Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Lenne néhány kérdésem a...

Lenne néhány kérdésem a törpenyulak tartásáról, etetéséről (? ).

Figyelt kérdés

1. Mennyibe kerül maga a nyuszi? Honnan érdemes venni( kisállatbolt vagy tenyésztő vagy hirdetések neten)?

2. Mekkora ketrec kell neki? 50*50 kicsi? Mennyibe kerül egy megfelelő méretű ketrec?

3. Melyik a legjobb nyúltáp? Mennyit kell neki adni? Mit ehet még?

4. Mennyi ideig kell a ketrecen kívül lennie? Ki kell vinni a kertbe is?

5. Nehéz tartani?

6. Milyen betegségekre figyeljek oda (huzat, túl meleg van)?

7. Leírnátok a költségeket? (pl: ketrec: x Ft, táp: x Ft, A nyuszi: x Ft)


Milyen nyuszitok van? Melyiket ajánljátok (hosszú szőrű, kosorrú...)

Kezdő vagyok, még nincs nyulam, ezért mindent meg szeretnék róla tudni, főleg az árakról!

Weboldalakat is írhattok ahol ezek le vannak írva!

Köszönöm!


2011. jan. 23. 11:21
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

szia!:)

nekem kb 25ezer forintba került a "kezdőcsomag" ketreccel, wcvel, kajákkal, vitaminnal, kefével és persze nyuszival:)

a ketrec 10ezer volt( 70x 47x 37es), a nyuszi 3. Tenyésztőtől vettük, szerintem érdemesebb,mint kereskedésből,netes hirdetésekből meg nagyon válogatni kell. mi is már majdnem hívtunk egy telefonszámot, csak beírtam valamiért google-ba és kiadott egy másik hírdetést, hogy bármilyen húsvétról maradt állatot bevesznek..nagyon meglehet járni velük:/

én csak az elején adtam neki nagyon jó minőségű tápot abból 1600ft volt 750g direkt kisnyulaknak való. most gyógyszeres nyúltápot eszik, +adok neki vitamint, meg szoktam neki venni jutalomfalatokat, abból kap napi 1x2x. széna is mindig van előtte, bár azt az enyém nem annyira szereti, de általában imádják:)

napi kb 2-3órát van kiengedve a házba, attól függ hogy mennyire jól viselkedik:)) néha megrág 1-2dolgot, de nemvészes, csak el kellett volna pakolni előle:)( elfelejtettem:S)

A meleg nagyon kiüti szegényeket, ezért nyáron hűteni kell nagy melegben. Védeni kell még a szúnyogcsípéstől, mert abba belehalhat, de az ellen be is lehet oltatni.

sok szerencsét hozzá:)

2011. jan. 23. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:

Szia, én se vagyok még túl gyakorlott nyúltartó, de sokat olvastam. Szóval. Nekem egy oroszlánfejűm van. Szerintem mindegy milyen nyuszit veszel, a természete mindegyiknek más.


Én tenyésztőtől javasolnám, vagy állatotthonból (Noé). Ott kezelt, egészséges nyulakat kapsz, az állatbolti ára 3000 körül van Pesten (talán ott láttam) a Noénál 2000t kérnek el, hogy biztos ne hüllőtartókhoz kerüljenek az állatok. Tenyésztő árat nem tudok mondani.

Nekem 100x50 (?) es van talán, az a minimum, ami megfelelő egy nyuszinak, ez 10000 körül mozog.

Táp... én Versele Laga-t szoktam neki venni, ezt általában a Petnet oldalról rendelem. A Pepét nem szereti, de ha csak állatboltból tudok venni, akkor muszáj megennie. Ezen kívül ehet zöldségeket, citrusféléket nem ajánlották nekem, mert túl savasak.

Ketrecen kívül minimum 2-3 óra, de minél több annál jobb. Ám amíg nem neveled szobatisztaságra csak óvatosan. Illetve tegyél mindent nyuszibiztossá mert a kábeleket, bútorokat előszeretettel megrágja, illetve a tapétát is. SZóval mindent, amit ér. Kertben is tarthatod, de én csak nyáron ajánlanám kivinni levegőzni, különben megfázik.

Nem nehéz tartani, inkább sok törődést és odafigyelést igényel, amit azután meg is hálál. Az oltásokra figyelj, évente március elején ajánlott elvinni kombinált mexa és vírus elleni oltásra, ez nálunk 2500 a kombinált. A huzatra is figyelt, szobahőmérsékeleten legyen, 20-25 fok között. Ne tedd radiátor elé, sem olyan helyre, ami huzatol. De érdemes olyan helyet választani a ketrecnek, ahonnan kilát, szeret nézelődni.


