Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Habbuborékokat csinál a...

Habbuborékokat csinál a Bettám az akváriumba, ezt miért teszi?

Figyelt kérdés
Csak ő van benne egyedül,1 hete kivettem a nagy aksiból,mert csipkedni kezdte a új halakat.
2010. ápr. 8. 09:22
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Habfészket épít, mert a nőstény olyanba rakja az ikráit(ha lenne, persze). Nekem is van egy sziámim külön akváriumban, én is megijedtem, mikor kezdte csinálni.
2010. ápr. 8. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:

A labirintkopoltyús halak habfészket építenek az utódnemzéshez. Vegyél neki egy nőstényt (általában a hím építi a habfészket, de nálam volt nőstény is, aki elkezdte). A lényeg, hogy csak a párzás idejére szabad őket összetenni, különben a hím agyonveri a nőstényt. Ha érdekel a szaporításuk, leírom részletesen (már csináltam sikeresen), vagy ezen az oldalon is megtalálod: www.akvarista.hu

Ha szaporításra szánod a fejed, arra minden esetre készülj fel, hogy tele lesz a lakásod kis akváriumokkal, ugyanis a sziámi harcoshal általában a hozzá hasonlóan labirintkopoltyús halakat agyonveri, csipkedi, így azokkal nem szabad közös akváriumben tartani. Persze előfordulhat különösen agresszív példány, ami még a neonokat is támadja. Ebben az esetben is az egyetlen megoldás a külön akvárium.

2010. ápr. 8. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

Értem a habvészek lényegét és sokat olvastam róla,csak azért lepődtem meg,mert nem volt mellette nőstény soha.

Érdekel a tenyésztése,ha nem fáradság számodra akkor leírod nekem?Jobban érdekelne mint amiket olvastam a neten..Biztosan vannak bevált módszereid és tanácsaid.Előre is köszi!

2010. ápr. 8. 10:22
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

Biztos időszerűnek érezte jelezni neked, hogy nőstényt akar!;-)


Először is végy egy nőstényt:-) Ha lehet, megbízható helyről (tenyésztőtől érdemes, a bevásárlóközpontokban lévő díszhalboltokban nagyobb a fertőzés esélye).


Hozzávalók:

-hím betta

-nőstény betta

-10-15 literes akvárium

-befőttes üveg, ami befér az akváriumba úgy, hogy a teteje a vízszint fölött van

-egy 6X10centis hungarocell darab vagy kagylótutaj nevű növény, esetleg egy marék jól összeállt úszó májmoha (én a hungarocell darabbal csináltam)

-akváriumfűtő (nem szükséges, ha meleg helyen van az akvi)


A párzás (egyébként gyönyörű, és órákig tart)előkészítése:


Helyezd a befőttes üveget a teljesen üres akváriumba (aljzat, levegőztető, szűrő nem kell!!). Azért fűtő legyen az akiban, vagy legyen olyan helyen az aki, hogy mindig 28 fok körül legyen a víz hőmérséklete.

Töltsd föl kb. 28 fokos vízzel az akváriumot és a befőttes üveget is. A hímet az akváriumba tedd, a nőstényt a befőttes üvegbe. A hungarocell darabot az akvárium egyik sarkába, hogy alá tudja építeni a hím a fészket. Ha a hím elkezd parádézni a nősténynek (kitárja a kopoltyúját, illeg-billeg, kelleti magát, megfeszíti az úszóit, és esetleg már akkor elkezd építkezni), jó jel. Ha a nöstény erre a cirkuszra úgy reagál, hogy az alapszínénél sötétebb függőleges sávok jelennek meg rajta (jól látható), akkor kész a párzásra, és van érett ikrája, ekkor össze lehet őket engedni az akváriumban. A befőttesüveget meg elteheted későbbre. Ha nincs meg a nősténynél ez a reakció, akkor próbálkozz egy-két hét múlva újra... egyszer csak összejön:-)

Még abban az esetben is érdemes végignézni a párzást, ha teljesen egyértemű a nőstény sávozódása, úgyanis előfordulhat, hogy a hím hirtelen nekiesik, és megveri... de ez ilyenkor azért ritka. Viszont a párzás lezajlása után azonnal ki kell venni a nöstényt, mert akkor már biztos megöli a hím. Az ikrákat a hím fogja gondozni. Viszont ha kikelnek az ikrák (azért azt várd meg, hogy kikeljen mind), akkor a hímet is ki kell venni, mert felzabálja a kicsiket.

Szóval, ha összeengeded őket, akkor egy minimális kergetőzésre számíts, de az nem vészes. Aztán a hím elkezdi építeni a fészket, utána a kész fészek alatt "táncolni" kezd és csalogatja a nőstényt... utána együtt "téncolnak", aztán a hím a nőstény köré csavarodik, és kicsit össznyomja, hogy kipréselődjenek az ikrák, amiket rögtön meg is termékenyít... ezek az aki fenekére hullnak, onnan a hím összeszedi és a fészkbe köpködi őket. Ezt 2-4 órán keresztül többször megcsinálják. Amikor a hím már nem megy vissza a nőstényhez, és a fészket őrzi, a nöstény pedig a távolabbi sarokba lapul, akkor biztosan vége az aktusnak. Kiveheted a nőt:-)

Innentől kb. 2-3 nap és elkezdenek kikelni az ikrák.

