Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » A Guppy fium nem eszik, miért...

A Guppy fium nem eszik, miért lehet? Legalább is amikor nézem csak kerülgeti a kaját, bezzeg a többiek "zabálnak"!

Figyelt kérdés

perdig van lehetősége enni.

oda megy a kajához, megnézi és nem eszi meg,

pedig a "nője" nagyon odavan a kajáért,

lemezes haltáppal etetem őket, és eddig minden halam szerette, de ő nem eszi:(

miért?


2010. ápr. 24. 10:54
 1/7 anonim ***** válasza:

Állatorvoshoz nem tudod elvinni? :/

Így láthatatlanban nem igazán tudhatjuk, hogy mi lehet a baja. több ok is lehet. vagy a neten keress rá, hogy guppy étvágytalanság. Jobbat most így nem tudok.

15/L

2010. ápr. 24. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Első hozzászóló vagyok! Találtam egy két dolgot neten, talán hasznodra lehet:

Étvágytalanság oka lehet például az oxigénhiány.

Kezdő és gyakorlott akvaristákkal egyaránt előfordul, hogy megbetegszenek a halai. Ilyenkor az első és legfontosabb dolog az, hogy felismerjük, uszonyosunk valóban beteg-e, azaz a normálistól eltérő, betegségre utaló tüneteket mutat-e, vagy csak a gazdi paranoiás. Ez utóbbi esetben a halakkal nincs is további teendőnk.

Egyértelmű jele a halbetegségnek a hastérfogat erőteljes megnövekedése (például hasvízkór esetén) vagy az apró, daraszerű pöttyök megjelenése az úszókon és a testen (darakór). De betegségre utalnak a véres sebek, fekélyek és a kóros lefogyás is. Sajnos a halak eleinte jól titkolják betegségüket, csupán étvágytalanok és kevésbé mozgékonyak. Később pedig már azért nehéz észrevenni a rendellenességet, mert a kór előrehaladtával összehúzzák úszóikat és többnyire behúzódnak valahova - ha még van annyi erejük.

2010. ápr. 24. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Még mindig első vagyok:

A megbetegedések és elhullások gyakran a rossz tartási körülményekre vezethetők vissza. A halak ugyanis alapvetően nem hajlamosak a megbetegedésekre, a hirtelen környezetváltozásokra viszont rosszul reagálnak. A tartási hibák miatt bekövetkezett stresszhatás immunrendszerük gyengüléséhez vezet, ezzel fogékonyabbá téve őket a különböző vírusok, baktériumok és paraziták okozta megbetegedésekre. Nézzük, mik a leggyakoribb betegségek!



Mérgezés


Az egyik leggyakoribb elhullási ok a mérgezés, mely sokszor a szűrőberendezés rossz vagy hiányos működésének a következménye. Ilyenkor a bomlástermékek (mint az ammónia, nitrit, nitrát) felhalmozódnak a vízben, és ezeknek az anyagoknak a jelenléte egy bizonyos határon túl már mérgező a halak számára. De mérgezéses illetve fulladásos tüneteket okozhatnak a szennyezett illetve nem megfelelően letisztított dekorációs berendezések is.



Vírusos megbetegedés


Nos, a betegségek között ez a legkevésbé ismert, feltárt terület. Mindössze egyetlen vírus okozta betegségről tudunk, és ez nem más, mint a lymphocystis vírusa . Ez a fertőzött hal uszonyán fehéres, karfiolszerű dudorokat okoz és többnyire csak a legyengült halakon mutatkozik. Sajnos hatásos gyógymód nem ismert, azonban egyes halszakértők (az értékes és stressztűrő halaknál) a következő gyógymódot alkalmazzák: a tumort egy éles pengével lemetszik, a sebhelyet pedig betadinnal fertőtlenítik, majd a halat visszaengedik a vízbe.



Bakteriális megbetegedés


Itt már több kórokozóra is gyanakodhatunk. Ide sorolhatjuk a halak hasvízkórját, melyet különböző baktériumfajok okoznak, azonban a kórkép kialakulásához többnyire hajlamosító tényező jelenléte is szükséges. A betegség leggyakoribb kórokozója az Aeromonas hydrophila . A kezelés általában antibiotikumos fürdetésből áll, melynek időtartama 5-10 nap. Ehhez ki kell kapcsolnunk a külső szűrést, a szellőzést azonban érdemes fokoznunk. Az ajánlott hatóanyag-tartalom 100 liter vízre 18-20 mg nifurpirinol hatóanyagú Prefuránt vagy Aquafurant.


