Kezdőoldal » Állatok » Haszonállatok » Gondolkodom a tehén tartáson,...

Gondolkodom a tehén tartáson, a kérdésem azokhoz szól, akik tartanak/tartottak már tehenet. Kecskékkel van tapasztalatom fejős állat téren, helyem, takarmányom, mindenem meglenne, lent a többi?

Figyelt kérdés

Nem vagyok kíváncsi egyetemisták szakmai véleményeire, meg arra sem, ki szerint hány évet kell tanulni egyetemen a tehéntartást, mielőtt veszek egyet otthonra. Egyenlőre az érdekel, egyáltalán akarok e tehenet...

Ehhez pedig arra vagyok kíváncsi, milyen egy tehén hétköznapja, mit csinál, nekem mit kell csinálnom vele a hétköznapokban a tisztán tartáson és a fejésen kívül, lehet e vele barátkozni, lehet e vele "játszani" mint pl a kecskékkel, komázzák e a simogatást, stb stb.. szóval ilyen alap dolgok érdekelnek az életviteléről, semmi szakmai rizsa, pusztán a hétköznapok...

a kérdésem vonatkozik bikára és ökörre is, szóval a szarvasmarha minden általam ismert formájára, leginkább kedvtelésből szeretném tartani, nem pedig mint haszonállatot, igazából a kecskék teje bőven elég, sőt még sok is, nekem és az egész rokonságnak.



2014. aug. 5. 20:30
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Hát eszik (vagy legel ha kell), alszik, végzi a dolgát, az elterjedtebb fajtáknak nincsennek különösebb igényei (a magyarnak meg pláne nem). Annyira nem barátkozós, mint a kecskék. Megismer meg ilyesmi, de nem fogtok eggyüt kocsmázni.
2014. aug. 5. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
:) kiskoromban nagyanyámnak volt, de azokból csak arra emlékszem, hogy mindig üldöztek, és meg akartak nyalni :D
2014. aug. 5. 20:49
 3/13 anonim ***** válasza:
79%
Minek akkor neked? Egy tehén akár 20-25 liter tejet is ad naponta. Meg a tehén egy fosás 10 liter. Nem "komázzák" hanem igénylik a simogatást, vakargatást, tisztán tartást. Ezekhez felkell kelni elég korán.
2014. aug. 5. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

nos, van egy tanyám 15ha földdel, és pár kilóbéterrel arrébb még 10ha föld, bátyámmal örököltük pár éve, azóta azon dolgozunk, hogy totális parasztot neveljünk magunkból, ez így városi gyerekekként igen nehézkes, de már eljutottunk odáig, hogy a kajánk 99%-át megtermeljük, 40csirkét, 2 disznót és a 6 kecskét pedig lazán tudjuk etetni, esetleg néha néha főleg télen kell venni ezt azt, de idén pl nem kellett. Az a célunk, hogy elérjük, hogy megélünk a földből teljesen, és ne kelljen mellette dolgoznunk, tehát fiatalon szeretnénk nyugdíjazni magunkat :), Én kőműves vállalkozó, ő szakács Ausztriában, tehát pénzünk van a fejlődésre hála istennek, A tehéntejben nem igen hiszek, meg nem is szeretem, igazából nekem csak gyerekkori álmom, hogy ha egyszer elérem, hogy parasztházban lakhatok(ez megtörtént) akkor legyen egy tehénkém :D

A korán keléssel nincs gondom, az elmúlt 15 év melóban beedződtem a 4:50 es kelésre.

Mivel egyre több itthon a tennivaló, bátyámmal úgy határoztunk, hogy kimegyek egy amerikai rokonhoz, hogy picit gyorsabban termeljek meg 1 évre való pénzt, 3 hónap múlva hazajövök, és onnantól csak otthon leszek és azon ténykedem, hogy mire elfogy a sporolt pénz, addigra a földekből és állatokból meglegyen egy havi fix, legalább egy minimálbérnyi összeg.

