Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Nyuszit szeretnék tartani,...

Nyuszit szeretnék tartani, mit kell tudnom róluk?

Figyelt kérdés

Az első kérdésem, hogy milyen nemű nyuszikat érdemes tartani?


A nőstényeket is ivartalanítani kell? (Náluk is gyakori az ivarszervi megbetegedés mint a kutyáknál?)


Igaz, hogy még a falat is megrágják?


Milyen oltásokat kell kapniuk és milyen gyakran?


Számít-e ha más a fajtájuk?


Mennyire nehéz összeszoktatni őket?


A butorok megrágása mennyire gyakori? Le lehet szoktatni őket? (Igazából a fal és az ajtók miatt aggódom jobban)


Mekkora helyet igényelnek ha napi rendszerességgel kiengedjük őket? Egy ketrecet tervezek amiben éjjel lennének, vagy amikor nem vagyunk otthon, amúgy ki lennének engedve a szobába.


Mennyibe kerül a tartásuk egy hónapban? Milyen tápot érdemes venni ha egyáltalán kell nekik?


2021. ápr. 21. 09:40
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
27%

Ha a lakásban akarod tartani - jól gondold meg.

Egy ismerősömnek volt. Nagy méretű ketrecben

volt a helye. Eszméletlen szemetet csinált

a környezetében. Kiengedve - mindent összerág.

2021. ápr. 21. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Egyszer volt nálunk egy nyuszi megvigyázásra. Egy hónap után teljesen feldzabadult volt. Nem rágott meg semmit, relatív szobatiszta volt, az egyetlen probléma az volt vele, hogy ivaros bak volt és folyton a kanapéra pisilt. De a sajátjaink ivartalanítva lennének, hogy ezt elkerüljük.
2021. ápr. 21. 09:56
 3/13 Fruzsika13 válasza:
19%

Én is még kezdő vagyok benne,de valamit talán tudok segíteni.

Fajta az nagyrészt méret beli különbségek vannak meg kinézetre eltérhetnek,de a neten biztos találsz valamit, bár szerintem egy egyszerű házi nyúl is jó az könnyen elérhtő meg olcsó.

Nem az függ hogy most szeretnéd hogy legyenek kis nyuszik vagy nem szerintem két hímet ne tarts együtt mert valszeg nem jönnek ki.

Nöstényt nem gondolom hogy kell de nem tudom nekem csak pár hónapja vannak nyulaim.

A rágással kapcsolatba az enyémek kint vannak én nem látom hogy nagyon rágnák a fát vagy a drótot ha van előtük rágcsálni való valszeg nem fogják.

Az állatorvoshoz ha elviszed tudni fogja szúnyogok ellen kell szóval azt úgy ki kell számolni de ha jól emlékszem fél évig tart ki de télen nem kell oltani így inkább nyár előtt kell oltást kapniuk.

Összeszoktatásról nem tudok semmit az enyémek tesók.

Nekünk kint van a ketrec hogy bent milyenek azt nem tudom.

Nem sok a táp az típusttól függ hogy mennyi a takarmány boltokba nem túl drága ha jól emlékszem széna kell még nekik esetleg az enyémek friss füvet kapnak,szóval egyáltalán nem drága.

Mondom nem vagyok szakétő meg kezdő vagyok valaki tapasztaltabb biztos jobban eltudja mondani.

2021. ápr. 21. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
0%

Nekem volt két oroszlánfejű törpenyuszim, leírom a tapasztalataim :)

Két fiú nyuszi volt (tesók voltak), eleinte megvoltak egy ketrecben, azonban egy idő után elkezdtek verekedni, nem lehettek egy légtérben, azután külön ketrecekben éltek és nem engedtük ki őket egy időben (az udvarban volt nekik ól, nem bentiek voltak).

Őszinte leszek, nem kaptak oltásokat. Voltunk velük orvosnál, de sem ivartalanítás nem volt, sem oltások, legalábbis nekem ilyen nem rémlik :D.

