Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Nagyon kezdőnek milyen halat...

Nagyon kezdőnek milyen halat ajánlanátok?

Figyelt kérdés

Abszolút kezdő vagyok, csak egy-két színes halat szeretnék betenni az ajándékba kapott 30 literes, teljesen felszerelt akváriumomba.


Rengeteg kérdésem lenne, mert nem szeretném, ha elpusztulnának pár óra elteltével. Olvasgattam a témában, de nagyon vegyes tanácsokat találtam, szóval eléggé elbizonytalanodtam. Érdekelne, hogy mennyit kell pihentetni a vizet telepítés előtt, kell-e vízlágyító (vagy mi...), milyen halakat és növényeket ajánlatos csoportosítani kezdőként, mit esznek és mennyit és a többi. Pár mondatnak is nagyon örülnék egy tapasztalt akvaristától.


Ha valaki tudna egy HITELES honalapot, ahol megbízható infókat találhatok, azt is nagyon megköszönném.



2015. febr. 11. 21:34
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Guppi, abból vehetsz különböző színűeket ha akarsz.
2015. febr. 11. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
www.diszhal.info
2015. febr. 11. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Kezdőknek ajánlott a guppi vagy a betta ekkorka akváriumba.
2015. febr. 11. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

A párommal először az aranyhalra gondoltunk, de ezek szerint nem az a legigénytelenebb. Így elsőre a guppi szimpatikusabb. A betta nem tartható még a fajtársaival sem, nem? Azért legalább kettőt szeretnénk :D


Köszönöm a válaszokat és a honlapot!

2015. febr. 11. 22:15
 5/12 tomaszcool ***** válasza:

Bár én is kezdő vagyok (kb másfél hete vettem meg az 1. akváriumomat), de annyi infót felszedtem az aranyhalról, hogy neki több hely kell, a 30 literes aksi nagyon kicsi, kb 150+ kell neki.


A guppy színes(hím),igénytelen,strapabíró,szapora jószág, szerintem jó választás, ha nem nagyon akarsz az akváriummal különösképpen foglalkozni (persze az alapvető dolgokat leszámítva: takarítás/vízcsere, etetés). A betta is elfér egy ekkorában, de mellette nem tarthatsz mást, max nőstény(eke)t. Ellenben csodaszép példányokat lehet látni és az az 1db hal betöltheti az aksit.


Lényegében a magyar fórumokon/oldalakon rengeteg infót be lehet szerezni a kezdeti lépésekről. Én úgy kezdtem el, hogy rágúgliztam az alapvető kérdéseimre, pl: "akvárium kezdeti lépések", "akvárium beüzemelése" ...stb kulcsszavakkal, majd miután megvettem a dolgokat (akvárium,szűrő,főtű,...), specifikusabban kezdtem el keresgélni: "akvárium elhelyezése", "akvárium aljaz takarítás/beszerzés/vastagság", vagy "akvárium szűrő takarítás/beállítás". Utánanéztem diszhal.info-n hogy az én ~50 literesemben milyen halakat lehet tartani. Most a világítás/növények témát nyúzom. :D


Összegezve: Az alap infókat kb 20-60 perc után össze lehet szedni, de kb 2-5 órát is el lehet tölteni az "első lépésekkel" kapcsolatban, ha mélyebbre akarsz ásni, jobban meg akarod érteni a dolgok miértjét. Aztán a speciálisabb kérdésekre meg kb végtelen időt rá lehet szánni.


Amire leginkább szükséged lesz az a türelem és kitartás. Inkább olvass utána háromszor is a dolgoknak, mint egyszer sem.

2015. febr. 11. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

A betta pláne fajtársaival nem tartható. De 30 literben 2 db süncsigán kívül nem ajánlott semmi mással összerakni. Nagyobb akvárium esetén lenne esély olyan békés csapathalat találni, amivel nem ölik egymást.


Guppi jobb választás, de csakis hímeket vegyetek, ilyen apró akvárium nem bír el szaporulatot. Belőlük mehet 3-5 db. Társas, de nem rajhalak.


Az aranyhal meg nagyon nagyon rossz ötlet, az áramvonalasabbja 30 centisre, a kisebbje 15-20 centisre nő és annyit kakil, mintha megélne belőle. 200 literes akvárium alatt rájuk sem érdemes nézni.


