Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mia az a tisztító akvárium és...

Mia az a tisztító akvárium és hogyan működik?

Figyelt kérdés

Olyan mint egy folyamatos külsőszűrő csak nagyobb, vagy szakaszos üzemű és ülepítve tisztít, esetleg valódi lebontók vannak benne nitrifikálók bacik helyett?

Van benne növény vagy fonalas alga? Köszi a segítséget!



#tisztítóakvárium
2018. szept. 30. 23:25
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
Szűrőakvárium. Ugyanolyan szűrőanyag van benne mint egy külső szűrőben, csak jóval nagyobb, tehát több fér bele. Szárazföldi növényeket is lehet benne gyökereztetni, ha világítás van felette vagy elég világos helyen van.
2018. szept. 30. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 Skid05 ***** válasza:
100%

+1 tartály a másik alatt/mellett/mögött, + vízpumpa folyamatos működéssel, mechanikai szűrőanyag, bio szűrőanyag, benne nitrifikáló bacitörzsek,

a növényes szűrés élőgép néven ismert, az egy másik történet

2018. okt. 1. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:

Olyan mint egy külső szűrő, csak nyitott rendszerű.

A gyári külső zárt rendszer, ami befolyik, az ki is folyik, és fordítva. Mert nincs máshova menni a víznek.

A szűrőakvárium nyitott rendszerű, attól függően hogy hol van, az akvárium alatt, mellett, fölött, meg kell oldani a víz pumpálását, leeresztését, és mindezt biztonsági elemek beépítésével, különben leállás, vagy dugulás, egyéb probléma esetén előfordulhat, hogy elárasztod a lakást.


Folyamatosan üzemel, ugyanúgy mint egy külső szűrő. Az előnye, hogy ilyen "technikai tartályt" jóval nagyobb tárfogatút lehet csinálni jóval kevesebb pénzből, mint a gyári szűrők szűrőtérfogat/ár aránya.


A valódi lebontó baktériumok vs. nitrifikálókat nem értem.

Valódi lebontóbaktériumok vannak bennük, úgy hívják őket, hogy nitrifikálók. Miért, szerinted azok mit csinálnak, felépítenek?


Lehet benne növény, ez más kategória egy kicsit, van ilyen irányzat, hogy pl bambuszt telepítenek bele, vagy más nitrát zabáló növényt, amivel némileg csökkenteni lehet a részleges vízcseréket.

2018. okt. 1. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:

Értem, egy felturbózott külsőszűrő. Reménykedtem hogy több ennél és pl. a növénytápozást is megoldja "igazi lebontókkal" anaerob bacikkal, jelenlétüket mocsárgáz eregetésével árulják el, korhasztó penészgombákkal.

A nitrifikálók a természet mérleghintáján szerintem középtájon ülnek, elhalt növényi szövetekkel pedig nem foglalkoznak nincs hozzá enzimük.

2018. okt. 1. 18:06
 5/16 anonim ***** válasza:

Az akvárium vize oxigéndús, nem tudsz jelentős nagyságú anaerob környezetet létrehozni.


A növények tápozásában az aerob lebontó (nitrifikáló) baktériumoknak is jelentős szerepük van, hiszen a növények számára könnyen felvehető nitráttá alakítják az ammóniát.


Ennél jobban a tápozást semmi nem fogja neked megoldani, lehet akármilyen baktériumod. Nyomelemeket egyik se fog csak úgy termelni.


Vagy úgy gondoltad, hogy máshonnan hoznál pluszban elhalt növényi részeket, pl kaszálsz egy kis füvet, bedobod az anaerob szűrőbe, ami komposztálja azt, és ezzel tápoznád a növényeket?

Hát... ez így házilag elég bonyolult, minden esetre egy ilyen komposztálót egészen biztos, hogy nem kötnék össze az akváriummal, mert úgy nagyjából másfél perc alatt tudná kinyírni a halakat...


Külön lehetne esetleg megcsinálni.

