Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Nitrit/ammónia esetében...

Skid05 kérdése:

Nitrit/ammónia esetében mennyi időn belül beszélhetünk mérgezésről?

Figyelt kérdés
Teszem azt szűrőtakarítás után megugrik a szint, mennyi időn belül kellene visszahúzódnia? Meddig kell az adott szintű ammóniának/nitritnek a vízben lenni, hogy látható légzőszervi problémákat okozzon? Mondjuk kőkemény magyar csapvízben.
2018. máj. 12. 21:16
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
59%
A lúgos közegben toxikusabb, de lényegtelen. Ennyire nem veszélyes a helyzet, a talajban vízben jelen vannak a baktériumok, legfeljebb pár napig kevesebb kaját adj. Mikor nulláztam a szűrőt gyógyszerrel 3 nap után lett toxikus.
2018. máj. 12. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
45%
De a szűrő tisztításnál nem írtod ki teljesen őket.
2018. máj. 12. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 Salx Narval ***** válasza:
Nem annyira az időn múlik, hanem a koncentrációtól. Ha egy bejáratott jól növényesített és szűrt akváriumról van szó, ideális telepítéssel akkor a heti 30% vízcsere mellett nem halmozódhat fel veszélyes mennyiségű nitrát a szűrő takarítása után sem. Ha kevés a növényzet, vagy túltelepített az akvárium akkor esetleg gond lehet a szűrő takarítása után de csak akkor, ha nem megfelelően csinálod a részleges vízcseréket. Ez sem időhöz kötött dolog, olyan mérgezés is van ami mellett akár még szaporodni is képesek egyes halak. Ha viszont kinyírtad valamivel az összes baktériumkultúrát akkor csak a részleges vízcserék gyakoriságával orvosolhatod. Gyakorlatilag úgy kell ilyenkor az akváriumot kezelni mintha újra indítottad volna, ez egy halas akváriumnál kis mértékű és kb 2-3 naponkénti vízcserét jelent legalább 2-3 hétig, bacikultúrával max egy hetet nyersz. Pontosabb mennyiséget és időt csak az adott akvárium ismeretében lehetne meghatározni. Tehát, ideálisnak mondható esetben a szűrő takarítása nem okozhat problémát, pláne ha ilyenkor részleges vízcserét és talajtakarítást is csinálsz én is általában így szoktam időzíteni a szűrők karbantartását.
2018. máj. 13. 06:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Köszönet a válaszokért. Az első kb megválaszolta a kérdést a 3 nappal, azt viszont vitatom, hogy a lúgos-savas mindegy lenne ebből a szempontból. Kevésbé lúgos közegben is le lehet nullázni a szűrést, de az ammónium mégiscsak kisebb hóhér, mint az ammónia.

A 3-astól kérdezném, hogy a hosszabb időn át fennálló ammónia-mérgezést okozhatja-e a túltelepítésen kívül-mellett más is? Nyilván a sűrű/ritka szűrőtakarítások igen, de mondjuk a sorozatosan ritkább vízcsere önmagában? Esetleg berohadt talaj? Amúgy nem tiszta, hogy miért nem billen át hosszabb távon sem a kritikus holtponton, miért nem sűrűsödik tovább? Gondolom az a koncentráció, ami már a növekedésre is kihat, elsősorban fajfüggő.

2018. máj. 17. 00:48
 5/11 Salx Narval ***** válasza:
Ha valamilyen gyógyszerrel, fertőtlenítővel kinyírod a bontóbaktérium kultúrádat akkor jó pár hétig fennáll az ammóniamérgezés lehetősége, mértéke a növényzet sűrűségétől a halnépességtől és főleg a részleges vízcserék gyakoriságától függ. Ha túltelepített az akvárium de van életképes bacikultúra és növényzet de ritkák ill kis mértékűek a vízcserék akkor ritka az ammóniamérgezés mert a növények felveszik egy részét a többit a bacik ammóniumra és nitrátra bontják, ilyenkor inkább a felhalmozódott nitrát és foszfát mérgez, mert a nitrát akváriumi körülmények között nem, ill nagyon csekély mértékben bomlik tovább, ezt vízcserével orvosoljuk.
2018. máj. 17. 03:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
3 nap volt 600 literbe kb 40 4-8 cm es sügérrel, 50 liter 3 aranyhallal lehet fél nap is, akváriuma válogatja. Ha jó a biológiai szűrés és nem cserélsz vizet akkor nitrát gondod lesz, ritka vízcseréknél a víz lesavasodik, szóval még kevésbé hatékony biológiai szűréssel se lesz biztos ammóniamérgezés csak egy nagy vízcsere felviszi a ph -t és meg is van a baj. Ezt a tovább sűrűsödik dolgot nem értem a szűrőben folyamatosan oxidálják a aerob lebontó baktériumok az ammóniat, denitrifikáció minimális , esetleg a talajban, mert ahhoz oxigén mentes közeg szükséges. Szóval csak a nitrát , foszfát sűrűsödhet be.
2018. máj. 17. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
38%
0,02 ppm hosszú távon kihat a növekedésre, 0,05 felett már rövidebb időn belül gondot okozhat, nekem 3 nap kellett a 0,02 ppm hez nulla biológiai szűréssel, cseréltem 250 liter vizet,így 3 napig megint "elvolt" az ammónia.
2018. máj. 17. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Én úgy tudtam, hogy a nitrit az egyedüli ami nem igazán tud halmozódni. Ami az ammóniát illeti, hogyha eleve kicsi a szűrőfelület a terheléshez mérten, akkor elvileg folyamatosan több keletkezik, mint ami lebontásra kerül, elvégre nincs elég felület a baciknak (nyilván itt a talaj minősége és bacitartalma, meg a növénytömeg beleszól, de mondjuk vegyünk silány minőségű talajt kevés zölddel), a fölösleget csak a vízcserékkel tudjuk csökkenteni, viszont ha meg az ritkítva van, akkor a koncentráció folyamatosan nőne adott léptékben, terheléstől függően. Persze közben savasodik is, de pl. csontkemény magyar csapvízben ez a hatás szerintem a karbonátok miatt nem tud ellensúlyozni annyit, hogy ne kelljen aggódni az ammónia-lúgos víz kombó miatt. Az értékeket köszönöm, jó támpontok.
2018. máj. 17. 14:45
 9/11 anonim ***** válasza:

a nitrit is fel tud halmozódni, sőt induló akváriumoknál az szokott bajt okozni, mert különböző bacik bontják le mint az ammóniát, lassabban szaporodnak el.

amit írsz elégtelen szűresre az igaz, h úgy fel tud halmozódni, ilyenkor jön elő az alga, az "eszi" meg az ammóniát. de azért ha ennyire képben vagy nem hiszem ,h alulszűrt az akváriumod, ha igen csinálj egy mattent :)

2018. máj. 17. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

ha nem olvastad:


[link]



[link]

2018. máj. 17. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!