Kezdőoldal » Állatok » Haszonállatok » Csak a teje miatt tartanék...

Csak a teje miatt tartanék kecskét, hogyan kell?

Figyelt kérdés

Csak papagályt tartottam eddig gyerekkoromban. Most van egy kihasználatlan nagyobb terület, ahol vígan el legelészhet, ólat tudok neki építeni, fejni tudom minden nap.


Milyen fajtát vegyek?

Milyen korút vegyek?

A nősténynek folyton van teje?

Kell űzetni(?), hogy legyen teje? Nem akarom, hogy nálam elljen, mert nm tudok a kiciskkel mit csinálni!?!?



Előre is köszönöm ...


2017. márc. 28. 21:05
 1/7 anonim ***** válasza:
38%
Húú, nekünk volt kecskénk gyerekkoromban, azt tudom, hogy apu minden nap le tudta fejni és kellett neki tápot is adni, csak fű nem elég max. nyáron. Ha jól emlékszem akkor úgy lett megvéve, hogy az már bejáratott kecske volt, előtte is fejték, szóval nem tudom hogyan indul be. Egyebet sajnos nem tudok.
2017. márc. 28. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

A tejadáshoz kell a gida is, hiszen attól indul be a tejelés. A gida elválasztása után tudod fejni a kecskét, addig míg tart a laktáció, tehát ameddig el nem apad. Ilyenkor újra vemhesülnie kell hogy újra elkezdjen tejelni és így tovább. A gidákat el lehet adni, ha nem akarod megtartani őket. Ha bakot nem akarsz tartani (a szaga miatt, stb) akkor van lehetőség arra, hogy csak a párzási időszakra "kölcsönkéred".

Fajták: Pl. Parlagi, szánentáli

Azt javaslom vegyél egy kecskéről szóló könyvet, alaposan nézz utána Mielőtt belevágsz.

2017. márc. 28. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
48%
A kecske a büdös életben nem fog neked legelészni, max a fáról a levelet meg a kérget.
2017. márc. 29. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
A második válaszoló jól leírta. Még annyit fűznék hozzá,hogy bombabiztos kerítés kell neki,mert mindent lerág. Bármit. Nálunk még az ól tetejére is felmászott. A sövénytől kezdve,a veteményest,a kisfákat,mindent lerágott mikor kiszabadult. Pedig ott volt előtte a széna,abrak,fű. De neki mindig más kellett. 😀
2017. márc. 30. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Évente kell üzekednie, akkor 5 hónap után jön a gida. Ha csak a tej kell, akkor 7-10 nap szoptatás után megpróbálhatod eladni (értéke ilyenkor kb. 0Ft) a gidát azzal, hogy még tejes.

A fajtára azt javasolnám, hogy minél egyszerűbb, tájjellegű, ezek lesznek a legkevésbé betegeskedők. Nálunk ez a magyar pralagi fajta. Tejre sajnos elég keveset ad, viszont nagyon ritkán betegszik meg. Nekem szánentáli és alpesi van, 6 éve kezdtem kb., de már látom, ha valami nincs rendjén velük.

Korra én az "első ellős, előhasú"-t javaslom ez olyan 1,5-2 év körüli. Viszont a kecskét sem tartjuk egyedül, tehát mindenképpen legalább 2 kell.

Egyéb teendők velük: féreghajtás, mert általában beesznek valami férget, és nagyon le tudja amortizálni, körmölés szükségük szerint (évente minimum 1, de inkább 3-4)

Naponta friss víz a törvényi előírás, de érdemes ránézni azért többször is, mert a szomjazó jószág (azon felül, hogy állatkínzás) nem tejel jól, el is apadhat.

A laktációja nagyjából 10 hónapos, táp egyáltalán nem kell neki, de abrakot célszerű adni (zab, búza, kukorica pl.) A mennyiséget nem kell túlzásba vinni, és a raktárat nagyon jól el kell zárni, mert képes addig zabálni az abrakot, míg meg nem döglik.

A legelő, ha egyben van a terület, akkor nagyon hamar lekoptatják, és igen, ha már elfogyott a fa-bokor, akkor a füvet is elkezdi enni. Érdemes különválasztani legalább 2-be, hogy míg az egyiket eszik, addig a másik tud regenerálódni. Mekkora is az a terület? Mert télen is kell enniük, ahhoz pedig kaszálni kell, vagy bálákat venni.

A tej mennyisége függ az etetéstől, és a fajtától. Parlagitól naponta 2x fejésnél 0,5l-1,5l-re számíthatsz. Szánentáli és alpesi fajtájúaktól 1l-3l-ig, ha abrakoltatsz is.

A laktáció időpontjától függően változó a tej hozama is, a 2. hónapig növekvő, aztán szépen lassan elkezd csökkenni a fejhető mennyiség.


A helyre már írták, de én is kiemelem: egy sima drótfonatos kerítés nem állítja meg. A kecske akkor is a szomszéd bokrait-fáit akarja, ha ki se látszik nálad belőle. Egy villanypásztor már segít, bár nálam elrágták az adapter kábelét, utána meg nem ment a készülék sem...


Összességében nem olyan bonyolult, csak látnod kell őket, és akarni kell észrevenni, ha bajuk van. Márpedig képesek bárhova beakadni a szarvukkal, bedugják a fejüket ahol jobb kaját remélnek, de vissza nem mindig tudják húzni...


Az lenne a legjobb, ha te fejnéd először, mert így téged szokik meg. Másképp' nagyon sokáig fog belelépkedni az edénybe, míg megtanulja mi az a fejés. Mondjuk így is...

2017. márc. 30. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

[link]

Itt találsz egy rövid leírást.

Ezek pedig könyvek:

Várkonyi József Áts Eteléné - Kecsketenyésztés kisgazdaságokban.

Molnár József, Molnár Andrea - Kecsketenyésztés.

2017. ápr. 10. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
5. Válaszoló...nagyon jól leírtál mindent, látszik hogy értesz hozzájuk. Nekünk is parlagi kecskék vannak, de megadják Naponta a 2,5-3 l tejet.
2017. ápr. 13. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!