De szerintem azt is úgy lenne jó, hogy ha lenne egy ilyen erős komposzt, azt betenni az akvárium aljába, táptalajnak, arra rá az aljzat, hogy elzárja a víztől, aljzatlakó halakat kihagyni, hogy ne ásson semmi, és úgy abba ültetni a növényeket.


Valaki csinál hasonló házi táptalajt, sok receptet találsz, ha beleásod magad.


De az biztos, hogy egy anaerob denitrifikálónak semmi értelme az akvarisztikában.

2018. okt. 1. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

Na igen az anaerobok nehéz fiuk. Nem folyamatos lenne az áramlás csak amikor végeztek a munkájukkal.

Láttam beásott ültetőkádas, humuszos akvákat de a kimerülés után az akva újratelepítését igénylik.

De mi a baj a gombákkal? Még a halak is legelgetik. Vizgőzben teljes egészben lebontják a faágat rigófészekkel, tollaslabdával,nyomelemekkel együtt. Nem látom komoly akadályát erre épülő akvatechnikák kifejlesztésének ha van egy pioner aki nem csak a kitaposott csigákon halad eső után.

2018. okt. 1. 21:45
 7/16 anonim ***** válasza:

Én is csak 1 akadályát látom, azt le is írtam, nincs neki értelme. :)

Nincs új a nap alatt, régebben is voltak már felmerülő gondolatok ilyen téren.

Nem véletlenül nem lett egyikből se soha semmi, ugyanis eddig mindenki rájött aki a gyakorlati megvalósítást és ennek a gyakorlati hasznát elkezdte kutatni, hogy "ez kérem hülyeség" . :)

2018. okt. 2. 06:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

" Nem folyamatos lenne az áramlás csak amikor végeztek a munkájukkal."


A denitrifikációhoz folyamatos áramlás kell. És oxigén mentes környezet, nem vízgőz.

A halak meg vízben élnek, nem vízgőzben, nem tudnak olyan helyen növő gombát legelni.


Továbbra se tudom elképzelni, hogy mi ez a folyamat, amit kitaláltál, vagy mire lenne ez jó...


Csinálnál egy anaerob környezetet, amiben minden lebomlik. Oké. Hoznál az erdőből faágat meg rigófészket, hagy rohadjon benne. Pár hónap alatt el is bomlik. Aztán ennek a végtermékét pumpálnád valahogy az akváriumba?

Napi tápozás helyett? Ki tudja milyen arányban belocsolva a tápanyagokat?

Halak trágyázását hogy tudod beleszámolni a képletbe, hogy azzal már ne tápozd a növényeket, amit az tartalmaz?

Mondjuk a foszfátot ki tudod vonni belőle? Mert vízi környezetben nyilván nem tápozhatsz úgy, mint amit otthon szétszórsz a kertben.


Bocsánat a sok kérdésért, kicsit felcserélődtek a szerepek, hiszen te vagy a kérdező, az én kérdéseimmel semmire nem mész. :) Hát szerintem ilyen szinten már valami sokkal speciálisabb közösségben kéne tanácsot kérni, mert ennek már csak érintőlegesen van köze az akvarisztikához. Minden esetre sok sikert kívánok.

2018. okt. 2. 06:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

Mivel volt kérdés van válasz: Nem jutott el hozzám a hasonló probálkozások története de majd rákeresek. A kudarc okának 3-verziója lehet: 1.-tényleg hülyeség és akkor inkább léggitározással fogok foglalkozni ezután. 2.-kihagyták a rigófészket ami a legfontosabb összetevő. 3.-Az internetes felületeket nagy százalékban a kerekedelemben érdekelt domina irányítja, lektorálja. El tudom képzelni az ellenszelet, tornádót amikor valaki azt dobta fel hogy ne oldj meg minden problémádat vásárlással mert tele van a környezeted a megoldásokkal.