A nyuszik, amit lehet rágnak, de tényleg mindent képesek kirágni :D, ezért érdemes nekik erre szerezni tárgyakat, amin koptathatják a foguk, de fontos odafigyelni rájuk, ha ki vannak engedve, a bútorok miatt.

Nem hiszem, hogy a fajta számítana köztük, az, hogy mennyire viselik el egymást, nyúl függő.

Az egyik nyuszi mindig bántotta a tesóját, de pl a tengerimalaccal jól megvoltak, együtt legeltek és aludtak, ha összeengedtük őket, a másik malacot elviselte, de nem foglalkoztak egymással.

Ha van udvarotok és meg tudjátok oldani, kerítsetek le nekik egy rész, ott tudnak futkározni és legelni is.

Mi a adtunk nekik füvet, szénát,magvakat (a tescoban is tudsz venni akár, vannak vegyes csomagok is, de amit kifejezetten szeretnek, azok a kis fekete "rudak" benne, olyat gyakran vettünk nekik kisállat kereskedésbe), száraz kenyeret, zöldségeket (pl répa, krumplihéj, saláta) és almát. Plusz ugye minden nap tiszta víz, nem tudom nekik szokta e adni itatót, mint egy hörcsögnek vagy tengerimalacnak :D, mi simán egy olyan tálba adtunk nekik vizet, aminek van súlya, tehát nem tudnak felborítani.

Ők is el tudják rontani a gyomrukat, olyankor egy ideig csak széna és víz, de ha pár nap után sem lesznek jobban, érdemes őket elvinni állatorvoshoz.


Nem vagyok egy nagy nyuszi expert, de mindegyikőjük egészséges és vidám nyuszi volt. Sajnos nem éltek túl hosszú életet. Mindkettőt megtámadta valami, az egyikőjük csak pár éves volt, és nem is bántotta az állat, de sokkot kapott és elpusztult, a másikat hat évesen támadta meg valami, de őt nagyon csúnyán. Ezért nem is tartanék kinti nyuszikat, ha valamikor úgy döntenék szeretnék ismét. (Max felügyelettel kivinni őket legelni.)

2021. ápr. 21. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
A széna az alap természetesen, de a tápból több féle van, azért csak azt kérdeztem. Friss füvet tudtommal nem szabad adni, legalább 1-2 napig szárítnai kell. Köszi a választ.
2021. ápr. 21. 10:07
 6/13 anonim válasza:
50%

Szia!

Nekünk volt egy hím nyuszink és olyan hangosan verte a lábával a földet (mert a szomszédban volt egy nőstényy) h kihívták rá a rendőrséget. Szval én alapból 2 nyusziban gondolkoznék. A törpenyúl a legideálisabb fajta ha 2 jófej nyulat founk ki. Elég ha cs a hímet ivartalanítod.A falat nem szokásuk megrágni de az ajtók sajnos célpontok maradnak.Az oltásokról és semmit nem tudom megmondom őszintén, de mi nem oltattuk a nyulunkat és teljesen egészséges hosszú életet élt. Ha előre összeszokott nyulakat veszünk vagy egy mentő szervezettől kérünk az a legideálisabb. Mindenképpen egy fiúról és egy lányról beszélünk.Két nyúlnak 38*18 as ketrec megfelel.Én őszintén nem tartanám őket egész nap kint mert nem tesz jót a körmüknek és a lábuknak. Ha viszont van egy jól elkerített füves kerted oda nyáron sokszor ki lehet engedni de előtte fokozatosan hozzá kell szoktatni a fűhöz.VERSELLE-LAGA MPLETE a táp neve és ezen belül ki kell választani h nyusziknak való eleséget vegyünk, szénát minden állatboltban lehet kapni de a legcélszerűbb omline megrendelni és egyből sokat. Szénának mindig kell lennie a ketrecben, sosoem fogyhat ki (mert ugye a vadonban füvön élnek). Tartásuk: a legcélszerűbb a ketrecet pellettel és faforgáccsal kibélelni de a szalma is megteszi. Sok helyet ( legalább 2-t) kell fenntartani nekik ha el szeretnének bújni.Fontos h minden fából legyen h tudja koptatni a fogát semmi nem lehet másból csak fából kivéve az etető táljuk. Heti egyszer kell őket takarítani. Tartásuk kb 15-20 ezer ft között van havonta de ez persze a táptól, a szénától, a pellettől és a faforgácstól függ.