A baktériumos megbetegedések közül való a halgümőkór is. Ez sajnos - jelenlegi ismereteink szerint gyógyíthatatlan - így a beteg egyedeket meg kell semmisíteni az egészséges halak védelme érdekében. Ha halunk étvágytalan, lesoványodik, göbök és fekélyek jelennek meg a testén, akkor a halgümőkórra gyanakodhatunk. Ezek a tünetek azonban egyáltalán nem jellegzetesek, így a betegség jelenlétére csak a laboratóriumi vizsgálatok adják meg a biztos választ. A halgümőkór ráadásul zoonózis is, tehát emberre is átterjedhet. Ilyenkor gümők jelennek meg a kézen és a karon, a mi esetünkben ez szerencsére jól és gyorsan gyógyítható, csak orvoshoz kell fordulni a tünetek észlelésekor.


Mechanikai sérülések, karcolások, harapások nyomán szintén megjelenhetnek bakteriális fertőzések. Erre a fent említett antibiotikumos kezelés jó hatással van, azonban az eredményes gyógyulás érdekében meg kell szüntetnünk a kiváltó okot is (agresszív halfaj, éles dekoráció).



Gombás megbetegedések


Itt két fontos betegséget kell megemlítenünk. Az egyik a halpenész (Saprolegnia fajok), mely többnyire a mechanikai sérüléseken vagy a bakteriális-parazitás fertőzés miatt kialakult hámsérüléseken keresztül fertőzi meg a halat. Sokszor az antibiotikumos kezelés után kerül be a szervezetbe, ugyanis az elsődleges kórokozó kiiktatásával - versenytárs hiányában - könnyedén megfertőzheti kedvencünket.


Tüneteként fehér, szürkésfehér, vattaszerű bevonat alakul ki a sérült hámfelületen. A betegség jól kezelhető xanthacridin oldattal, FMC-vel vagy sera mycopurral. Kevesen tudják, hogy az ikrák elpenészesedését is ez a gomba okozza, mely szintén jól kezelhető xanthacridin oldattal.



Parazitás megbetegedés


A leggyakoribb megbetegedés a darakór, melynek kórokozója az Ichthyophthirius multifiliis nevű csillós, egysejtű parazita. A betegség nevét jellegzetes tüneteiről - a hal testén, úszóin és szemén megjelenő fehér, daraszerű pontokról - kapta. A betegség erős vakarózási ingerrel jár (képzeljünk csak el egy vakarózó halat), melynek következményeként kedvenceink sérülnek, és a sérült felületek utat engednek a további kórokozóknak. Kezelése történhet malachitzöld oldattal, FMC-vel és Protostoppal is.


A fátyolbetegség is gyakori a halaknál, melyet az Costiodis, Chilodinosis vagy Trichodinosis nevű ostoros egysejtű okoz. A betegség tüneteként fátyol- vagy lepelszerű, homályos bevonat képződik a halon, mely szintén vakarózásra ingerli. Orvoslására a darakórnál említett szerek alkalmasak.


Meg kell említenünk a bársonybetegséget vagy oodinosist, melyet a Piscinoodinium pillulare okoz. Ez a kórokozó rendkívül ellenálló, így az akvarisztikai felhasználású gyógyszereket gyártó cégek külön gyógyszert fejlesztettek ki ellene, ilyen például a Sera Oodinopur, azonban többek szerint a Formit-fürdő is hatásos.


A bélérzékeny fajok gyakori elhullását a Spirionucleus elegans okozza. Ez a nyolc ostorral rendelkező egysejtű, heveny hurutos bélgyulladást okoz (de néhány baktérium is ilyen tüneteket idézhet elő), melynek tüneteként hurutos hasmenés, fehéres-átlátszó, sokáig vonszolt ürülék , bágyadtság, étvágytalanság, besötétedés vagy kivilágosodás jelentkezik. Gyógykezelésre a 250 mg metronidazolt tartalmazó Klion tablettát alkalmazzuk, 2-4 napos tartós fürdetéssel, 100 literenként 1-1,5 tablettát feloldva. Fontos azonban az arányok betartása, túladagolással ugyanis szintén a halak halálát okozhatjuk.


Összefoglalásul tehát azt mondhatjuk el, hogy ha a halakat igényeiknek megfelelően tartjuk, akkor sok betegségtől óvhatjuk meg őket. Azonban ha mégis felütné fejét valamilyen betegség akváriumunkban, konzultáljunk halszakértőkkel, mielőtt öncélúan, merő jó szándékból, házilag kezelnénk halainkat. Ugyanis a fent említett hatóanyagok, csak és kizárólag az adott betegségre és a megfelelő mennyiségben alkalmazva gyógyítanak!



A betegségekről



Elsősorban talán azt mondhatnánk el ebben a fejezetben hogy ne zsúfoljuk túl az akváriumot.

Nehéz lenne darabszámot mondani hiszen a kistestű halak amik egyébként is csapatban mozognak sokkal jobban tűrik a zsúfoltságot.

Ugyanakkor a nagyobb testű halaknál gyakran tapasztaltuk hogy agresszív egyedek lesznek belőlük és mindent szétvernek maguk körül.

Ugyanaz a hal egy nagyobb akváriumba kerülve teljesen békéssé vált.

