Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mit tehetek a halamert?

Mit tehetek a halamert?

Figyelt kérdés

Van egy kedvenc halam, aminek ma valami herpesz szerű daganatot látok a szája alatt. Borsonyi méretű. A hal 20cm hosszú, olyan mint a réti csík, weather loach a hivatalos neve,4 éves.

Semmi új növény vagy hal nem lett betelepitve. Viszont a napokban elpusztult egy nagyon nagy hasu diszmarna, már régóta hullamzoan érezte magát, néha feljott a víz tetejére, látszott szenved, de aztán kB egy hétig megint jobban lett. Ma reggel pusztult el,szetnyilt hassal találtam, kilogtak a belei, soha nem is hallottam ilyen betegségről, mintha szetpukkadt volna.

bocs hogy így írom le, de másképp nem tudom. Ez a márna kB 2-3 éves volt.

Szóval ennyi történt elozmenykent az akváriumban, ahol már kB 1 éve nem volt semmi elhullas és változás.

Most este vettem észre ezt a daganatot ezen a halon, mit tehetek vele. Neki nincs pikkelye és talajlako, másképp reagál sok szerre, nem szívesen tennék rá bármit.

Légyszíves aki tudja mit lehet tenni, adjon tanácsot.


2015. júl. 1. 00:01
 1/10 anonim ***** válasza:
Kérdezz meg egy állatorvost, sajnos így nem lehet segíteni. Gyógyulást nektek!
2015. júl. 1. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Valami akvarista fórumon talán több segítséget kapnál.
2015. júl. 1. 03:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Egy akvárium egyensúlya elég kényes dolog, sokszor penge élen táncol, és kicsi kell csak, hogy ne forduljanak negatív irányba a dolgok.


Az első elhullott halad hasvízkóros lehetett [link] gyakori másodbetegség, általában van valami előzménye, sokszor a nitrogénvegyületek ludasak, minden akváriumban jelen vannak, öregebb akváriumnál halmozódhatnak.


A talajlakó halad Mandzsucsík lehet, ha minden igaz ő: [link] halpenész vagy szájrothadás lehet nála: [link] ami lényeges, hogy baktérium okozza, tehát baktériumos betegségre kellene kezelni.


FONTOS! ami nehezíti a dolgot az, hogy csíkféle, érzékenyen reagál a gyógyszerekre.


Nekem vannak öves díszcsíkok, ha hasonló helyzetbe lennék, azonnal csatlakoznék egy nagyobb felhasználó számú akvarista csoporthoz a facebookon, majd megkérdezném, hogy mivel tudom kezelni egy csíkféle baktériumos betegségét, sikerült-e már valakinek, ha igen mivel.


A saját fejem után, ha nem lenne akvarista csoport, neomagnolhoz nyúlnék, 1 tablettát feloldanék 1 liter vízben, ami 100 liter vízbe elég, elkülöníteném a halat, majd az elkülönitő vizéhez öntenék a neomagnolos oldatból, 10 literhez 1 dl maximum, 20 literhez 2dl stb, tehát 1/10 tabletta a dózis 10 liter vízhez.

A neomagnol minden baktériumot elpusztít, szóba se kerüljön a fő akva kezelése, de más szert sem szabad beleönteni.


A csík betegsége, és a márna elhullása között annyi lehet a párhuzam, hogy a márna elhullása ronthatott a vízminőségen, a haltetemek gyorsan bomlásnak indulnak, neurin is szabadulhat fel, a csík közérzete rosszabb lesz, ami immunrendszer leépüléssel jár, majd jöhet bármilyen betegség.


1 tanácsot ne fogadj el senkitől sem, ez a teljes akvárium kezelése, kiirtja a hasznos baktériumokat, majd az egész akvárium veszélybe kerül, ammónia és a nitrit mérgezés esélye lesz magas.


Rengeteg akváriumnál elég ha bekerül egy növény, benne van, hogy nem indul fejlődésnek, bomlik, terheli a vizet, majd több betegség üti fel a fejét.


A halhullások kontra vízterhelés víztömeg függő dolog, plusz nem mindegy a víz állapota, öregebb akváriumoknál lehet bármilyen vegyület halmozódás, az "A" vízcsere, és a "B" vízcsere után mért értékek között eltérés van, a második vízcsere után magasabbak, ilyenkor hétről hétre halmozódnak.

2015. júl. 1. 04:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Salx Narval ***** válasza:
Egyet értek Jocival, nagy vonalakban én is erre tippelnék. Kíváncsi lennék viszont egy részletekbe menő leírásra, mármint akváriumméret, társhalak, vízminőség, takarítási és vízcsere szokásaid, talaj, növényzet etetés, szűrés, stb. A csíkkal kapcsolatban sajnos én sem tudok mit mondani, nekem kövicsíkom volt és szerencsére nem kellett kezelnem. Viszont a talajt homokra kellett cserélnem mer többször felsértette a száját az apró kavics is. Homok és 1-3mm szemcsenagyságú sóder keveréke volt eredetileg a talaj. Valamit mégis tudok mondani, mondjuk neked most ez nem segít de infonak jó, én sós oldattal töröltem le a vattaszerű gombásodást a sebről, nagyon nem szerette, de ez csak egy pillanat volt és hatásosnak bizonyult.
2015. júl. 1. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Egyelőre annyit látok rajta, hogy olyan, mint egy daganat. Nem penész, nem is foszlik, egy borsonyi daganat, és nem úgy tűnik, mint ami el fog múlni magától.

