Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Miért halnak a halak a kerti...

Miért halnak a halak a kerti kistavamban?

Figyelt kérdés

2 éve csináltam egy kerti kis tavat, tettem bele koi pontyokat, majd tavirózsákat. Tavaly nyáron szaporodtak a halaim, ebből azt szűrtem le, hogy jól élnek. Téle léket vágtam a jégre, jól voltak, egy sem halt meg. Viszont már idén nyár elején dögleni kezdtek. Pár napon belül mind a 12 hal felfordult. Leengedtem a vizet, kitakaritottam, vizet cseréltem, fertőtlenítettem. Közbe vettem más halakat, színes kárászokat is. Ezeket egy kádban tartottam levegőztetővel. Ott éltek. Viszont ha beletettem a tóba, meghaltak. Pesig ugyanabba a vízbe voltak. Szóval mindkét helyre a kútból tettem vizet. Van egy haltenyésztő, aki azt mondta igen sok ételt adtam nekik, mert egy alkalommal a halászatból megmaradt kukacokat beöntöttem. Azt is momdták, hogy nincs benne levegőztető, vagy víztisztító. Tettem bele pompát 2 napig ment egyfolytába, ugyis dögöltek. Tettem bele normál kárászt egy ugyanilyen nagyobb tóból. Azok sem éltek másfél-2 napnál tovább.

Valakinek valami ötlete esetleg, hogy mit tehetnék? Mi lehet a baj?

Egyébkènt a tó méretei: 1 m mély és 1,50m*3m.



2016. júl. 29. 23:50
 1/6 anonim ***** válasza:

Így, hogy szaporodtak is, meg még újakat is tettél bele, valószínűleg brutálisan sok benne a hal, és pimaszul kevés a víz.

Vagy 10-szer ekkora tó kéne, vagy 10-ed ennyi hal.

AZ is szűrővel.

Nem levegőztetővel, meg pumpával, hanem szűrővel.


A szűrőnek pedig nem az a lényege, hogy 2 napig használjuk, mivel kb 1 hónap kell ahhoz, hogy azok a lebontó baktériumok kialakuljanak , elszaporodjanak benne, amik lebontják a szarból, kajamaradékból származó méreg anyagokat.

Enélkül tömény húgy/szar levet lélegeznek be a halak.

Ezek után gondolom nem is olyan meglepő, hogy pusztulnak.


Szűrő nélkül olyan rendszer kell, mint a természetben is.

Nézd meg, mondjuk a Balatonban hány hal van köbméterenként.

Jó, ha 1%-a annak, mint nálad.

Plusz számold hozzá, hány négyzetkilométeres vízgyűjtő területe van, amivel frissül a víz.


Szóval egy "hangyányit" elméretezted az arányokat, szokás szerint. Mármint úgy értem, az emberek az akváriumokat meg a tavakat sok esetben ilyen halászlé, vagy bolti tároló akvárium, vagy teszkós pontyos medence népsűrűségűre képzelik el.

De ez köszönő viszonyban sincs egy fenntartható rendszerrel.


Mielőbb állíts üzembe egy tószűrőt, (gyárit, vagy házilag is lehet barkácsolni) és felezd le a halak létszámát.

Ezen kívül a következő 2 hétben csak fél adag kaját adjál, azt is csak 2 naponta. Úgy kevésbé terhelik a vizet.

Ja, és olvass utána a biológiai szűrésnek, hogy tisztába legyél az alapokkal, értsd mi a probléma, és miért fontos ez.

2016. júl. 30. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
ez a tó eleve alkalmatlan koi ponyt számára. 5-10 aranyhalnak elég.
2016. júl. 30. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Csak az nem volt tiszta hogy tavaly ikráztak és elvoltak egy pár mapon belül mind a 12 elpusztult. Majd utána tettem bele másokat. Valószínüleg a szűrő lehet a gond.

Viszont az érdekes hogy egy ismerősömnek van egy nagyobb tava kb 2*4m benne 5-6 kilós sima pontyokkal több méretű kárásszal, pompa, szűrő és étel nélkül. Mégsincs semmi bajuk.

2016. júl. 30. 14:24
 4/6 A kérdező kommentje:
És a másik dolog. Teljesen kitakarított tóban csak két kicsi kárász miért nem él másfél napnál tovább? Semmi más nincs benne csak a két kishal és 3 tavirózsa.
2016. júl. 30. 14:30
 5/6 anonim válasza:
Szerintem itt nem a szűrő a probléma.. Nem lehet, hogy túl hamar raktad őket a tóba? Egy ekkora tónak kipucolva, újra feltöltve legalább 4-5 napot állnia kell mert hideg benne a víz főleg ha kúti, és addig nem szabad bele rakni se halat sem növényt mert megfáznak és elpusztulnak. Más növényed van? A tavirózsa magában nem elég, főleg ha még kicsik. De akár az is lehet, hogy valamilyen méreg került a vízbe és feloldódott, bár ha jól kipucoltad utána nem valószínű, hogy még marad benne. És ekkora tóba nem érdemes koit rakni, max 2-3 at, inkább 10-15 aranyhallal próbálkozz.
2016. júl. 31. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
1 hetet vártam, mielőtt bele tettem volna a kitakarított tóba.
2016. aug. 2. 21:27

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!