Kezdőoldal » Állatok » Haszonállatok » Testvér kisnyulakat lehet...

Testvér kisnyulakat lehet együtt tartani nemtől függetlenül?

Figyelt kérdés

Leválasztás után a leválasztott kicsiket külön nagy ketrecbe lehet tenni, amíg megnövekednek és elérik a vágósúlyt?

És ha lehet, akkor ezt meg lehet tenni nem testvér nyulakkal?



2014. júl. 5. 16:43
 1/5 anonim ***** válasza:
Elválasztás előtt nyugodtan tarthatod együtt őket nemtől függetlenül, de utána mindenképp úgy tartsad őket, hogy azonos neműek nem férnek meg egymás mellett.
2014. júl. 5. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Előző vagyok, találtam számodra egy megfelelő leírást.


Az elválasztás alapvetően két módon valósítható meg. Az egyik, hogy a szopósnyulakat viszik másik ketrecbe, a másik, hogy az anya kerül új helyre.

A kisnyulak számára kedvezőbb, ha a választás után is ugyanabban a ketrecben maradnak, ahol korábban is voltak. Ekkor ugyanis kisebb stressz éri őket, kisebb arányban fordulnak elő emésztőszervi megbetegedések és az elhullás is csökken. Ez alapján alkották meg az egyfázisos nevelési módszert. Ebben a rendszerben azonos méretű és típusú ketrecek vannak a telepen. Előnye, hogy kevés állatot kell mozgatni, a kisebb választáskori törés miatt az állatok hamarabb vágásérettek. Hátránya, hogy az eltérő választási alomlétszám miatt a telepítési sűrűség változó, a ketreckihasználtság kedvezőtlen.

A kétfázisos nevelési rendszer esetében a szopósnyulak kerülnek új ketrecbe. Előnye, hogy a választási nyulakból ugyanannyi kerül egy ketrecbe, a ketreckihasználás így maximalizálható. Hátránya a korábban említett egészségügyi problémák fellépése.

A választásnál néhány irányelvet be kell tartani. Lehetőleg csak alomtestvérek kerüljenek egy ketrecbe, Így nem keverednek a különböző helyen nevelkedett nyulak, csökken a fertőzés veszélye. Ha mégsem alomtestvérek kerülnek egy ketrecbe, fontos, hogy azok egészségesek és egyforma fejlettségűek legyenek.

Nem szabad 1 négyzetméterre 16 hízónyúlnál többet telepíteni. Ezt figyelembe kell venni a csoportnagyság kialakításakor. 2-4 nyulat együtt nevelve a napi súlygyarapodás , takarmányértékesítés javulnak. Nagy csoportok esetén gyakorivá válhatnak a verekedések, az állatok „szétnőnek”, magas lehet az elhullás.

Az átlagosnál kisebb testsúllyal választott nyulak ellenállóképessége gyenge, jobban megviseli őket a választási stressz, közöttük kétszer akkora lesz az elhullás.

2014. júl. 5. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm!! :) Holnap leválasztom őket :P
2014. júl. 5. 21:28
 4/5 anonim ***** válasza:
hát 3 hónapos korig maradhatnak együtt 1,5 hónapos korban tedd őket külön az anyukájuktól
2014. júl. 10. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Én nem szoktam 1,5 hónaposan leválasztani őket. Tapasztalatom szerint 8-10 hetesen a legérzékenyebb az emésztésük, olyankor a legkényesebbek, könnyebben elkapja őket a hasmenés. Mivel gyógyszeres táppal nem akarom őket etetni, inkább kivárom a stresszes időszak végét és 3 hónapos koruk körül szoktam őket elválasztani. Mondjuk nekünk nagy ketreceink vannak, simán elférnek az anyák a fiakkal ilyen nagy korban is. Olyankor azonban már ivar szerint szétválasztva mennek a nevelőbe.
2014. júl. 12. 02:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!