2021. ápr. 21. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
50%
mi törpenyulat tartottunk ketrecben. házban szabadjára engedni felügyelet nélkül nagyon nagy felelősség. anya azt mondta, nőstényt vegyünk, mert a kanok büdösek. ha nem tartasz ellenkező nemű nyulat vele, nem szükséges ivartalanítani.
2021. ápr. 21. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

"Két nyúlnak 38*18 as ketrec megfelel."


Ezt nem tudom értelmezni. Ez még egy hörcsögnek is kicsi. Milyen mértékegységben adtad meg? Amúgy nincs udvarunk és természetesen kettőt tervezünk hazahozni.

2021. ápr. 21. 10:14
 9/13 anonim válasza:
50%
Amikor nekünk volt nyuszink akkor kivittük a mezőre és kerestünk egy tisztább helyet az is megteszi
2021. ápr. 21. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

Én is inkább tapasztalatot írnék.

Nekem két nyuszim van, egy ivartalan nőstény, és egy ivartalan bak. Mindketten oroszlánfejűek, de ha nem szaporítod őket (amit nem is kell, mert hatalmas felelőtlenség), akkor a fajtáknál legfeljebb a méretbeli különbségek számítanak.

Nekem a nőstény nyuszim mindent megrág, amit elér. Nagyon kíváncsi és barátságos nyuszi, rengeteget van körülöttünk, állandóan kéri a simít, és persze mindennel ismerkedik. Ha nem figyelek rá eléggé, akkor még a rajtam lévő papucsot is képes megrágni, sőt egyszer megrágta a kezemben lévő távirányítót. Egyébként teljesen szobatiszta, és nagyon jófej nyuszi.

A bakom inkább magának való. Nem félős, de inkább elvan a saját kis világában, nagyon ritkán jön oda az emberekhez. Ő például nem igazán rágcsál. Nézelődik, szaladgál, néha odamegy megy valamihez, de csak ritkán rágja meg a dolgokat. Ő néha a bogyókat szétszórja, de alapvetően ő is szobatiszta.

Vagyis a házunkban ahol járnak ott a szoba nyuszibiztos, főként a leányzó miatt.


Az összeszoktatás nekem valamiért nagyon egyszerűen ment. Néhány napig voltak egymás közelében a ketrecek, és amikor összeengedtem őket, akkor már az első nap nyalogatták egymást. Azóta is nagyon jól kijönnek. Ettől függetlenül dominancia harc előfordulhat, és bár inkább ne, akár durvább dolog is.

Ebből jön, hogy milyen nemű nyuszikat lehet együtt tartani, és kell-e őket ivartalanítani. Egyrészt egészségügyi okokból fontos, másrészt az ivaros nyuszik, vagy nehezen viselik el egymást, vagy szaporodnak. Például az ivaros nőstények erősen védik a területüket.

Nálunk a ketrec 180cm*90cm, itthon készítettük. Alapvetően éjszaka, és akkor vannak bent, amikor nem tudunk rájuk figyelni.


Egyébként nyugodtan csatlakozhatsz Facebook-on a Törpenyuszisok csoportban. Ott sok tapasztalt gazdi van, aki szívesen segít, és alapvetően a nyulak jólétét tartják szem előtt.

2021. ápr. 21. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!