Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Nem akvarisztika boltban...

Nem akvarisztika boltban vásárolt fénycsövek teljesítmény mennyivel rosszabb, ha rosszabb?

Figyelt kérdés

Nézegettem, hogy a nem akvarisztikai boltban vásárolható fénycsövek adatai szinte ugyanazok, mint a nagy AKVARISTA márkák fénycsövei (SERA, SYLVANIA, EHEIM stb...). Viszont árban fele vagy akár harmadáron is meg lehet venni.


Megéri?


2017. okt. 13. 22:41
 1/6 anonim ***** válasza:
25%
Úgynevezett utángyártott fénycsöveket nézegettél. Ha megnézed a kelvin számát elvileg alacsonyabb ami sárgás gyengébb fényt fog kibocsájtani, nagyobb fényigényű növényeknek annyi lesz pl hínárfélék, tóalma, vizicsillagok. A szívósabb növények is megsínylik, nem nőnek szépen vagy egyáltalán. 4000 kelvin az jó érték de ha valami nevenincs is ekkora számmal rendelkezik akkor sztem az ára is hasonló pl a seráéhoz. Élettartamuk lényegesen kevesebb kb harmadannyi mint a márkásoknak. Nekem egyszer volt egy ilyen utangyártott 2500 kelvines és pocsék volt.
2017. okt. 13. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Platypus ***** válasza:
Hát izé... A nem akvarisztikai fénycsöveket is gyártják ám mindenféle kelvinnel és teljesítménnyel. A daylight művésznevű, 6500 kelvines, 865-ös kóddal ellátott fénycsövek például nemhogy tökéletesek növényes akváriumhoz, de egyenesen több lument adnak le azonos teljesítményen, így tulajdonképpen erősebb csövek. Az akvarisztikai csövek annyival tudnak többet, hogy azok ötsávosak, tökéletesebb a színvisszaadásuk, de ezt a plusszt tényleg csak azok látják, akik teljesen rá vannak kattanva a témára. Átlagember észre se veszi a különbésget. A növényeknek tökéletes a 865-ös is. A piros szín kiemeléséhez érdemes a több fénycsöves lámpákba egy rózsaszínes akvarisztikait rakni, de egy fénycsövesben a hagyományos 865-ös viszi a pálmát.
2017. okt. 14. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Salx Narval ***** válasza:
Volt 4000-K szintén daylight elnevezésű csövem én kicsit zöldesnek tartottam a fényét, a növényeimnek megfelelt csak nekem nem tetszett. Én is 6500-K re váltottam és ezek sem akvarisztikai csövek. Most (1 éve) 6500-K kompakt csövekkel és 6500-K magasfényű kékes ledekkel világítok (takarékossági okokból), egyenlőre nincs ezekkel sem bajom, mármint főleg növény és alga vonatkozásban. Szerintem akár "növényezni" is lehetne velük ha betennék még párat, legalábbis az én szintemen mindenképp:D
2017. okt. 14. 05:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Salx Narval ***** válasza:
Úgy értem, hogy az én szerény "akvakertész" szintemen.:D
2017. okt. 14. 05:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Átlagos használatra, de még növények növesztésére is teljesen jó a 865-ös cső. Én Osramot veszegettem régen, szépen rájöttek a boltosok is, hogy van ám erre kereslet, ezért egyre drágábban árulták az utóbbi pár évben, de még így is olcsóbb, mint az akváriumi márkásak. A lumenük tényleg magasabb, de az az ember számára látható fényt jelenti, a növényeknél inkább a fotoszintetizálásban hasznosítható fény a fontos, ezt par értéknek hívják. Ebben azért a sima 865-ös csövek rosszabbak. Mindent összevetve azért elég jók a 856-ös csövek is, hacsak nem akarsz nagyon növényezni és egyszerre a szemednek is tökéletes színeket visszaadni, akkor bőven jók és olcsóak.
2017. okt. 14. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Már csak azért sem rosszabb semmivel, mert a nagy akvarisztikai márkák pont annyit foglalkoznak a fénycsöveikkel, hogy rányomtatják a logóikat az osram, philips, stb gyárból márkajelzés nélkül rendelt fénycsöveire, meg persze alkotnak hozzá egy parasztvakító promóciós dumát, amik miatt tripla áron árulják.


Az első szempont fénycső vásárlásnál, hogy minimum 3 sávos legyen, (lehet 5 is) ami legalább 80 % fölötti színvisszaadást jelent, ami a 3 jegyű kódszám első számjegyében 8-as számmal van jelöle.


(az 5 sávos 9-essel kezdődik, lévén 90% fölötti "cri"-vel rendelkezik, bár azt azért hozzá kell tenni, hogy ezt az adatot levegőben terjedő fénynél mérték be)


A másik, hogy ha általános napfényes csövet akarsz, (és olyat akarj, mert más kb indokolatlan, szélsőségektől eltekintve)

az a színhőmérséklet.

A "napfényes " kategória kb 5400 Kelvintől 6500 K-ig terjed.

Ez a fénycső 3 számjegyű jelölésében a másik 2 számjegy, a színhőmérséklet első 2 számjegye.


Tehát 3 sávosból 860, 865, 5 sávosból 954, 960, 965.


Modernebb fénycsöveknél (T5 szabvány) van ami magas fénykibocsájtású, (van ami másra specializálódott) akvarisztikai célra ilyen, magas fénykibocsájtású kell, jelölése HO. (high output).


Akvarisztikai márkák fénycsöveit csak nagyon speciális helyzetben éri meg megvenni.

De sok esetben még ott is van alternatíva, ha tudsz pontos spektrumképet.

2017. okt. 14. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!