Kezdőoldal » Állatok » Hüllők » (Zöld) gyík vagy csigatojás...

(Zöld) gyík vagy csigatojás van a földben?

Figyelt kérdés

Évek óta jelen van a kertünkben zöld gyík, de még nem ismerem egészen az életmódjukat, hogy pl hova teszik le a tojásaikat és az egyáltalán hogy néz ki, mekkora, stb.


Egy részen nem igazán volt locsolva a kert, és most onnan cibáltam ki leszárad borsót meg némi gazt, És egy helyen felfordult egy nagy rög, s alatta sok kis tojás!!!!


Borsószem nagyságú hófehér kerek golyócskák, és mintha papírból lettek volna, vagy mint a tyúktojás fehér hártyája. Több is be volt nyomódva, horpadva, nem szabályos golyók voltak. Gyorsan óvatosan visszafordítottam a rögöt, hogy ne károsodjanak, ha egy mód van rá.



Mi lehetett????



Csigatojás kupacot már láttam, de az mindid áttetszó volt, kisebb golyók, és tapadtak a kézhez. (Főleg éti és meztelen csigáink vannak)


MIt láthattam, lehet gyíktojás? Vagy a csigatojások lesznek idővel ilyen fehérek és kívül hártyásak?


Ha valóban gyíké lenne, mit tehetnék, hogy biztosan megóvjam őket, és kikeljenek?



2019. júl. 6. 10:43
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Valószínüleg tényleg gyíktojások voltak, az egyetlen, amit tehetsz, ogy ugyanoda visszateszed öket és betakarod földdel.

Itt olvashatsz bövebben, az életmódnál van szó a szaporodásról is:

[link]

2019. júl. 6. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Még akkor visszatakartam, amennyire lehetséges ugyanúgy.Remélem nem károsodtak. MOst viszont jól elázott az esőben.... Körbe fogom jelölni, hogy véletlenül se bolygassuk, ne lépjünk rá. Remélem tényleg gyíkok és majd kikelnek!

Bárkinek van mondanivalója, tanácsa, hogy mire figyeljek, írjon még bármikor, vissza fogok nézni, s a jövőben is jól jjöhet minden jó tanács! :) Köszi!

2019. júl. 7. 10:55
 3/5 A kérdező kommentje:
(Egyébként azért fura nekem az egész, mert tökre összekeményedett talajban voltak. Talán néhány üreg vagy mi vezetett hozzájuk!?!?! Én meg eddig úgy sejtettem, a gyíktojások puha talajban, leginkább homokban leledznek. Akkor tévedek ezek szerint?? Vagy amikor a gyík tojt, akkor még puhább volt talán a talaj és azért...?)
2019. júl. 7. 10:57
 4/5 anonim ***** válasza:

Olvasd el a linket, ott elég sok mindent leírtak.

De a gyíkok képesek elég kemßeny talajba is ásni, amikor tojást raktak, akkor valószínüleg valamivel puhább volt, ezért tudták szépen betakarni.

Az esö meg nem árt nekik, ez "bele van kalkulálva", minden nyáron jópárszor esik esö, mire kikelnek a tojások.

Van esélyed arra, hogy nem mentek tönkre, kivéve, ha már eléggé elörehaladott állapotban voltak a picik benne, mert olyankor ha "fejre áll" a tojás, akkor megakad a fejlödés. Azt azonban eléggé kizártnak tartom, hogy mindegyik megfordult volna, szóval valamennyi biztos kikel. Csak arra nem nagyon számíthatsz, hogy sikerül meglátni öket, amikor kijönnek, ehhez nagy szerencse kellene.


Viszont nagyon örülök, hogy van ilyen ember, aki foglalkozik azzal, hogy lehetöleg ne ártson a természetnek és megpróbál segíteni a gyíkoknak is.

Büszke lehetsz magadra, hogy ilyen pozitív ember vagy!

2019. júl. 7. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Szóval a tojás felfordulása árthat?!

Nos nem tudom hány tojás volt, de sok, és a többsége nem mozdult. Egy nagy rög, ami kifordult, arra abba volt "beleépülve" több másik, azok mozogtak így. Meg egyet pillanatra kézbe vettem, visszatettem, s a rögöt is aztán vissza fordítottam, meg betakartam vele a többit.

Na ma nem találtam az eső után pontosan a "lelőhelyet", úgyhogy körbepálcáztam nagyobb területen, nehogy rámenjünk. Bár látnám a fejleményeket! :)



Amúgy naná hogy vigyázok ezekre és más állatkákra. Annyi védett állat értelmetlenül vagy szándékos bántás által hal meg, legalább én vigyázzak akire tudok...

2019. júl. 7. 18:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!