Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Szeretnék hörcsögöt de nem...

Szeretnék hörcsögöt de nem tudom mekkora hely kell neki. Van egy 120 literes(régen akvárium) terrárium az jó neki vagy elég az 20 literes is? Mivel etessem? Olvastam hogy lehet nekik külön höri tápot venni vagy magvakat esetleg a kettőt keverjem el?

Figyelt kérdés

Zöldség féle minden mehet nekik? Vagy a K betűs zöldségek felfujják őket? Láttam hogy ilyen férgeket is adnak nekik valami kukacot,azt hittem csak a süniknek adnak olyat🤷‍♀️🤷‍♀️🤯

A kisállatkereskedésbe azt mondták van forgács is alá de van valami más anyag is (hasonlít a vattára) hogy az is jó alá. Ezt is vegyítve vagy inkább csak a forgácsot? Valami fogkoptató kell neki? Régebben voltak ilyen gipsz (vagy alami olyasmi) koptatók,de mondjuk az madaraknak volt nem tudom a rágcsálóknak jó-e? Társas állatok? A kereskedésbe meg tudják nézni hogy melyik fiú és melyik lány? Öszintém szólva nem szeretném őket szaporítani mert ha társas állat akkor nyilván nem hagyom szegényt magára és ketten lesznek. A késöbbiekben ha 2 fiút hozok el összekapnak? Vagy nem? Vagy ez miatt inkább lányokat hozzak?

Tudom sok kérdés....olvastam egy jópár oldalt de mindenhol mást írnak

Most így a végén jutott eszembe hogy vannak höri ketrecek is. Megéri azt megvenni nekik vagy a terrárium is jó,bár a ketrec aminek ilyen műanyag az alja lehet hogy kicsit melegebb ugye?


2021. febr. 21. 04:49
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Megpróbálok mindenre válaszolni.


Először is felejts el mindent, amit ramdom oldalakon olvastál. Sajnos hatalmas baromságokat tudnak írni. Két helyet ajánlok, ahol hiteles információhoz juthatsz:


- [link] Ez egy weboldal, mindenféle hasznos infóval, a hörcsögmentés oldala.


- "Hörcsög imádók :)" facebook csoport. A tagjai közül többen a hörcsögmentésnek dolgoznak. Ha kérdésed van, itt tedd fel, mert a gyakorikérdéseken is sokszor baromságokat írnak.


Először is a hörcsögöt csak egyedül szabad tartani. Nem kell neki társ, agresszívek egymással, szét is téphetik egymást, szó szerint. Egyedül érzik jól magukat.


A lakhelyük lehet sűrűn rácsozott ketrec vagy magas falú terrárium is. A törpehörcsögöknek minimum 3000 cm2 terület kell, ami egy 60x50 centis lakhely, az aranyhörcsögöknél a minimum az 4000 cm2, vagyis 80x50 cm. Ha ketrecet szeretnél, akkor a legjobb talán a Zooplus-on kapható Alaska ketrec, néha akciós, én 10.000 Ft-ért vettem. Terrának a legolcsóbb megoldás az IKEA-ban kapható Samla műanyag dobozok közül a legnagyobb. Figyelj az alapterületére, hogy meglegyen a minimum, amit feljebb írtam!


Következő lépés a ketrec berendezése. A forgács és a papíralom is megfelelő, ajánlott még a kenderalom is. Utóbbinak eleinte van egy jellegzetes illata, de hamar kiszellőzik, én ezt használom itthon. Bármelyiket választod, sok kell belőle, minimum 10 cm vastagon kell a ketrecben lennie, hogy a höri tudjon járatokat ásni. A takarítás úgy zajlik, hogy a pisis sarkot rendszeresen ki kell cserélni, azonban a többi részt csak nagyon ritkán, és SOHA nem egyszerre az egészet. Mindig hagyni kell a régi alomból is, mert a hörcsögök nagyon stresszesek lesznek, ha minden ismerős szag hirtelen eltűnik.


