Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Lehet túl alacsony a nitrátszint?

Lehet túl alacsony a nitrátszint?

Figyelt kérdés

Van egy 72 literes akváriumom, amiben 10 db neonhal és egy pár törpe gurámi van.

A vizet egy EHEIM Biopower 240 szűri.

5 naponta cserélek 20% vizet.

2 db 18W-os fénycsövem van, egy Sylvania Grolux és egy sima 6500 kelvines Tungsram.

Sok növény van az akváriumban, vízen úszók is, mert a (kagylótutaj) gyökerei között a gurámik szeretnek bújkálni.

Nyáron egy hónapig nem voltam itthon, a halak csak hetente egyszer kaptak enni, de a vízcserék is elmaradtak sajnos, s ráadásul a víz 29-30 fok köré ment fel... Mire hazajöttem, az akvárium tele volt kékeszöld algával (blue green alga)

Vízcseréket sűrítettem, nem történt semmi, végül vettem Happy Life Algin Extra nevű dolgot, és napi 2 ml folyékony carbót kezdtem adagolni.

Mára teljesen eltűnt az alga. De még tart az egyhónapos algaölős kezelés (még 1 hét), és attól félek, ha abbahagyom jövő héten, ugyanúgy meg fog jelenni.

Nagyon kétségbeestem miatta, iszonyat gusztustalan volt, BÜDÖS, és ez az akvárium 5 éve megy, SOHA, az első két hét után nem volt benne alga. Még jó, hogy a halak közül nem volt elhullás.

Azt mondták nekem, hogy ez az alga lehet az alacsony nitrátszint miatt.

Nekem a nitrát ma, vízcsere előtti napon 12,5 mg/l. Ammónia nulla.

Nem tudom, tudtok-e segíteni. Rossz ez a nitrátszint? Ritkítsam a vízcserét? Vegyek valamilyen macro növénytápot? Vagy nitrátot? Dobjak ki a növényekből?

Ha ez jelent valamit, profitoval tápoztam a növényeket, de mióta adaglom a carbót és az algaölőt, leállítottam. Hülyeség volt?

Tényleg teljesen kétségbe vagyok esve. Már azon gondolkodtam, hogy szétszedem és újraindítom az akváriumot. Minden tanácsot köszönök!


2018. szept. 18. 12:09
 1/6 A kérdező kommentje:

Jaj, még egy részlet, hátha fontos.

3 hete, amikor az algairtót elkezdtem adagolni, a szűrő EGYIK kosarában a Substrat Pro golyóbisokat kicseréltem zeolitra.

A másik kosárban maradtak a golyóbisok.

2018. szept. 18. 12:23
 2/6 Skid05 ***** válasza:

A 12.5 ppm egy jó nitrátérték (mondjuk azt nem tudom mivel mérted ki fél millire?), azt jelzi, hogy a jelenlegi fauna képes ellátni ezt a növényzetet makroelemekkel, amit a profito kiegészített, azt viszont kár volt leállítani, elvégre a növényzetet azzal hoztad versenyelőnybe (ezek szerint 5 éven át igencsak sikeresen).

Lehet alacsony és extra magas no3 miatt, könnyen előfordulhat, hogy a heti egy kajanap + a nyári meleg miatti felgyorsult folyamatok nullára redukálták a nitrátot, 12,5 ppm mellett a ciano valszeg nem jön vissza, de más bajkeverő jöhet, attól függ a profito mostanra mennyire hiányzik. Ezt vagy a növényzet növekedéséből, vagy teszt alapján lehet megmondani, mérhető vas kell hogy legyen a vízben.

A zeolit időnként jó méregtelenítésre, de tartósan nem kell kémiai szűrés egy társas akiba, visszaüthet, fékezi a nitrát kialakulását. A ciano toxinjai ellen hasznos volt.