2014. aug. 5. 21:21
 5/13 anonim válasza:
94%
A pároméknak vannak teheneik. Az apukája foglalkozik velük és egy kicsit sem egyszerű. Minden nap hajnalban kelés. Minden reggel és este fejni kell őket,illetve trágyázni kell alóluk reggel-este mivel termelnek elég szépen. Egész nap rágcsálnak valamit,a reggelit délben felöklendezik és emésztik meg. Itatni is reggel este kell őket és egy tehén megiszik akár 2-3 nagy vödör vizet. Simogatni nem mindegyik hagyja magát,valamelyiknek fejés közben ki kell kötni a lábát,mert rugdosódik. És még egy valami irtó büdös tudsz lenni tőlük még akkor is ha csak 2 percig vagy bent az óljába anélkül hogy hozzányúlnál. Most hirtelen ennyi jutott eszembe.:)
2014. aug. 5. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

Nem mondom, kicsit irigykedem. :)

Rokonék Szentdénesen laknak, szarvasmarha-tenyésztésből élnek. A bikákat vágósúlyban eladják, de az igazi kincs a tehén. A faluban vödörszámra viszik a tejet, tehát nem rossz dolog a fejőstehén, hiszen nem kevés tejet termel, a magyar rekorder 70 litert adott egy nap. Ha a tiéd adna pl. 45 litert egy nap, azt szorozd be kb. 250-300 forinttal, egy hónapban szép összeg kijönne csak a tejből. :)

Minden tehén más és más. Az egyik rúgós, a másik szinte elalszik fejés közben. A szentdénesi nagynéném kedvence egy nagy magyar tarka, neki énekelni kell fejés közben, egyébként rúg. :D

Semmi különöset nem csinál, eszik, tojik, legelészik, pihen. Vannak nagyon barátságos példányok is, de a többség csak egykedvűen bámul ki a fejéből.

2014. aug. 8. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim válasza:

20 HEKTAR FOLDROL LEGALABB 10 TEHENET ELTUDSY TARTANI...

EGY tehennek naponta kell-30kg silo-8kg liszt-4kg szenazs-4kg syena

es akkor legalabb ad 30l tejet

ha eladod 60 ftert(annyiert legalabb veszik)...akkor ay napi 3600 forint egy tehenre 1,5 hektar foldbol

2014. aug. 8. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

igen tudom, nekem is van egy régi gyerekkori barátom, suli után gyárban kezdte, de az idegeire ment, vissza ment suliba ilyen 2 éves mezőgazdasági szakra, ott gyakorlaton látott néhány alap dolgot, aztán 5 évvel ezelőtt vett 3 tehenet, 1 lovat(azóta 3 van neki) és ebből jobban megél, mint aki 3 műszakban gürizik egy gyárban... mi is ezt szeretnénk elérni bátyámmal, csak kicsit nagyobb-ban.

Egyenlőre igencsak úgy éz ki, hogy meni is fog...

pl most vettük észre, eddig csak nem szúrta ki a szemünket, de városiaknak el lehet nézni, hogy az egyik földünket szinte teljesen körbeveszi egy akácos, egy helybeli bácsi, pedig megkért minket, had legyenek a kasai a földünkön, így most bátyám méhészetet tanul, egyenlőre a bácsitól :) de abban is jó biznisz van, ahogy elnézem a méz árakat...

ő majd méhészkedik, én növényeket termesztek, melózom az aquapóniánkon, kecskékkel is én foglalkozom, abból majd szeretnék még egy néhányat, + majd idővel én is szeretnék szántós pacikat, mint haveromnak vannak, most egyenlőre az a cél, hogy a termelői piacra legyen mivel eljutnunk :D

2014. aug. 8. 16:33
 9/13 A kérdező kommentje:
mármint eladnivaló, nem pedig közlekedési eszköz, ez félreérthető volt :D
2014. aug. 8. 16:34
 10/13 anonim ***** válasza:
7%
mielött ilyesmibe belevágsz, szerintem bekéne ülni az iskolába és megtanulni az alapokat, és utána apró lépésekkel elindulni.
2014. aug. 9. 02:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!