Ne mossuk össze, válasszuk ketté. Az anaerob környezet kemény dió erre még semmi elképzelésem nincs, egy valódi egyensúly elérésének módja lehetne. A jelenlegi 3-részvevős (NO bacik,összetett növények, halak) egyensúlya olyan mint az örökmozgó: nagyon szép nagyon jó csak néha meg kell lökni mert leáll, a biodiverzitás hiánya miatt. Melyik tó az értékesebb? Kristálytiszta aranyhalas, szökökúttal, védőkorláttal vagy ha közeledésre békák ugranak a vízbe körülötted szitakötők cikáznak nem lehet látni mitöl mozog a nád.

"Vízgőz"-nem mozodonyt jelent, magas páratartalmú környezetet pl. akvárium tető alatt úszó fatörzset. De az alapfelvetés egy külső akvárium volt. Én tenyésztem az élőeleséget: korhasztás->fytoplankton->zooplankton->hal. Észrevettem, ha nem tisztavízzel adtam be az aksiba hanem a korhasztottal akkor csökkentek a növények hiánytünetei. Ekkor nyomtam fel a kérdést ide.

2018. okt. 2. 16:38
 10/16 anonim ***** válasza:

"hasonló probálkozások története de majd rákeresek."


Sok sikert, szűk 2 évtizede fénykorát élő legendás akvarista.hu fórumán voltak ilyen próbálkozások. Kisebb nagyobb sikerrel, de végül mindenki rájött, hogy alapvetően nincs sok értelme. A "piac" ebbe nem szólt bele, lelkes, és elég profi akvaristáknak voltak ilyen kísérletei. Nem volt az rossz csapat, sok mai meghatározó személyiség onnan nőtte ki magát. (pl Nigro, hogy más ne mondjak)


De az se konkrétan arról szólt, amiről te beszélsz.

Hanem a víznek a denitrifikációjáról.

Tehát semmi komposztálás, meg korhadás, csak a nitrifikáció "továbbgondolása" hogy a nitrátot ne vízcserékkel limitáljuk, hanem lebontással.


Te egyfajta házi növénytápról beszélsz, de ahhoz meg nem kell akvárium.


"nagyon szép nagyon jó csak néha meg kell lökni mert leáll,"


Igen, mivel örökmozgó nem létezik, és pont itt a hiba a képletbe.

Mert ha te ezt úgy képzeled el, hogy létezik egy olyan szűrő, ami úgy szűr, hogy abból majd a növények annyi tápanyaghoz jutnak, amennyi kell nekik, az súlyos tévedés, pont az örökmozgó lehetetlensége miatt!


Ha ugyanis egy zárt "önfenntartó" rendszerről beszélünk, akkor hogy a fenébe nőnének a növények?

Mitől?

Vagy egy anyagmegmaradási törvény. A semmiből nem tud tápanyag keletkezni, akármit bontunk akármire.

Ha elültetek egy 5 cm-es vallisneriát, mire 50 cm-es lesz, 50-szer akkora lesz a tömege. Ennek a tömegnek lenni kell valamiből, nem lufiból van az a növény, vagy vízből...


Nézzük miből van. Hát abból, ami bekerül a vízbe. Etetjük a halakat, ennek ugye van egy végterméke, ez jó is valamennyire, van hogy elég, de legtöbb esetben nem.

Ilyenkor adunk még egy kis növénytápot.


Pluszban, külső forrásból.


Az örökmozgó lehetetlensége abban áll, hogy több energiát termel (hiszen az ellenállásokat le kell győznie) mint a befektetett energia.


A te önfenntartó rendszered lehetetlensége abból áll, hogy több anyagot akarsz előállítani, mint amit beteszel.


Einstein óta pedig tudjuk, hogy az anyag felfogható energiaként, szóval végső soron örökmozgót akarsz létrehozni.

Nem fog sikerülni!


Ha viszont külön gondoltad a komposztálót, az úgy működhet, mint házi növénytáp gyártás, külső forrásból "megtáplálva" csak ennek meg semmi köze az akvárium szűréséhez, és nem is lehet vele összekötni semmiféle formában.

2018. okt. 2. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!