Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mi a teendő, ha leáll a külső...

Bluesapó kérdése:

Mi a teendő, ha leáll a külső szűrés?

Figyelt kérdés
Mivel most van elősször külső szűrőm az lenne a kérdésem, hogy villanykieséskor (akár csak pár perces vagy több órás) újra indul-e magátol rendszer vagy újra kezdhetem előröl az egész procedúrát.
2019. júl. 10. 10:50
 1/6 anonim ***** válasza:
26%
Van egy nagyon szigorúan vett határérték, amennyit a halak kibírnak. Utána egy részük akár el is pusztulhat, vagy a legrosszabb is bekövetkezhet. Ezért kell sok zöld növény, és megfelelő világítás az akváriumba.
2019. júl. 10. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ. Ezzel tisztában vagyok. Kérdésem inkább arra irányult, hogy az áramkimaradás után újra elindul-e a szűrési körforgás (az én beavatkozásom nélkül, vagy nem ürül le a cső és csak üresben forog a rotor), vagy, ha hazaérek pumpálni kell, mint az első beüzemelésnél?
2019. júl. 10. 12:24
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

A mi szűrőnk (azóta már leselejteztük) nagyon sok áramszüneten esett át, volt, hogy naponta többször is (mindig lecsapta valami a biztosítékot).

Mindig újraindult, különösebb beavatkozás nélkül, esetleg meg kellett kicsit "kocogtatni" hogy az esetlegesen belekerült kevéske levegő kijöjjön belőle.

2019. júl. 10. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Elvileg újra kéne indulnia. Elvileg...


Zárt rendszer. Nem tud leürülni a cső, nincs hova, nincs miből, nincs honnan levegő, ami be tudna menni a víz helyett.

Képzelj el mondjuk egy hullahopp karikát. Ami légmentesen tele van vízzel. Tökmindegy, hogy jobbról balra megy benne a víz, vagy balról jobbra, vagy áll, vagy van rajta 1-2 kisebb nagyobb "kitüremkedés" (ez a szűrő tartálya és az akvárium) ha leáll a víz, akkor leáll, ha újraindul, akkor újraindul. Ha elkezdene "leürülni " az egyik szár, akkor ugyanannyival töltődne a másik, mert nincs más alternatíva, a körön belül marad a víz.


Ez az elv. A gyakorlat meg ahogy a 2-es példája is mutatja, az ingadozó nyomás és a nem ingadozó nyomásra tervezett , esetleg elöregedett tömítés nem tudja meggátolni, hogy levegő menjen be ott, ahol nem lenne szabad. Ilyenkor légbuborékok lesznek, ami nem csak hangos, de a keringés se olyan hatékony. (sőt, nagyon is be tud kavarni)

Ilyenkor össze vissza billegtetni kell a szűrőt, hogy kitermelje magából a bubikat.


Az egész procedúrát valószínűleg nem kell újrakezdeni, ha olyan tré lenne a tömítés, akkor sima üzem közben is eresztené a vizet.


Ha egy zárt külső szűrő helyett egy nyitott technikai tartály lenne... na ott lenne gond, azoknak alapból a megépítésüknél minden ilyen jelenségre fel kell készülni, mert pl attól, hogy leáll a felfelé nyomó ág, (áramszünetkor) nem áll le a gravitációval működő szívóág, és ha rosszul lett megépítve, akkor lazán leszívja az aksiból az összes vizet a szobába.

2019. júl. 10. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

"pumpálni kell, mint az első beüzemelésnél"


...vagy máshogy megközelítve:


A pumpálás azt csinálja, mint ha elkezdenéd szívni a nyomó ágat. Tehát a szívó ág az aksiban van, és mint ha részleges vízcserénél egy csővel le akarnád szívni a vizet, elkezded szívni a nyomó ágat, annyi a különbség, hogy itt közbe van iktatva maga a szűrő.


A mégnagyobb különbség meg az, hogy onnantól hogy beindult a rendszer, a kifolyó vizet nem kintre vezeted, hanem vissza az aksiba.

És ahogy vízcserénél is csak akkor áll le a rendszer, ha belevegősödik, ugyanúgy itt is.

Vízcserénél is, ha nem levegősödik be, csak befogod a csövet, leáll a víz, de ha elengeded újra kezd folyni.

Csak a szűrőnél nem a gravitáció a hajtó erő, hanem az áram.

2019. júl. 10. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Skid05 ***** válasza:

Amiatt nem aggódnék, hogy újraindul-e. Extrémebb esetekben (érzékenyebb halak, rákok, ivadékok, némi túltelepítés, friss akva), hosszabb, több órás áramszünet esetén már egy mozzanatot megér a szűrőben lévő vízmennyiség (ez ugye szűrőméret függő) vödörbe nyomatása, elkerülendő az akvában lévő vízminőség átmeneti romlását. Felfogható extra vízcserének is.

Amúgy a szűrő kikapcsolását a lehető legkevesebbszer érdemes megtenni, tehát inkább fojtsd le a nyomó ágat etetésnél és vízcserénél is. Azon ritka esetekben amikor elengedhetetlen a leállás, a pumpa használatát kerülném, a körülötte lévő tömítés az idő előrehaladtával a minimális gyári kencézés után beállhat, egy nyomással is félremozdulhat és szét kell szedni a fejet ha ereszteni kezd.

Ha a tartályt kell gányolni akkor gravitációs megoldással a csövön keresztül simán újratöltődik, ha meg a csöveket pucolod, azokat eleve vízzel töltve zárt csapokkal érdemes a helyszínre visszavinni, így megint a gravitáció segít ha megnyitod a csapot a szívóágon… és a pumpát mindkétszer kihagytad.

2019. júl. 11. 05:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!