200 liter, 2 hetente 20% vizcsere, állandó 22-23 fokos víz, külső + belső szűrés.

Félek elkuloniteni, hogy nagyon stresszelnem vele.

2015. júl. 1. 10:20
 6/10 A kérdező kommentje:

Nitrát 160.

Nitrit 0.

PH 7-7,5

ammonia : 0.

Most hirtelen ennyit tudtam mérni.

2015. júl. 1. 10:26
 7/10 anonim ***** válasza:

Ha valós a nitrátod akkor az brutális, 10-30 ppm lenne jó, nekem van olyan akva aminél 5, de van olyan is aminél pluszba adok nitrátot, mert nem adnak eleget a halak, rengeteget adok a talajba, simán kertészeti táprudat nyomkodok, egyedül az pótol eleget. A magyarázat annyi, hogy brutálisan nőnek a növényeim, kiszívnak mindent.


Ammónia 0, nitrit 0, jó a biológiai szűrésed, a vízcserére figyelj, mert összefüggés lehet a hasvízkóros márna és a magas nitrátszint között, ez lehet az előzmény. Jól! fejlődő növényzet hatásos a nitrátra.


Röviden, extrém magas a nitrát, nagyon halmozódott az évek alatt, a heti 30% vízcsere lenne talán jó.

2015. júl. 1. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Salx Narval ***** válasza:
Egy-két maréknyi tüskés hínár csak úgy rászórva a felszínre nagy segítségedre lenne,más úszó növény is mehet, ezeket kitúrni sem tudja és nő mint a dudva, mellesleg tompítják a fényt, növelik a biztonságérzetét. Nem néztél el valamit ezzel a nitráttal kapcsolatban? Minden esetre sok növény, esetleg erősebb világítás és egy kis happy-life vagy valami hasonló táp, had nőjenek azok a növények. Az etetésre is figyelj este adj enni akkor aktívabbak, kevesebb a maradék is. Ha táp akkor spirulina, kevesebb husis kaja. Ja és nyugodtan cserélhetsz 30%-ot ahogy Joci írta. Remélem nem lesz gond. Még egy kérdés, milyen márna volt a felfúvódott?
2015. júl. 1. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Kék diszmarna volt. De nem az a tipikus hasvizkor lehetett a baja. Kezdetektől nagy volt a hasa, 2 vagy 3 éves lehetett. Nem volt felválva a pikkelye, nem is deformalodott hirtelen el az alakja. Csak alapból nagy hasa volt. Néha egy -két napig fent uszkalt, külön, aztán ha tudott kakilni, mindig magához tért és ment vissza a többiekhez. Hosszában teljesen ketté volt nyilva a hasa, ilyet eddig még interneten sem láttam.

Most meg ez a csík...tartok tőle, hogy így nem tud enni. Úgy van bedagadva neki a fél pofája, mint Pl az embereknek amikor fáj a foguk.

nem nő, viszont magatol egyáltalán nem múlik. Nitrátot tesztcsikkal néztem. Lehet nem 100%-os. De tényleg nem szépek a novenyeim.

Viszont a csíkok miatt nem mertem tapoldatot beletenni.

Alga nagyon minimális fordul elő, nagyon keveset kell lekapirgalnom takaritaskor.

Köszönöm, hogy ilyen segítőkészek vagytok.

2015. júl. 2. 01:52
 10/10 Salx Narval ***** válasza:
Nem baj a tüskés hínárnak elég a rendszeres 1-2 heti vízcsere is. Amit javasoltam az egy nitrát és foszfátmentes táp főleg mikroelemeket tartalmaz az előírt mennyiség kizárt, hogy árt a haladnak, pláne ha napra lebontva adagolod és nem két részletben löttyinted bele mint én.:D Viszont ez a gyorsan növő növény kiszippantja nitrátfelesleget. A tőzeges táptabletta szintén nem okoz problémát ezeket a növény gyökeréhez közel a talaj alá kell dugni. Csak azért voltam kíváncsi a márna fajtájára mert írtad, hogy 2-3 éves lehetett, ki akartam zárni az öregkori hasvízkórt, bizony a kékcsíkos márnák elég hosszú életűek, vagyis nem volt öreg a hal. Azt mondod, hogy már duzzadt hastájékkal vetted, ami fokozatosan idáig vezetett. Az anyagcserezavar betegségben szenvedő halak is hasonló tüneteket mutathatnak mint a hasvízkór az-az ödémát is és bizony mindkét esetben odáig fajulhat a puffadás , hogy szétrepedhet a hal hasa. A kóros zsírszövet növekedés összepréseli a belső szerveket és folyadék gyűlik fel a sejtekben. Ennek a kiváltó okai lehetnek az egyoldalú, főleg táppal való etetés, rossz vízminőség, stressz, de vele született is lehet. Mint látod eléggé hasonlóak a rizikófaktorai a hasvízkóréhoz. Sajnos szegény halad daganatának kezelésére nem tudok mit mondani, egy esélyed van a vízcsere növelésével és a növényzet dúsításával megszünteted a nitrátfelhalmozódást, így talán képes lesz a gyógyulásra. Talán Joci tud még mondani valamit neked.
2015. júl. 2. 03:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!