Kezdőoldal » Állatok » Hüllők » Melyik állat lehet a dinoszaur...

Melyik állat lehet a dinoszauruszok konkrét őse?

Figyelt kérdés
El tudom képzelni hogy az egyik első szárazföldi volt. A dinoszauruszokban van annyi más állatokra hasonlító testrész, tulajdonság, hogy lehet a legtöbb (gerinces) állat génjét magukban hordozták ezért ilyen változatosak.

2016. jún. 17. 22:35
1 2
 1/12 anonim válasza:
0%

Kétéltűek-hüllők.

Tehát legközelebbi rokonuk a hüllők voltak.

Van olyan elmélet is, hogy egyes fajok a madarakból fejlődtek ki.

2016. jún. 18. 01:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
97%

Mivel nem egyértelműen meghatározható, hogy melyik faj lenne a legelső dinoszaurusz, és melyek még csupán dinoszaurusz-szerű hüllők, arra a kérdésre, hogy melyik állat, lehetetlen egyértelmű választ adni.

Inkább azt mondom, hogy az Archosauria az a taxon, ahonnan külön fejlődési irányt vettek a krokodilok, egy másik fejlődési vonalon pedig a dinoszauruszok (és később a madarak).


"A dinoszauruszokban van annyi más állatokra hasonlító testrész, tulajdonság, hogy lehet a legtöbb (gerinces) állat génjét magukban hordozták ezért ilyen változatosak."

Ezt azért még helyesbíteném. Vegyük sorra a főbb gerinces taxonokat.

Az remélem nem kérdés, hogy a gerinchúrosok, halak és a kétéltűek jóval megelőzték a dinoszauruszokat. A mai formáik is természetesen teljesen külön fejlődési vonalakat jártak be, a dínóktól teljesen függetlenül.

Ami az emlősöket illeti, legkorábbi őseik, a synapsidák jóval hamarabb vettek új fejlődési irányt a hüllőktől, minthogy az első dinoszauruszok kialakultak volna, és a krokodilfélékének kívül ugyanez a helyzet a többi hüllővel is. A lepidosauria és az archosauria gyakorlatilag két testvérklád, amelyek külön-külön fejlődési irányt vettek. Utóbbi a krokodilok és a madarak őse, előbbi pedig a többi ma élő hüllőé, kígyóké, gyíkoké.

2016. jún. 18. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
95%

Amúgy ehhez óriási szerencse kell. Mármint megtalálni a konkrét ősüket. Azt lehet tudni, hogy pl. a Herrerasaurus egy nagyon korai fajuk, legalábbis a theropodáknak.

Mindenesetre a triászban jelentek meg az elsők (tehát ja, nem az első szárazföldiek) és ekkor kezdtek felemelkedni is. Az alacsony oxigénszint miatt (most ahogy látom ez egy újabb álláspont) valószínűleg a dinoszauruszoknál megjelenő kettős légzés evolúciós előnyt jelentett a többi állattal szemben.

2016. jún. 18. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 Tom Benko ***** válasza:
62%
Nincs olyan. Az egyes csoportok között folyamatos átmenet van, ezért maga a kérdés is értelmetlen.
2016. jún. 19. 02:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 Ákos13 válasza:

Cianobaktériumok. Azok mindannyiunknak az ősei, mivel az első ismert életformák lehettek.

Őket lehet értelme ősnek nevezni, viszont a többi élőlény valóban mind átmeneti forma.

2016. jún. 20. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 sadam87 ***** válasza:

Csak megerősíteni tudom az előttem válaszolókat (főleg a 2. és 3. választ). A dinoszauruszok legutolsó közös ősét az Archosauria csoporton belül kell keresni. A dinoszauruszok legutolsó közös őse (gondolom, erre vonatkozott a "konkrét ős" kifejezés) valószínűleg kis termetű (1-2 méter), két lábon járó, fürge ragadozó lehetett, ami többek között a krokodilok oldalági rokona volt. Nagyjából 230-240 millió éve élhetett (tehát még véletlenül sem volt az egyik első szárazföldi gerinces!!). A konkrét közös őst nem sikerült megtalálni (és jó eséllyel nem is fogják, de ha meg is van, akkor is bajos kideríteni, hogy tényleg az volt-e az), de az alábbi linkben írnak néhány, a közös őssel közeli rokon archoszaurusz, illetve nagyon korai dinoszaurusz nemzetséget. (A Herrerasaurust például a 3. válaszoló már említette is.)

[link]

"A dinoszauruszokban van annyi más állatokra hasonlító testrész, tulajdonság, hogy lehet a legtöbb (gerinces) állat génjét magukban hordozták ezért ilyen változatosak."

Ez a mondat egy kicsit értelmetlenek tűnik nekem, Gabriel.Tailor pedig már kifejtette, miért nem igaz.


#Tom Benko

A legutolsó közös ős a biológiában, filogenetikában nagyon is értelmezhető fogalom. Az más kérdés persze, hogy egyrészt nagyon nehezen megtalálható (ha egyáltalán), másrészt valóban, ha nagyon pontosan akarjuk meghatározni, akkor lehetnek nehézségek (pl. lassú szétválása a fejlődési ágaknak, újabb génáramlás a szétválás után), de alapvetően a fogalom használható.

[link]


#Ákos13

Való igaz, az utolsó közös ős előtt még számtalan olyan faj élt, ami a dinoszauruszok közös őse volt. Ugyanakkor a cianobaktériumok nincsenek ezek között, hiszen az eukariótáktól egyértelműen elkülönülő kládot alkotnak a baktériumokon belül (például itt látszik):

[link]

A mai élőlények utolsó közös őse legfeljebb hasonló lehetett a cianobaktériumokhoz, de valószínűbb, hogy kemoautotróf életmódú volt.

2016. jún. 20. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 Tom Benko ***** válasza:
@sadam87: A legutolsó közös őst értem, ha mint fajra gondolunk, akkor világos és értelmezhető is, valóban.
2016. jún. 21. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Úgy értettem a "hasonló testrészeket" hogy pl. a Brachiosaurusnak nagyon hasonló az orra és a fogsora a delfinekéhez.

Tehát el tudom képzelni hogy ezeknek is a közös őse talán a Tiktaliik volt vagy valamelyik első szárazföldi gerinces.


Tudom hogy olyan szervek is, mint a szem teljesen függetlenül fejlődött ki egymástól - csak ezen agyaltam legalább féléve:)

2016. jún. 23. 02:19
 9/12 Tom Benko ***** válasza:
Huhh. Ez nem így működik. Van olyan is, hogy konvergens evolúció.
2016. jún. 24. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

[link]

[link]

[link]

Ilyesmi állatokból fejlődhettek ki a dinoszauruszok, kb. 230-240 millió éve.

2016. szept. 5. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!