Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Nyuszi belenyalt a paradicsoml...

Hosszúhajú kérdése:

Nyuszi belenyalt a paradicsomlémbe. ízlik neki. kaphat?

Figyelt kérdés
vagy befosna tőle?

#törpenyúl #paradocsomlé
jan. 4. 16:55
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
A paradicsom savas.... Árt nekik
jan. 4. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
azt tudom hogy savas, de maga a paradicsom is az, ( mint az összes létező gyümölcs mégis kaphat epret stb savasat ) és azt olvastam mag és héj nélkül lehet adni neki. ebből sakkoztam ki.
jan. 4. 17:18
 3/6 anonim ***** válasza:

A Medirabbit táblázata alapján: "Paradicsom (csak keveset adjunk magas cukor és oxalát tartalma miatt)"

[link] (23. oldal)


A mérgező tulajdonságot egyébként nem feltétlen a kémhatás okozza. Persze erős lúgot, meg savat azért ne igyunk, de ez nem igazán a gyümölcsökben található citromsav kategória, hanem inkább oltott mész, marónátron, sósav, kénsav, salétromsav, stb. A mérgek leginkább olyan anyagok, amik a fehérjékre negatív hatást fejtenek ki, vagy gátolják a sejtműködést. Például apoláris oldószerek (pl.: hígítók, pillanatragasztók beszipuzása nem ajánlott, mert beoldódik a sejtmembránba, főleg az idegrendszert károsítja), nehézfémek vagy azok sói (pl.: ólom, higany visszafordíthatatlanul károsítja a fehérjék térszerkezetét, ahogy a vas és réz is nagyobb mennyiségben), aztán jönnek a mérgek, amik a növényekben fordulnak elő, mint a piros gyűszűvirág digitoxinja, amely blokkolja a szívműködést (szívbetegségek kezelésére kis adagolásban használják, de rendkívül vékony a vonal a gyógyszer és a méreg közötti adagban főleg nyulaknál, sem embernél sem nyúlnál nem érdemes önkényesen adagolni a szívgyógyszereket), a gyöngyvirág convallatoxinja rendszertelen lassú pulzust, hasi fájdalmakat, hasmenést okoz, halálosan mérgező főleg nyulakra.


Ezeket a példákat nem azért hoztam, hogy bárkire frászt hozzak, ezt oktatási céllal írtam le, hogy kicsit jobban értsük mi az a méreg, nyulakra is aktuális példával. Sajnos az látszik, hogy a természettudományos oktatás egyre szarabb az országban és az emberek lassan a legártalmatlanabb anyagtól is bepánikolnak. Például általános iskolás biológia tanárral beszélgettem és azt mondta, hogy ne igyunk kólát, mert feloldja a csirkecsontot, káros a szervezetre. Jó, tényleg nem a legegészségesebb ital, de citromsavat, foszforsavat és szénsavat tartalmaz, az emberi szervezetben gyakorlatilag mind a három megtalálható, a citromsav és a foszforsav fontos anyagcseretermék, a vérben a szén-dioxid szénsav formában oldódik. Oké, valóban oldják a savak a kalciumsókat, de akkor ennyi erővel az ecetsav még károsabb, mint a kóla. Az ilyen gyenge savakra a szervezet fel van készülve, mert bennünk is található, akkor ennyi erővel senki ne egyen citrusfélét, mert például a citrom azért olyan erősen savanyú, mert tele van citromsavval.

jan. 12. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
3. köszönet a részletes válaszért! úgy látom bonyolultabb ez annál, hogy paradicson és kész...családba is van egy kémia tanár, ő is azt mondja egyik órai kísérletnél konkrétan lemarta azt hiszem a tojásról a tojáshéjat - igen vannak durva dolgok, viszont bizonyos gyomorrontásnál mégis jól jöhet, meg szédülés. kettős.... akkor kell inni ha van rá ok.,
jan. 13. 03:10
 5/6 anonim ***** válasza:
Hát igen, a savak oldják a kalciumsókat, ez az alapja a vízkőoldásnak is. Ha azt nézzük edényekből, kávéfőzőkből citrom- és ecetsavval oldják a vízkövet, közben meg citromsav keletkezik bennük anyagcsere közben, az ecettel meg ízesítünk, mégsem pánikol be senki. A csontok szervetlen része is ugyanúgy kalciumsókból áll, mint a vízkő. Meg igen, a tojáshéj is, kémiaórán szoktak is olyat csinálni, hogy tojást raknak ecetbe és a meszes héjat leoldja, a belseje meg gumissá válik. Persze hosszútávon a savak valamilyen szinten lehet hogy rongálják a fogakat, de a bevitt cukor mellett mitől mennek hamarabb tönkre?
jan. 13. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
egész átmentünk biokémiába - nem bánom...
jan. 14. 00:46

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!