy "b+, vegyél inkább halat!" *facepalm* Gondolom az sem segít, hogy a médiában leginkább gömbakváriumban, vagy erősen túltelepített akváriumokban lehet halakkal találkozni, amiknek addig a 2 napig kell kibírnia, amíg tart a forgatás. (A Barátok Közt axolotl-ja, Tanked meg mi volt a másik akváriumos "reality" stb.) Szóval szerintem a túlnyomó többségnek esze ágába sem jut, hogy a halnak vízen és kaján kívül bármi másra szüksége lenne.

2. A halak jelzéseit, viselkedését nehezebben értelmezi az ember, mint pl. egy emlősét esetleg egy madárét. Tehát gyakran fel sem tűnik nekik, hogy lehet, hogy valami nincs rendben, amíg az állat látványos döglődésbe nem kezd. Illetve nagyon szeretünk antropomorfizálni: "lusta betta" "félős neonhal" "szégyellős gurámi" "verekedős sügér" stb. így megint csak fel sem tűnik neki, hogy a bettát éppen megveszi az isten hidege, a neonhal a csapata nélkül stresszes, a gurámi meg ki sem meri dugni az orrát a szűrő mögül, mert a "párja" agyonveri.


"a fajok helyigényére is fel kellene hívni a figyelmet, legalább egy link formájában" Nálunk a legtöbb kereskedésben van már egy kis cetli, a halak méretével, ajánlott akvárium méretével, egyedszámmal, habitussal, étrenddel stb. Nehogy azt hidd, hogy ez megakadályozza az embereket abban, hogy felelőtlenül vásároljanak.


De az se, hogy tapasztalt (vagy legalábbis náluk tapasztaltabb) akvarista van a családban. Estig sorolhatnám hogy csak így rokonságon belül mennyi hal halálát lehetett volna megakadályozni, ha az emberek hallgatnak rám. (Ne vedd meg, túl nagy lesz, ki fogják nyírni egymást, csapathal, stb.)

2015. jan. 24. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Én úgy csöppentem az akváriumos témába, hogy van a kamrában egy gömbakváriumra hasonlító edényünk, talán kaktuszok voltak benne évtizedekkel ezelőtt, és a lányom régóta rágta a fülem hogy abban tarthatnánk egy aranyhalat. Naívan félig-meddig rábólintottam, gondolván mennyibe kerülhet a haltartás :)... hát most tartunk 50 000-nél és még halat nem is vettünk :D, mert ugye hamar kiderült hogy a gömb nem jó, meg kell bele ez is meg az is meg amaz is. De mióta megvan az akvárium, a lányom és az osztálytársai között téma lett a dolog, és legalább 3-4 gyerek mesélte hogy "voltak" halaik, de elpusztultak. A legmeredekebb történteket hallom így másodkézből: átjött a szomszéd és beszórta az összes kaját az akváriumba (mind meghaltak); az ablak mellett volt az akvárium és megfáztak a halak (utóbbi egy fűtés és szűrés nélküli akvárium, egyetlen törpeharcsa (vagy ki tudja mi) élte túl a dolgot aki azóta egyedül éldegél benne)... szörnyű.


Egyébként nagy köszönet azoknak akik itt a Halak, akvarisztika rovatban hatalmas türelemmel válaszolgatják meg a kérdéseket, szerintem rajtam kívül még sokan mások is nagyon hálásak vagyunk nekik.

2015. jan. 24. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Én kicsinek 10-12 évesen fogtam egy törpe harcsát, betettem egy 5 literes üvegbe, láttam, hogy pipál a felszínen, elmentem egy helyi akvaristához, az mondta levegő kell neki, 2 db nyúlért adott pumpát, abbahagyta a pipálást, majd megint kezdte.


Fogtam a taligám, tettem rá egy nyúlketrecet, majd bele egy rakás nyulat, irány az akvarista, mellé vittem a búcsúra kapott pénzem is, meg ami a nyulak leadásából volt.

Estére lett egy akkor "nagyon nagy" akváriumom, benne a törpe harcsával, hínárokkal, szűrővel.

1 évig volt meg a peti, nagy lett így vissza engedtem egy holtágba.

Vitorlások, páncélos harcsák, közönséges algaevő lett helyette. 10 évig megvoltak.


Utána 2007-ben nekirugaszkodtam megint az akvarisztikának, a mai napig tart töretlenül, sokat olvasok a témában.


Nekem ha nincs "petike" akkor valószínű nem lenne akváriumom.

Valahol el kell kezdeni, most már könnyebb elkezdeni sokkal, pillanatok alatt meg lehet nézni a halak igényeit, van okos telefon, akár a kereskedésben utána lehet nézni.


Az nem akkora gond ha átvernek valakit a kereskedésben, az nagyobb probléma, ha utána nem válaszol a feltett kérdésekre, nem javít a körülményeken, nem látja be, hogy hibázott.


Én 10-12 évesen (pontosan nem tudom) magamtól javítottam petike körülményeit, majd láttam szintén magamtól, hogy nem jó neki, vissza engedtem.

2015. jan. 25. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
köszi
2015. jan. 26. 10:59
 8/9 anonim ***** válasza:

Vannak azért furcsa emberek, van egy t.....1 nevű felhasználó, 80 literes akváriuma van neki, tavaly rengeteg kisebb hal volt benne, azokkal valami lett.

Nemrég 4 aranyhal+4 naphal volt az akváriumban, problémája volt velük, azokkal is valami lett, mert ki irt egy új kérdést, hogy mit rakjon 80 literes akváriumba.

Minek akar az ilyen ember akváriumot?

Csak 1 alkalommal járná végig mi kell egy 80literes akváriumba, vagy hogyan kell rendben tartani, de nem, veszi a halakat sorba, kínozza őket.

2015. jan. 27. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

nekem az verte ki a biztosítok, amikor az eladó mondta a hülyegyereknek mikor vett 1 vitorlás halat, hogy sok lesz 15 literbe...

erre hülyegyerek hogy úgy sem húzza sokáig....

2015. jan. 28. 12:17

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!