Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Neonjaim nem úsznak szépen...

Neonjaim nem úsznak szépen rajban, mi lehet a baj?

Figyelt kérdés

Két napja hoztam egy 10 fős neonrajt az akváriumba. Először nyilván riadtak voltak, így nem gondoltam furcsának a viselkedésüket. Mostanra azonban gondolom le kellett volna higgadniuk és normálisan viselkedni. Ezzel szemben nem egészen úgy tesznek. Rajban állnak, együtt, de nemigen mozognak az akváriumban, nem úszkálnak szépen egybefüggően, inkább csak egy-egy nyugis helyen pihennek együtt. Enni is bátortalanul esznek csak. Ez miért lehet? Vagy még mindig megszokhatják?


Néhány infó az akváriumról:

-200 literes

-külső-belső szűrés

-dúsan növényesített, főleg árnyékoló növényekből így nem tűzi őket a fény

-heti 30% vízcsere, évek óta megy az akvárium

-lakói: négy vitorláshal (növendékek), két rózsás díszmárna (maradványok a rajból, több évesek), egy rojtosúszójú hal, négy pakisztáni díszcsík, két anci és a 10 újdonsült neon


A halakkal kapcsolatban is szívesen meghallgatok véleményeket, raknátok-e hozzá vagy vennétek-e el belőle, és ha igen milyeneket és mennyit. A rózsásokat nem akarnám kiegészíteni már és elajándékozni se szeretném, régen megvannak a szívemhez nőttek és nem találtam még olyan helyet, ahol tudom hogy megfelelő körülmények lennének nekik, kereskedésbe meg nem adom be.



2019. júl. 13. 21:59
 1/8 Skid05 ***** válasza:
100%

Egészen pontosan Paracheirodon innesi? celsius, keménység?

Még adj időt nekik, jó eséllyel ennyi a történet. Színezheted/savasíthatod a vizüket, az egész állomány számára sem lenne idegen, vasfa, tebang, tölgylevél, égertoboz etc., segít nekik.

Magam részéről a kifejlett vitorlásoknak a 200ast keveslem a jövőre nézve.

2019. júl. 13. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

23-24 fokon igyekszem tartani a hőmérsékletet, de így nyáron olykor felszökik, bár náluk ez most nem számít, mert eddig a nagy melegeknél még nem voltak itt, most meg tartós ez a hőmérséklet.


Vasfa és szőlőtőke van bent, így kicsit teás a víz. A vitorlásokban lehet hogy igazad van, de ha kialakulnak párok van módom szeparálni az esetlegesen "kiutált" példányokat.

2019. júl. 13. 23:02
 3/8 Salx Narval ***** válasza:
100%
Ivadék és serdülő korra jellemző a rajban úszás ez főleg a család védelmére szolgáló viselkedés és idővel ez a kötelék főleg veszélyforrás hiányában fellazul. Kevesen is vannak de egy nagyobb raj is kb 10-10 fős csapatokat képez és csak ritkán áll össze. Olyan ritkán fordul elő, hogy 30db felnőtt neon együtt úszik mint pl a heringek. Majd ikrázáskor láthatsz ilyesmit mert a hímek csapatostul követik a nőstényeket és közben bunyóznak is kicsit egymással.:D Nálam kb 40db volt és mindegyik úszott a saját feje után, ritkán voltak együtt inkább 10 fős csapatokban úszkáltak de még gyakrabban szanaszét, az egész akváriumot belakták. Akkor úsztak össze csak ha hirtelen odaléptem és megijedtek, no meg etetéskor. Amúgy vitorlások is hasonlóképp viselkednek növendék korban rajként, utána párban, esetleg háremben. Ha más gond nincs velük ez nem furcsa viselkedés csak kicsit kevesen vannak.
2019. júl. 14. 05:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a tapasztalatok megosztását! :) Nem mertem elsőre többet venni, de szerinted az adott szituációban bővíthetem még a rajt, vagy inkább ne? És ha igen, mennyivel?
2019. júl. 14. 12:02
 5/8 Salx Narval ***** válasza:
10db minden további nélkül mehet a rajhoz dús növényzet mellett, ha ezeket nem bántották a márnák azokat sem fogják. Nem tudom mi az a rojtos úszójú hal. A márnák nem vadulnak? Ők ketten lógnak ki a sorból és persze a vitorlásokat majd figyelni kell 2 hím egy akváriumban nem szerencsés de ők főleg egymásra jelentenek veszélyt. Rossz és jó tapasztalatom is van 2 pár együtt tartásával, viszont nálam a neonokat nem bántották a nagy hímek sem csak egymást, de annak halál lett volna a vége ha hagyom. A 200-liter tényleg szűkös de 1 párnak elég lehet ha a márnák nem kavarnak nagyon.:D Próbálj arra törekedni, hogy 1 összeállt pár viti maradjon a neonokkal és az anci párral. A csíkok ugyan nem illenek ide de dús növényzet és bújók mellett nem sok vizet zavarnak, ha ők jól megvannak az-az elől is úszkálnak akkor maradjanak. Kérdéses a másik 2 vitorlás, a két márna és az a rojtos úszójú. Én főleg a márnákat próbálnám máshová tenni ahol társakat is kaphatnának, persze a második hím vitit is ki kell venni ha bunyózni kezdenek.
2019. júl. 15. 05:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 gyudbal válasza:

Sziasztok, elnézést kérek, egy kicsit belekotyognék, illetve lenne némileg idevágó kérdésem. Nekem 180 literen van 25db neonom, 4db corydorassal és 3db ancival. Így, egyedüli vízközti fajként természetesnek tartottam, hogy "övék a világ", nem annyira zárt a raj, ezért azon gondolkoztam, hogy esetleg ha egy merőben elütő pontylazac fajt berakok még melléjük, talán a kettő szeparálódik egymástól, és szebben együtt maradnak.

Hülyeség, hagyjam békén így a közösséget?:D Ja, az ancikból, ha nagyobbak lesznek, lehet, hogy elajándékozok egyet, a coryknak még mindenképp teszek be 3-4 havert:)

2019. júl. 23. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Salx Narval ***** válasza:
Ha a szűrőd és növényzeted engedi telepíthetsz más halakat de attól max érdekesebb lesz az akváriumod de a neonok ettől még nem fognak többször együtt úszni. Mondjuk én nem értem miért fontos ez annyira.:D A fekete tetráknál figyeltem meg zártabb csapatot felnőtt korban is. Ők is szétúsznak de általában a raj az akvárium közepén a felszínhez közel csoportosul ill ide mindig visszaúsznak. A dús és a felszínen lebegő v azt elérő növényzet növeli a biztonságérzetüket, szeretik a tőzeges lágyított vizet. Egy raj tetra jól tartható pl egy raj vörös neonnal. A kék neon kicsit hidegebb vízben érzi jól magát.
2019. júl. 24. 02:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Salx Narval ***** válasza:
Én amúgy max a meglévő rajt bővíteném. Ha csak egy hím anci van akkor maradhatnak mind a hárman. Ha jól szűrt vízben és változatos étrenden tartod a halaidat a páncélosok hamar szaporodni fognak és jó eséllyel fel is nőnek. Jól jönne kicsit több gyökér, barlang és moha, hogy legyen elég bújó és pihenőhely a talaj közelében. Ami azt illeti a neonok ikráztatásával is próbálkozhatsz ha van hozzá kedved v, lehetőséged és akkor egy darabig élvezheted a raj együtt úszását.
2019. júl. 24. 03:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!