Kezdőoldal » Állatok » Haszonállatok » Aki tart húsnyulakat el tudná...

Aki tart húsnyulakat el tudná mondani, hogy milyen fajtákat, és hány darabot?

Figyelt kérdés
Valamint érdemes lenne közepes méretű anyanyulakat óriás bakkal pároztatni ha vágóállat előállítás a cél? Német világos nagyezüst anya, nert viszonylag elfogadható alomlétszám mellé jó a hús-csont %, a takarmányértékesítés, nameg szép is, ha már tartunk állatot, akkor tetszen, óriás kosorrú bak a jó vágási mutatók, és nagy növekedési erény miatt, esetleg az ígéretes kicsiket egy szaporább fajtával tovább keresztezni, hogy a kosorrú rossz vemhesülési arányát, és kis alomlétszámát ellensúlyozzam?

2021. aug. 16. 02:07
 1/6 anonim ***** válasza:
Nem értem a logikádat. "nameg szép is, ha már tartunk állatot, akkor tetszen" - ha a húsáért tartod, akkor nem kell, hogy tetsszen. Ha megszereted, és családtaggá "avatod", akkor abban a szent minutumban nem fogod levágni.
2021. aug. 16. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Kosorrút, vagy bármilyen logó fülűt állófülűvel TILOS keresztezni. Durva fogproblémák jöhetnek így létre.


Másfelől, én a német lepke óriást ajánlom, nagy az alomszáma, és a legjobb a növekedése. 1 hónap = 1 kg. Igaz, 6-7 kg-ig nőnek, de én már 4,50 kg-nál vágok.


Közepes anyára óriás bakot maximum akkor teszek, ha az anyának nagyon jó a nevelése, és sokat fial. Különben felesleges az anyán spórolni.


Még a magyar és székely óriásról hallani jókat, hogy szívósan és jó a húshozamuk. Sajnos nem volt még szerencsém a fajtát megismerni.


1-es, ennek az a logikája, hogyha már nap mint nap dolgozik velük az ember, legyen a szemnek is kedves. Attól, hogy valami szép még lehet gazdasági értéke, és fordítva.

2021. aug. 16. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Megvannak a bevált húsfajták, s nem ezek, amiről itt beszéltek, s nem véletlenül.
2021. aug. 16. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat!

4,5 kg-nál vágsz?

Az mennyi idő? Gondolom nem 84 nap

Esetleg privátban tudnál mesélni, hogy hogy tartod a nyulaidat?

Mert lenne pár kérdésem, ha nem gond😅

2021. aug. 16. 09:46
 5/6 anonim ***** válasza:

4,50 a max, kisebb nyulakat szeretek elkészíteni, ugyanis csak saját részre vágok. Ez ugye, általában így 4 hónapra vágok. Magyar óriásra írják, hogy 12 hetes korra már vágható - nem tudom, nem tapasztaltam.

Nálam ráérnek növögetni, hízlalni, eleve 2 hónapos korban választok (ami a legtöbb tenyésztőhöz képest késői, de szerintem ennyi idő kell az anya mellett). Elviekben csak a hibridek hozzák a vágásérettséget 84 napra, de ennyire nem vagyok benne.


Szerintem családi gazdaságban érdemes egy jó fajtára ráállni (és nem kell ennyire centizgetni), azért a német lepke 1 kg/1 hó gyarapodása szerintem nagyon jó.


Privátban, de itt is nyugodtan kérdezhetsz, ahol kényelmesebb.


Nálam kb félintenzíven vannak tartva, ami annyit jelent, hogy ketreces (de telipadozatos) tartás, árpa + lucerna ad libitum van előttük, tápozni nem szoktam, nem is nagyon szeretik kicsinek se.

Ősszel és tavasszal pároztatok, mint írtam 2 hónapig vannak az anyánál a kicsik, választás után szintén 1,5-2 hónap a vágás érettség. 4,5 kg az már nagyon a teteje, általában 4 kg-nál már vágok. Így is lejön kb 1,5 kg bőr, zsiger, fej, de van mikor több.

4,0-4,5 után nálam már elkezdenek zsírosodni, valószínűleg nagyobb hely kéne, hogy izmosodjanak, de én nem szoktam filézni, darálni, vagy kolbászt készíteni, így csontosan nem is szeretem a nagyobb nyulat, mert nem fő meg vagy sül át rendesen.

Az anyák változó, hogy mennyit pihennek, 1-2 hónapot + ugye az egész nyarat.

2021. aug. 16. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
A nyúl tartásnak be fellegzett. Néz meg az Agroinform honlapján a fórumot. Van nyulas topic. Senki nem tudja leadni. Pedig voltak köztük komoly nyulasok is 50-100 anyával. De abba hagyták. Ugyan ez megy a fürjel is
2021. szept. 1. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!