Megbízható magyar nyelvű források:

- [link]

- [link]

- [link]

- [link]


Amit kezdőként nagyon érdemes tudni: nitrogénkörforgás, akvárium "bejáratása", mire való a szűrő, mi fán terem a nitrifikáló baktérium.

2015. febr. 11. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Ha tudsz angolul valamennyire itt érdemesebb szétnézned, egy magyar oldal se ad ennyire hiteles,részletes leírást a tartásukról. A magyar oldalakon ki tudod keresni a latin nevüket, így megtudod találni őket ezen az oldalon is.


[link]

2015. febr. 12. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindenkinek! Akkor elkezdek keresgélni az alapoktól, és majd miután minden tutin működik, megveszem azt a pár guppit :D
2015. febr. 12. 10:37
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Első lépésként írd le milyen szetted van.

Többféle anyagot fel lehet használni akváriumban, akár az akvarisztikai boltokat elkerülve is lehet gyűjteni.

Van egy sokat emlegetett 30 nap bejáratási idő, ezt erősen ajánlott betartani, ennyi kell amíg beérik a víz és a szűrőanyag, kidolgozza magát az ajzat.


Kezdőknek növény tekintetében példa hólyagos vizikehely is jó lehet, csak a nagyobb leveleket időnként ki kell metszeni így: [link]

Példa leraksz egy fát az aljzatra és mögé beülteted, ami hosszú azt le tudod metszeni: [link]


Ajzat tekintetében kvarc homok, rostált sóder vagy agyag talajok is lehetnek.


Van egy beindítási leírás:

"1.töltsd fel az akváriumot szoba hőmérsékletű vízzel (sokkolhatja az élő növényeket a hideg víz)

2. indítsd el a szűrőt éjjel nappal menjen (ha estére kihúzod elpusztulnak a szűrőd szivacsába a baktériumok amik a későbbiekben lebontják a halaid ürülékét)

3. indítsd el a fűtőt 25-fokon menjen non stop(a baktériumok sem szeretik a hideget és a növényeidnek se tesz jót)

4. indítsd el a levegőztetőt, ha nincs úgy állítsd be a szűrődet hogy fodrozza a vízfelszínt (a baktériumoknak és a növényeknek szükségük van főként az éjszaka folyamán oxigén utánpótlásra)

5. minden nap szórj a vízbe egy csipet lehetőleg állati eredetű haltápot (így biztosítasz a baktériumomnak lebontani való anyagot, a növényi táp megnöveli a foszfát szintet ezért kell állati szárított kukac,bolha, szúnyog bármi)

6. 3-4 hét után ha azt látod hogy a vized kristály tiszta,

erdei föld illata van akkor mehetnek bele a halak egy szűrőtakarítás, majd egy-két nap múlva 30% vízcsere után.

7. Nagyon mértékletes etetés az első időszakban 1-2hét, és a kereskedésből mikor elhozod ne egyből az akváriumba hanem várd meg míg leürítenek ne terheljék egyből a fő akváriumot.

8. heti 30% vízcsere állott vízzel, ha szűrőt akarsz takarítani azt soha ne a vízcsere napján és csak akváriumvízbe szabad kimosni.(tálba merj ki vizet)

9. ha látod hogy 1-2 hónap múlva a szűrőd szivacsa nagyon összeesik akkor tehetsz be mellé vagy alá még szivacsot de a réginek mindenféleképp maradni kell.

10. ha vannak élő növények napi 8-10 órára kapcsold be a világítást.

11.Bárminemű gyógyszer, fertőtlenítő, esetleg klóros víz, tönkre teheti az egész kialakult flórát, ezért ezeket kerülni kell a fő akváriumban.(beteg halakat lavórban, vödörben,karanténos akváriumban kezeljük,a klór mentes víz az legalább 24-órát állt víz)"


Régen írtam, nem néztem át szerintem jó, sokan indítottak vele, nem volt gond senkinél.

2015. febr. 12. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Ha nyílt az akvárium akkor tehetsz kocsány nélküli ambuliát is, nagyon igénytelen növény, ollóval néha metszeni kell, elég neki egy olcsó neptun növénytápsó is, soknak adtam belőle, volt akinek élete első akváriumába került, szép lett neki.


A felszínen ami terül: [link]

[link]

2015. febr. 12. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!