Mennyi idősek a csövek? Ha nem öregek a csövek (különösen a 6500as), és látsz növekedést a flórán, akkor leállnék az alginnal a kúra végén. Ha nincs növekedés, akkor meg kell keresni az okát (torzult fény/mikroelemek=profito hiánya), ebben az esetben akár csökkentett dózisban addig folytatnám az algint amíg nem látok érdemi növekedést napról napra.

A halak igen jó kondiban lehettek, ha átvészelték a cianót.

2018. szept. 18. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Bamboocha466 ***** válasza:

Szerintem a nyaralás alatti elalgasodas éppen a túl magas nitrát miatt alakulhatott ki. Én 12 mg/l felett azonnali vizcserét iktatok be.


Mekkora volt átlagban a szint a nyaralás elött?


Szerintem várj az algaelleni-kura után két hetet, amikor minden úgy csinálsz ismét mint régen. Ha ezutan is fennáll a probléma, akkor érdemes megvizsgálni, hogy a növenyeid olyan mértékben nönek-e, mint régen. Ha igen, akkor idővel meg kell szüntetni az algasodasnak, ha nem nőnek ekkor ennek az okát kell kideríteni (rossz fény, helytelen tápozás, egyéb?).


Ne ess kétségbe és ne szedd szet az akit!

2018. szept. 18. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a tanácsokat és a biztatást. Tényleg sokat jelent, mert eléggé magam alatt voltam, borzalmas volt. Egy rémálom, A pokol előszobája. A 40 centi vizen át éreztem a szagát annak a takonynak, a fejem is megfájdult tőle.

A halak tényleg jó kondiban voltak, de sajnos megsínylették. A neonok nem annyira, de a gurámikról azt hittem, nem maradnak meg, ki is vettem őket egy másik akváriumba. Most már úgy ahogy jól néznek ki, de attól félek, ez a kis "kaland" azért a várható élettartamukból erősen visszavett. Illetve, volt 6 db csigám (2-2 sisak, zebra és hagyma), ezek egytől-egyig elpusztultak sajnos. (nem vettem még)

A csövek: a 6500K-s 2 hónapos, a növényes 7. Évente cserélem őket. Azért így elcsúsztatva, hogy ne legyen olyan, hogy mind a kettő nagyon öreg.

Amúgy sem megy soha a nitrát nálam kb 20 fölé.

Növények: lehet, hogy hihetetlen, de már 3 hét (a kezelés) alatt is nagyon sokat nőttek. Ezt 3 dolognak tudtam be: kézzel leszedegettem a leveleiket teljesen benövő undorító zöld taknyot, az erősen károsodott levelek miatt alaposan visszavágtam őket, és kapnak folyékony karbót, amit korábban sosem kaptak.

2018. szept. 18. 17:27
 5/6 A kérdező kommentje:

Ja, amúgy a zeolitot csak ideiglenesen terveztem, hogy az 1 hónap után visszateszem a substrat pro-t, és újra akartam kezdeni a profitot is.

De akkor a profito menni fog már a holnapi vízcserével.

Illetve akkor ne várjak a zeolit visszacserélésével sem?

2018. szept. 18. 20:02
 6/6 Skid05 ***** válasza:

Feltételezem a növényeknek is voltak tartalékaik, nemcsak a halaknak. Nézd ezek szerint a fény jó, a növények nőnek, ammónia nincs, a nitrát jó (a gurámik mellett ezt a maximális no3 szintet illene tartani), nincs okod egy újabb algaháborútól tartani. Ami toxin lehetett odabent azt a cserék és a zeolit elintézte.

A profito és a zeolit viszonyáról nem sokat tudok, annyi biztos, hogy egyes kémiai szűrőanyagok megkötik a kelátolt vasat, ami a profitoban jócskán van, ezt tartsd szem előtt. Én visszatérnék a bevált recepthez.

Egyébként a groluxot nem mindenki cseréli évente, drága játékszer, megvárják még kiég, nem hallottam, hogy ez gondot okozott volna, „szebben” öregszik, mint a 6500as cső.

2018. szept. 18. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!