Na mármost az állandó terrorizálás is kiválthat betegségeket nem is beszélve a külső sérülésekről.

Gyakran azt kérik olyan halat adjak ami nem igényes!

No ilyen nincs, pontosabban minden hal ugyanazt igényli nagyjából: meleg tiszta oxigéndús vízet.


Éppen ezért szellőztessünk minnél többet.Ez egyrészt igen jót tesz halainknak, másrészt igen szép látványt nyújt az akváriumban.

Igaz sokaknak kellemetlen a levegőpumpa hangja de erre is van orvosság: helyezzük el máshol a pumpát és a csövet vezessük az akváriumhoz!

Egyszerű!


Mellesleg tévhit hogy ha van növény majd akkor az termeli az oxigént!

Egy bizonyos határig, ami eléggé szűkös határ! Nem is beszélve arról hogy éjszaka viszont elvonja az oxigént + széndioxidot termel+ nyáron kánikulában amikor egyébként is 30 fokos a víz akkor sokkal kevesebb oxigént tud oldani!

Úgy hogy szellőztessünk! A betegségek kapcsán fontos lehet a hőmérséklet!


Miért is? Alacsony hőmérsékletnél ugyebár megfáznak a halak 22 fok alatt veszélyes a tartás.

A legmegfelelőbb a 24 fok. Viszont ha tegyük fel éppen felütötte fejét egy darakór -ami mint tudjuk egysejtő állatkák tömkelege a halon,- akkor ha a hőmérsékletet 1-2 napra felemeljük 30 fokra akkor csak ezzel is le tudjuk küzdeni a fertőzést.


Nem nagyon esik szó arról hogy sózni sem árt a vizet.

Jódmentes konyhasó 10 literenként egy evőkanálnyi.

Jelentősen befolyásolja a betegségek leküzdési esélyeit. Régebben amikor még vegyszerek sem voltak csak a sófürdő állt rendelkezésre és bár voltak elhullások sokszor használt is a kezelés.

Egy 100 literes akváriumba soknak tűnhet 10 kanál só de tegyük bele bátran.


Azután már csak a cserélt vízmennyiség arányában pótoljuk a sót.

A növényeknek sem árt..de erről majd egy másik fejezetben.

Közreadunk egy leírást és a kezeléshez szükséges vegyszer-kombinációt.

Először az élősködőkkel kapcsolatban néhány alapelvre hívjuk fel a fi gyelmet:


1. A parazitákat általában a halakkal és az élő eleséggel hurcolhatjuk be az akváriumba.


2. A klinikai tünetek súlyossága a paraziták számától függ.


3. A parazitózis klinikai tüneteit súlyosbítják a vízminőségi problémák (oxigénhiány, nitrit, ammónia).


4. Gyakoriak a vegyes (parazita-baktérium) fertőzések.


5. A zsúfolt tartás meggyorsítja a fertőzés terjedését. A külső parazitákkal fertőzött hal gyakran szabad szemmel látható jellegzetes foltosságot mutat, uszonyai opálosak, összehúzottak, hasadozottak, esetenként vérzésesek. Gyakori az aljzathoz való dörzsölődés, hirtelen mozdulatok vagy az akvárium fenekén való mozdulatlan állapot.

Remélem tudtam segíteni!

15/L

2010. ápr. 24. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm a válaszokat:)
2010. ápr. 24. 11:52
 5/7 Doruss ***** válasza:

Mennyi ideje van ez? mert az én halaimnak néha van olyan időszakuk, h nem eszenk... volt, h egy halam nem evett szinte semmit, bármit adtam neki ő csak mászkált de nem evett pedig a többiek igen, de aztán pár nap alatt elmúlt neki és visszajött az étvágya.

De ha pl. kedvetlen vagy egyéb tünete van, mármint az étvágytalanságon kívül vmi más szokatlant is észlelsz, akkor gyanús, hogy beteg lehet.

2010. ápr. 24. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

hát olyan 3-4 napja figyeltem meg,

meg előfordult olyan is h este amikor felkapcsolom a villanyt akkor lenn a fenekén pihen az akváriumnak és kell legalább 1-2 perc h elkezdjen uszkálni,

ez normális dolog?

egyébként ma észrevettem h picit kergeti a nőstényt, pedig a nőstény 1 és 1/2 hét mulva elleni fog,

bár sztem már a halasboltba már megtermékenyűlt, mert akkor is már látszott PICI hasa,a nőnek.

2010. ápr. 24. 18:32
 7/7 anonim válasza:

szia!

mi lett a guppyddal? van most nekem is egy fiú, aki ugyanígy csak kerülgeti a kaját, akármit adok neki. mollykkal lakott, aztán az egyik megtépte kicsit, mert folyton meg akarta szexelni :)

azóta viszont, kb egy hete nem igazán eszik, pedig átraktam a másik akváriumba, ahol nem bántják. szerintem tutira nem beteg. nálad megoldódott?

2010. júl. 4. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!