Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Miért nem nőnek a növények...

Miért nem nőnek a növények amik az előző akváriumomban tápozás nélkül is burjánztak?

Figyelt kérdés
4 évvel ezelőtt megépitettem az első akváriumomat (100 liter) 3 évig tökéletesen müködött, a növények olyan mértékben nőttek hogy havonta kellett ritkitanom (homokos talaj, led világitás), kb fél éve hozzájutottam egy 400 lieteres akváriumhoz , az előző akváriumhoz hazsnált lámpa mellé még vettem 2 20 wattos 6500k-s led reflektort és talajnak is ugyanolyan homokot használok ,a homokba van nyomkodva tápgolyó viszont a növények növekedése szinte 0, hiánytüneteket mutatnak és hiába csinálok bármit is nem indulnak burjánzásnak . azt szeretném kérdezni hogy tápozás nélkül hogy müködhetett az előző akvárium jobban mint a mostani amivel már nemtudom mihez kezdjek és nem-e tudtok valami tippet adni hogy mit csináljak máshogy. halak nem hullanak , sera super peat kis mennyiségben van elszórva az akváriumban a ph miatt, szürés 2000 liter per óra powerhead 5 lieteres szivaccsal.
2018. márc. 31. 13:21
 1/5 anonim ***** válasza:

Csak laikusként: volt egy százasod, kb 30 wattal, vettél 2*20-at, az összesen 70w.

70:400=0.175

Elég kevés, plusz még a nagyobb akvárium biztos magadabb is. Nem jut annyi fény.

2018. márc. 31. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Kezdő korban belefutottam egy okfejtésbe, érdekelne ennek kapcsán szakértők véleménye. Ha 10w-al világítunk és kevés a fény, hiába veszünk még egy 10w-ost, akkor is 10w-al megy, csak jobb az elosztás. Lesznek részek átfedés miatt ahol jobbnak tűnik, de itt nagyobb w szám a jó megoldás.

Na a tapasztalatom. Volt egy 105 literes, 3*10 w led volt felette. Új, szintén hasonló akváriumhoz most vettem egy 30w-os ledsort ez kétszer olyan erősnek tűnik. Lehet valami a leírtakban?

2018. márc. 31. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Skid05 ***** válasza:
53%

Nem árultad el, hogy mekkora teljesítményű (vagy inkább fényáramú) világítás volt az eredeti verzió, de gyanítom nem 54 watt. Led és led között radikális eltérések mutatkoznak fényhasznosítás (lm/W) terén, a 20W-os reflektorok 1800 lumen körül tolják, a kettő együtt 9 lm/l. Emellett meglehetősen koncentrált a fénye, tehát optimális magasság/ültetés szintén belejátszana. Viszont, alsó hangon 9000 lumenre lenne szükséged a legigénytelenebb növényekhez is, szabvány 60-as magasság mellé. A fény az origo, ha az nincs jól belőve akármennyi és akármilyen tápot locsolhatsz semmi nem fog nőni.

Ha fényed rendbe is tennéd, a korábbi tápmennyiség is kevésnek bizonyulna 4szer annyi vízben, tehát ha nem is akarnál külön tápozni, akkor is meg kéne emelni az élőlények szennyezését elég rendesen, hogy ne legyen híg a vized nitrát+foszfát szemszögből.

Feltételezem nem a legigényesebb növényekről van szó, de azért leírhatnád a fajokat, informatív lenne.

2018. márc. 31. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Majd megszokják az új körülményeket és minden jó lesz!
2018. ápr. 4. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 elwera ***** válasza:

“ Ha 10w-al világítunk és kevés a fény, hiába veszünk még egy 10w-ost, akkor is 10w-al megy, csak jobb az elosztás. Lesznek részek átfedés miatt ahol jobbnak tűnik, de itt nagyobb w szám a jó megoldás.

Na a tapasztalatom. Volt egy 105 literes, 3*10 w led volt felette. Új, szintén hasonló akváriumhoz most vettem egy 30w-os ledsort ez kétszer olyan erősnek tűnik. Lehet valami a leírtakban?”


A ledcsíkon pár centinként van a led, a ledek fényereje nem adódik össze. Hiába van belőle sok, tök kevés fényerőt (Luxot) mérsz alatta.


A led izzód hiába 10 wattos, lehet hogy nem 1 db 10 wattos ledből áll hanem ha szétszeded állhat több pici ledből is.

Nem tudjuk pontosan milyen led izzóról van szó.

Az se biztos hogy 10 wattos, pl én vettem 10 wattos Led reflektort, rákötöttem egy fogyasztásmérőre mert gyanús volt, harmad annyira se világított mint a régebbi 10 wattos ledem, és a régebbinél a mérő valójaban 9 wattot mért, az újnál meg csak 3 wattot. Rendeltem neten egy 10 wattos Led refit és 3 wattosat kaptam, rendeltem egy 20 wattost és 15 wattosat kaptam. Rá van írva bazi nagy betűkkel a házára hogy 10 watt, szétszedve meg rákeresve a led típusára valóban csak egy 3wattos Led volt benne.

Tehát rengeteg az átvágás, meg nagy a különbség led és led közt.


Harmadik pedig az hogy az évek alatt a Led veszít a fényerejéből, lehet hogy a ledsorod fényereje is fél év mulva a felére csökken.


Én szárazföldi növényeket pl 15 wattos Tescóban kapható Land-lite led izzó alatt tök jól tudok tartani, 3000 K pedig, és szeretik. Teljesen jó. E27-es foglalatú izzó.


De vettem Tungsramban 6500 K Led izzót is, 10 wattos e27-es foglalatú stick formájút, a westenddel szemben,Váci út 6 vagy 8 asszem. Az alatt tartok HM-et az akvarium felső részén, egy kő tetején, 15 centi közelről világítva jól növekszik.

2018. ápr. 5. 03:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!