Megvan a ketrec, megvan az alom, jöhet a berendezés. Először is mindenképpen szükség van egy futókerékre, törpehörinél minimum 20, aranynál 28 cm átmérővel. A kisebb nem jó, mert abban hajlik a gerincük, és egy idő után nagyon fájdalmas lesz nekik a futás, de folytatni fogják, mert futniuk kell. További fontos szabály, hogy a kerék futófelülete ne rácsos legyen, hanem zárt, a hátfala is zárt legyen, ne "ollós" kialakítású. Előbbi azért kell, hogy ne legyen fekélyes a höri lába, és ne akadjon be és törjön el, utóbbi pedig azért, hogy az ollós részbe ne akadjon be a nyaka, mert ki is törheti, és belehalhat!


A keréken kívül mindenképpen kell 1-2 búvóhely (az a legjobb, ha fából van, legalább az egyik, de lehet műanyag vagy kerámia is), 2 kerámia tál (egy a tápnak, egy a zöldségeknek), és egy önitató.


Nem létszükséglet, de szeretik a hörik a fa hidakat, alagutakat stb. Számukra érdekesebb lesz a lakhelyük, számunkra pedig szebb.


Ami még mindenképpen kell, az a homok. Nem jó a sima homok, amit kintről hozol, mindenképpen apró szemű, steril homok kell, csincsillahomok néven árulják a boltban. Ahogy a csincsillák, a hörcsögök is szeretnek ebben fürdeni, szebb lesz tőle a bundájuk, illetve némelyikük ezt használja WC-nek, ami azért jó, mert nagyon könnyű cserélni. Apropó csere, a homokot (ha nem pisis) le lehet szitálni, és a tiszta részeket vissza lehet tenni, így nem lesz olyan drága.


Oké, megvan a ketrec, be van rendezve, de hová tegyük? A hörcsögöknek nyugodt helyre van szükségük, tehát ne a TV mellé, vagy ahol kisgyerekek rohangálnak. Ragadozó háziállat (pl. macska) se legyen a közelében, lehetőleg a házban se, de az a minimum, hogy a hörcsög szobájából ki van zárva, és soha semmilyen körülmények között nem engeded oda be, mert néhány macska ki tudja nyitni a ketrecet, kiszedi és megeszi a szerencsétlen hörcsögöt. Az is fontos, hogy a ketrec ne legyen se fűtőtest, se ablak, bejárati ajtó mellett, mert érzékenyek a hőmérsékletváltozásra.


Megvan a ketrec, el van helyezve, jöhet a lakó. Fontos szabály: hörcsögöt nem veszünk se kereskedésből, se szaporítótól!! A legjobb, ha a hörcsögmentéstől fogadsz örökbe, szoktak náluk lenni egészen pici, fiatal hörcsögök is. Ezzel megmenthetsz két kis életet: a höriét, akit örökbe fogadsz, és azét is, akinek ezáltal felszabadul egy hely a mentésnél.


Ha mindenképpen venni szeretnél, akkor a kommentem elején található facebook csoportban kérj egy listát az országban elérhető megbízható tenyésztőkről. Meg fogsz lepődni, igencsak kevesen vannak, úgy emlékszem, 1 vagy 2 fő. Sajnos a nevükre nem emlékszem.


És hogy miért ne vásárolj mástól, esetleg kereskedésből? Mert gondolom nem szeretnél egy terhes hörit, vagy egy olyat, aki beteg, és egy hét múlva elpusztul, illetve azt sem szeretnéd támogatni, hogy felelőtlen emberek beteg höriket szaporítsanak ész nélkül, kínozva a szerencsétlen nőstényeket.


Oké, megérkezett a höri, el kéne látni. Víz mindig legyen előtte, a legpraktikusabb egy önitató, de hadználhatsz egy pici tálkát is. Utóbbit én nem szeretem, mert vizes lehet a höri, kiboríthatja, belehordhatja az almot, stb. Az önitató egyszerű, tiszta, olcsó, könnyű tisztítani, vizet cserélni. Apropó vízcsere, max 2-3 naponta cseréld le a vizet frissre, de legjobb, ha naponta.


Etetés! Itt megint ajánlok egy remek honlapot: [link]


Itt kapható az országban a legjobb hörcsögtáp, tök jó áron. Külön van arany- és törpehörcsögöknek, figyelj arra, hogy a megfelelőt vedd! Lehet hozzá venni adagolókanalat is, hogy könnyebben ki tudd mérni a napi adagot, de nem létszükséglet. Ez a táp azért is jó, mert van benne elég fehérje.


