Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Lehetséges kisebb, öntisztuló...

Lehetséges kisebb, öntisztuló halastavat építeni magántelken?

Figyelt kérdés
Egy nagyjából 20x25ös területen lehetséges egy saját halastavat kialakítani, amin nem kell vízcsere, nem kell levegőztetni, hanem mint egy természetes tó saját magát tisztítja a növényzet által? Úgy képzelem el, hogy magyar halfajokat( keszeg, dévér, snecik, harcsák, csuka) állományt telepítenék. Egyrészt ehhez mekkora terület szükséges, hogy jópár hal kényelmesen éljen benne, illetve mesterséges környezetben, megfelelő növényzettel tudok-e kielégítő feltételeket teremteni a halaknak? Köszönöm a segítséget előre is!
2016. aug. 11. 21:50
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
61%
ja jogos akváriumban is van öntisztló, 600 literre 6 hím guppival :DDDD
2016. aug. 12. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
61%
ja meg a mérnöknek lejattolt pénzből fizeted a szűrő villanyszámláját 5-10 évig :D 30-40 W os pumpa tuti elég, ha csinlász egy hordós szűrőt és elásod a tó mellett. az havi szinten vagy 2000-3000 ft áramot fogyaszthat maximum. miért nem szeretnél szűrőt egyébként?
2016. aug. 12. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:

"tó életciklusban keresendő. Egy átlagos magyarországi kerti tó életciklusa 3 év. Ez azt jelenti, hogy az első évben áttetsző vizű tó a harmadik évben gyakran bealgásodik, zavarossá válik. A növekvő halállomány és szerves anyag felhalmozódás miatt egyre több ápolást igényel a kerti tó. A szűrő egyre kevésbé bírja a terhelést. A egyes növények itt-ott túlszaporodtak. "


Jó nagy baromságokat össze bír azért írni az úriember! :)


Nem bírja a szűrő? Akkor nem oda van kapacitálva, kicsire tervezték, illetve beleestek az említett hibába, hogy "asszitték" ennyi halnak bővel elég.... Nem! Az emberek gondolatvilágába téves kép él arról, mennyi vízben mennyi hal fér el.


Szóval nincs olyan, hogy életciklus, megfelelő mennyiségű hal/növény, és kapacitású szűrő kell.


Túlszaporodnak a növények? Hál istennek, az a dolguk!

A növényzet a halak számára mérgező anyagokat vesz fel, ez beépül a növényzetbe, ezért minél egészségesebben nőnek, annál jobban hozzájárulnak a víz tisztításához.


Mivel a tó nem nő velük együtt, elég nehéz lenne elképzelni, hogy a folyamatos növekedés mellett , nem kéne őket sose ritkítani!

De pont erre vannak kitalálva, mikor egy akvarista növényzetet ritkít akkor gyakorlatilag hónapok alatt felhalmozódott , halakra amúgy veszélyes nitrogén vegyületeket dob ki, kötött formában az akváriumból.


(Még mielőtt valaki azt hinné, növényevő halakkal ezt pont egyensúlyban lehet tartani, minden növényfajt, pont megfelelő mértékben, hát nem lehet, fizikai és biológiai képtelenség.)

2016. aug. 12. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:

#12-es!

Lehet, hogy neki nem a pénz számít, hanem a környezetvédelem, energiatakarékosság... inkább fizet 5-ször annyit, csak ne legyenek gépek.


Ausztriában vannak ilyen mezőgazdasági területek, milliárdokat költenek a tervezésre, növény nemesítésre (hogy bírják a tervezett körülményeket) pl van, ahol már egyáltalán nem szántanak, azt a ciklust már kiiktatták a folyamatból.

Emellett persze tisztában vannak vele, hogy nekik ez semmiféle hasznot nem fog hozni, csak majd leghamarabb az unokáknak. :)

2016. aug. 12. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
hm, paraszt magyar nem érti eztet :) vagyis h, leírtad már értem :)
2016. aug. 12. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 A kérdező kommentje:
Koszonom szepen a sok segitseget! Igen, tulajdonkeppen a kerdes hogy lehet e mesterségesen egy kis természetet varázsolni az otthonunkba, ami aztán kepes onmagat ellátni hosszu évekig anelkul, hogy belepiszkalna az ember. Persze ez csak elméleti sikon vetődött fel bennem is :)
2016. aug. 12. 12:18
 17/19 anonim ***** válasza:

Akkor elméleti síkon azt tudom mondani, áss egy bazi nagy gödröt, használj valami vízzáró réteget (ha nem időszakos tavat akarsz, akkor sajnos tó fóliát) engedd meg vízzel, és dőlj hátra.

1-2 évre.

A legstabilabb, legfenntarthatóbb rendszert értelem szerűen maga a természet tudja megvalósítani, hiszen pont olyanra alakul majd a tó, olyan növény és állatfajokkal, amiknek az adott körülmények pont tökéletesen megfelelnek... hiszen ha nem felelne meg, nem telepedne meg, hanem más fajok lennének ott.

Rátalálnak majd gőték, siklók, békák, rovarok, madarak.


Ez amúgy egy tök jó dolog, több ilyet is láttam már, megfelelően nagy kertnél, ahogy az egyik részt beáldozták, és nem művelték.

Elsőre egy műveletlen túlburjánzó gaznak tűnik, de évek alatt rá lehet jönni minden növény, állat faj szerepére, érdekes megfigyelni az őshonos fajtákat, és azt, hogy a maguk szintjén nagyon is szigorú szabályok szerint élnek, mindennek megvan a konkurenciája, ami kordában tartja, stb.

2016. aug. 14. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:

...persze ez valószínűleg nem lesz se öntisztuló, se halas, de lesz valami, ami érdekelni fog bizonyos állatokat.

Lehet, hogy eliszaposodik, de azok a feltételek is pont optimálisak valamilyen fajnak, mivel a természetben is van eliszaposodott élettel teli tó.

Ha nem akarsz hozzányúlni, akkor nem várhatod el, hogy a te elképzeléseid szerint alakuljanak a dolgok, akkor csak fejet tudsz hajtani a természet előtt sodródni az árral, és megfigyelni, mi történik, mi hogy változik, stb.

Pl tök jó fényképeket lehet lőni arra tévedő állatokról.

2016. aug. 14. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 A kérdező kommentje:
Koszi szepen a segitseget, ez biztos erdekes lenne!:)
2016. aug. 16. 20:44
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!