Kezdőoldal » Állatok » Haszonállatok » Háztáji tartásba milyen...

Háztáji tartásba milyen tejelő szarvasmarhafajtákat javasoltok?

Figyelt kérdés

Háromoldalú beálló lenne a karámban, de rendszeresen lennének legelőn is. Fontos, hogy jól bírják téli hideget. Én eddig ezekre a fajtákra gondoltam: magyartarka, kárpáti borzderes.

A válaszokat előre is köszönöm!



2015. jan. 12. 20:02
 1/10 Gulyás Mihály válasza:
100%
szerintem a magyar tarka lenne akkor az ideális de mondjunk a Holstein fríz jobb tejelő de azokkal több a baj is!
2015. jan. 13. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
A kárpáti borzdereshez nehéz még hozzájutni úgy gondolom, de elkezdődött a fajta népszerűsítése. Ha tudsz szerezni az is kiváló. De a magyar tarka a legjobb. Magyar is, szép is, jól tejel is. Beálló mellett elvan, de a legelőt biztosítani kell neki amíg lehet. Amint fogy a fű, szénával abrakkal pótolni kell. Számolj rá, hogy egy keményebb télen mennyit eszik meg, úgy gazdálkodj, vásárolj be előtte neki.
2015. jan. 15. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Mindkettő jó. :) Kárpáti borzderest hoztak be múlt nyáron Nagykanizsa mellé egy adaggal, van bikájuk is. És úgy tudom, az ügy mellé állt az egyesület is, szóval rajtuk keresztül is lehet érdeklődni ( [link]
2015. jan. 15. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 zolidobos ***** válasza:

A magyar tarkát javaslom, igazi háztáji fajta, amit egy időben "központi döntés" alapján elkezdtek átkeresztezni ezzel a macskajancsival, jól tönkretéve a kiváló MT állományt. A keze tört volna el, aki aláírta az ukázt!

A borzderesről nincs tapasztalatom.

-állattenyésztő-

2015. jan. 16. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem akarok beleokoskodni, mert nem értek hozzá, de az utóbbi időben megismerkedtem a Jersey fajtával, amiben nekem az tetszett, hogy viszonylag kicsi testtömegre (350-500kg, ami háztáji tartásra kiváló lehet) 3000-4000 liter/év 5-6%-os tejhozam társul. Én ha háztájinak tehenet tartanék, ezt választanám...
2015. jan. 17. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 zolidobos ***** válasza:
Csak ott a baj, hogy ennél fogva a bikaborja értéktelen, ill. kisebb értékű mint a MT. Egyébként a Jersey-t anno Horn professzor úrék cseppvér keresztezéssel belevitték a Tejelő magyar barnába, de ez a fajta valamiért nem terjedt el.
2015. jan. 18. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
3. vagyok. A Jerseyt háztájiba semmiképpen nem. A teje ugyanis annyira zsíros, ún. "ipari tej" - akár 8%-ig is felmehet a zsírtartalma megfelelő takarmányozás esetén, hogy közvetlen fogyasztásra csak mondjuk centrifugálás után alkalmas. És igen, ahogy Zolidobos írja, csupa csont és bőr, egy szuperéles holstein piciben, gyakorlatilag nincs rajta hús.
2015. jan. 22. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Én úgy gondolnám, hogy háztájira az ember azért tart tehenet, mert szeretne, pici túrót, pici sajtot, esetleg vajat, miegymást. Ehhez, az akár 8% tej nekem ideálisnak tűnik.

Ezen felül lehet, hogy a bikaborjának nincs ára, de ha én ismételten háztájinak tartom nem is a bikaborjak eladásából óhajtok meggazdagodni.

De nem vitatkozom az urakkal, biztos vagyok benne, hogy nagyobb tapasztalattal rendelkeznek a témában, én csupán próbáltam racionálisan gondolkodni.

2015. jan. 23. 06:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a sok választ! :) Akkor magyartarka biztos lesz. A kárpáti borzderesen még gondolkodom. Egyébként hány db tehenet érdemes tartani háztájiban, hogy ne menjen pocsékba a tej? Átlagos mennyiségű tejet iszunk, de készítenénk sajtot, vajat, tejfölt és túrót is. Érdemes úgy tartani, hogy más fajtájúak, vagy csak egy fajta legyen?
2015. jan. 23. 09:45
 10/10 anonim ***** válasza:

Ismét 3. vagyok. A tehenek ideális száma attól függ, mekkora a család és mennyi tejet termelnek a böccék. :) De szerintem, ha nem akarsz komoly mennyiségeket eladni és nem 20-fős a család, akkor egy, max két tehénnél több nem kell.

Nekünk amikor volt egy kis MT tehénkénk, akkor napi 6 litert fejtem el tőle, a többit meghagytuk a bocinak. Amikor a boci megnőtt olyan 120 kg-ra, őt eladtuk, vettünk két újszülöttet, azokat is ugyan így szoptatta (éjjel együtt voltak a tehénnel, nappal külön, este elfejtem amit akartam, a többi a bociké), és még egy negyediket is felnevelt, miközben már 5 hónapos vemhes volt a következővel.

Amióta nincs tehén (köldöksérve volt, kizáródott, le kellett vágni szegényt), azóta 3 kecskét fejek, az szezonban bőven ellátja a családot (tavasztól őszig), most akarok majd még 1-2 db-ot beállítani, hogy talán sikerül úgy fedeztetni őket, hogy nagyjából folyamatosan legyen tej - pl két anyát októberben fedezett be a bak, a harmadikat meg pár napja - ennek örülök, mert elvileg akkor ő 3 hónappal tovább fog tejelni, és csak 1-2 hónapunk lesz tejmentes. :)


Ha szereted a sokféleséget, akkor vegyél egy ilyet, egy olyat, a teheneknek kb mindegy, hogy vöröstarkák vagy egyszínű barnák. :)

2015. jan. 26. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!