Apropó fehérje, jól olvastad, a hörcsök esznek kukacokat, pontosabban lisztkukacot. Én szárított formában veszem, egyenesen odavan érte a hörim. Kitűnő fehérjeforrás, de nem szabad túladagolni, mert hízlalhat. A glirex-en van mindenféle rovar, amit ehetnek, illetve egy mix is, amiben minden benne van. Én csakvlisztkukacot szoktam venni, mert a szöcskéktől kiráz a hideg, a többit meg megeszi a hörim, de nem szereti annyira, hogy nasinak, jutalomnak vegye. Más fehérje is jó nekik, natúr sajt, túró, tejföl, persze csak mértékkel!


A zöldségek is fontosak, a gyümölccsel azonban vigyázni kell, aranyhöri néha kaphat egy picit, de a törpéknek nem igazán tesz jól, legjobb, ha ők csak zöldséget kapnak. Az adható zöldségekről itt egy lista: [link] zold-elesegek/


Gipszes fogkoptató amúgy nem kell, ne rakj be ilyesmit. Ha van 1-2 fa felszerelése, az tök jó, illetve a magok is koptatják.


Még egy gondolat a nasikhoz: a höriknek nagyon jó elfoglaltság, ha a magokat nekik kell "leszüretelniük". A glirex-en kapgatóak szálas növények, nálunk nagy sláger a fehér cirok és a vörös köles, azt nagyon szereti szedegetni, gyűjtögetni. A fehér cirok dísznek sem lenne utolsó, kár, hogy pár nap alatt lecsupaszítja az egészet. :D


Oh, és még valami, nagyon fontos, hogy ha baja van a hörinek, azonnal hozzáértő, exotikus állatorvosra van szüksége. A kisállatorvos, aki remekül ért a kutyákgoz, macskákhoz, ide nem elég. A kommentem elején leírt facebook csoportban kérhetsz egy listát a megbízható orvosokról. Ezt még azelőtt tedd meg, hogy hozzád kerül a höri, ne utólag derüljön ki, hogy túl messze van, és szükség esetén nem tudnád odavinni.


A höridet amúgy érdemes hetente megmérni egy konyhai mérlegen, mert ha csökken a súlya, az előre jelezheti a betegséget, és ha időben kezeli az orvos, akkor nagyobb az esély a gyógyulásra, és kisebb lehet az orvosi számla is.


Ha bármi kérdésed van, a kommentem elején található facebook csoportban tedd fel, ne itt a gyakorikérdéseken, ott sokkal megbízhatóbb válaszokat fogsz kapni. Sokat tanulhatsz a posztok olvasgatásával is, és amúgy sok a rettentő cuki höris kép és vicces sztori is. :)

2021. febr. 21. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
A 120as a jó nagy lesz neki jól fogja érezni magát benne. Ha nem akarod kidobni a 20 literest, én a helyedben beépíteném valahogy a nagyobba pl lehetne benne a homok vagy másmilyen alom így még változatosabb lenne a helye. Persze csak tipp ha úgy egyszerűbb csinálj vele mást, a lényeg hogy az már kicsi lenne a hörinek.
2021. febr. 21. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat:D
2021. febr. 21. 18:22
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Hálás vagyok az 1. válaszolónak, hogy ennyi mindent írt. Teljesen egyetértek vele. Amit én hozzátennék, hogy hörcsögöt csak erről a 3 helyről ajánlott csak beszerezni:

🐹 Pezsi - Budapest - szíriai aranyhörcsög

🐹 Smallsteps - Tatabánya - dzsungáriai törpehörcsög

🐹 Hörcsögmentés - országos - dzsungáriai törpehörcsög (hibrid), szíriai aranyhörcsög, ritkán roborovszki törpehörcsög


Sajnos sok a szaporító az országban, onnan nagyon nem ajánlott állatot hozni. Kereskedésből sem. Ott sok a beteg vagy vemhes egyed.

2021. febr. 21. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!