Fontos: erős fény, lámpa ne érje az akváriumot, érdemes valami homályos sarokba tenni, 28 fok!!!! Végig!

A kicsi halakat először papucsállatkával lehet etetni, vagy főtt tojás sárgájával (egy fél lencsényit belemasszírozol a vízbe... nem szabad sokat, mert "megromlik" a víz). Az első három napban semmilyen vízcserét ne csinálj! A három nap leteltével, amikor már nem csak két szem látszik a kicsikből, hanem már valami van közte, akkor az aki aljáról leszívhatod a mulmot, de vigyázva, mert ezek a kis apró halacskák könnyen leszívodnak! Kb 3 nap után etetheted őket sórákkal.


Papucsállatkát és sórákpetét az akvarista.hu-n tudsz szerezni, ott el is mondják neked a sórák keltetés műveletét. Nem egy bonyolult dolog.


Innentől csak tömöd őket sórákkal, egyszercsak hal formájuk és színük is lesz. Amikor szépen kiszínesednek, és a hímek úszói látványosan nőni kezdenek, szépen különválaszthatod őket. Nálam a hímek külön-külön beföttesüvegekben voltak, a nőstények meg egy 30 literesben együtt. Ők elvannak egy darabig így.


Bocsánat, hogy ilyen hosszan, de nem akartam semmit kihagyni.

Csodálatos élmény végignézni egy betta párzást. Sok sikert!

2010. ápr. 8. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

Kihagytam valamit...


Amikor kikelnek az ikrák, és eltávolítod a hímet, tegyél be egy kicsi szivacsszűrőt-levegőztetőt (porlasztóköves) a kicsiktől legtávolabb eső sarokba.. később már nem lesz ilyen, mert mindenhol ott lesznek:-)

A lényeg, hogy nagyon finom porlasztású legyen, hogy ne csináljon nagy hullámokat!

A 28 fok maradjon végig, és a szűrő is.

2010. ápr. 8. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
Köszi szépen,nagyon szépen és érthetően leírtad nekem.Megpróbálok mindent beszerezni és belevágok :)Majd leírom ide,ha történik valami :)
2010. ápr. 8. 14:32
 7/14 anonim ***** válasza:
Szívesen:-)Remélem sikerrel jársz! Kíváncsian várom a fejleményeket. Ha bármiben megakadsz, az akvarista.hu-n mindenki örömmel segít! Nekem is nagyon sokat segítettek anno. Persze ide is írhatsz, és ha látom, akkor tudok ötletelni;-)
2010. ápr. 8. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Ma sikerült beszereznem egy kislányt :)Igaz,csak kereskedésben,de egészségesnek látszik.A szépsége nem lenyűgöző :),de az enyém.10 literes aksiban pontosan 28 fokos a víz,a bettus/így hívom a hímet/ úszkál benne gyönyörűen.1 bujkáló és egy nagyobbacska növény van benne.Befőttes üvegben a leányzó /még nincs neve/ szorosan az aksihoz téve.A bettus már fel is fedezte illeg billeg neki,de kifeszíti a kopoltyúit.Hát ezt nem tudom,hogy baj e.Hungerocel előkészítve.Sajnos ma már nem tudom össze tenni őket,így a leányzót sem lógatom be az üveggel,mert holnap szegeden leszek.Holnap megpróbálom és ha mindkettő úgy akarja akkor áldásom adom a párzásra :D Közben figyelgetem őket és a lány is nézi bettust,de nincsenek csíkjai.Amikor hoztam haza tele volt az oldala csíkokkal.Remélem olvasod és bírsz néha tanácsod adni. :))Megírom ha van valami.
2010. ápr. 21. 15:13
 9/14 A kérdező kommentje:
Betettem a lányt a vízbe üvegestől.A vízszintes csíkjai szépen függőlegesre változtak.Nagyon nyugodt,nem úgy mint bettus.Szinte fellöki az üveget.Kifeszített kopoltyúkkal,mintha támadni akarná.
2010. ápr. 21. 18:28
 10/14 A kérdező kommentje:

Ma három naposak a kicsik,először kaptak enni,főtt tojás sárgáját.A bettus még bent van,nagyon édes ahogy őrzi őket.Minden esetre elkészítettem az aksiját,hogy bármikor kitudjam venni ha baj van.50-60 db pötyi tuti van,a párom haragszik és mindig csak azt kérdezi,hogy "hová teszel ennyi halat?" :D

Én irkálok neked ide,de látom már nem figyeled.Remélem egyszer ráakadsz és akkor meglepődsz,hogy már hol tartok :)

2010. máj. 15. 09:20
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!