A költségek összegezve:


ketrec: 10.000 +

nyuszi: 3000 +

kaja: attól függ mit veszel, nekem 5 kiló táp olyan 5000 körül van, ez 2-3 hónapra elég. + ugye a zöldségek

oltások: náluk 2500, ez orvosonként változó

2011. jan. 23. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm!, még átgondolom a nyuszi-tartást :P
2011. jan. 23. 12:15
 4/15 anonim ***** válasza:

Nos, én is elmondom a magamét! :)

Ár: Csakis tenyésztőtől érdemes, ráadásul itt a legolcsóbb is: 2500-3000 Ft, míg egy boltban 4-5000 körül mozog.

Ketrec: amit írtál, nagyon kicsi. Legalább 100x50 centis kell neki. Ez a minimum. Használtan már 8000-ért is kaphatsz.

Táp: én nemigen szoktam nézni a márkákat, hanem azt, hogy jó sokminden legyen benne: magok, préselt dolgok, egyebek. Én fit+funnal etetek, szeretik, minen részét megeszik. 3kg belőle, ami hónapokra elég 1000 Ft.

Szaladgálás: Jó, ha naponta fél órát-órát kint van. Kertbe csak akkor vidd, ha be val oltva (de hát ugyebár ha kinti, ha benti be kell oltatni). Kintre érdemes venni egy pórázt és egy hámot.

Tartása: nem mondanám nehéznek. Nem igényel "extra szolgáltatásokat" :)

Betegségek: nem szabad huzatnak, illetve nagyon melegnek érnie. Két betegség van: a mixomatózis és az RHD. Ezek ellen évente egyszer be kell oltatni, mert halálos betegségek: 4000 Ft. Ja és még mindenképpen ivartalalítani kell, hogy ne jelöljön és hogy kezes legyen: 4000 Ft


Aztán még kellékek: itató: 700 Ft, WC: 2000 Ft.


Tehát ez összesen 22 700 Ft. Ez az induló tőke. Ezekután persze a havi kajája, forgácsa, ami kb. 3000 Ft.


Nekem mindkét nyulam oroszlánfejű. Nincs a nyúlfajták közt jellembeli különbség, válaszd azt, amelyik tetszik. Annyi, hogy a kosorrú kicsit nagyobbra nő, mint a többiek.


Remélem, mindent elmondtam, sok sikert! :)

2011. jan. 23. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:

Nem értek egyet azzal, hogy csak tenyésztőtől érdemes nyuszit venni. Attól függ milyen tenyésztő. Lehet jobban jársz netről vett nyuszival. Vannak nagyon gondos hobbitartók, akik inkább meghirdetik neten a kisnyuszit, mint hogy bevigyék a kereskedésbe. És lehet sokkal szelídebb is lesz, mert náluk nincs gyakran alom, neki ez nagyobb élmény mint egy tenyésztőnek, és sokat játszik a kicsikkel. Én abszolút hobbitartó párti vagyok, ha nem fontos, hogy tetovált nyuszid legyen, hanem csak egy egészséges, kedves állatot szeretnél.

Menj el előre megnézni a nyuszit, (esetleg kiválasztani, hogy majd melyik lesz a tiéd) és fogod látni jó helyről van-e, hidd el, első látásra meg tudod állapítani.

Sőt, valójában kereskedésben is lehet venni nyuszit. Mondjuk abból én inkább a kisebb boltokat ajánlanám, ahol látod, hogy az eladó (aki sokszor maga a tulaj) ért hozzá és szereti az állatokat. Tény, hogy a kereskedés általában kevésbé megbízható. De azért ne általánosítsunk, hogy mind szörnyűséges hely, mert ez nem igaz. Kevés ugyan, de van jó kereskedés.


8000 ft-ért lehet új (!!!) 100x50-es ketrecet venni a Fressnapf-ban. Üresen. Ha bemész egy kisebb állatkereskedésben (ne nagy üzletbe) kb 14e Ft-ért már olyat kapsz, amiben van ház, szénatartó, itató, lehet wc is. Még lehet alkudni is tudsz belőle egy kicsit (főleg ha ott veszed az állatot és/vagy a kaját).

Vagy vaterázol egy használt ketrecet még olcsóbban, de ahhoz nagyon ki kell fogni.


A kajáról, oltásról irtak, ez adott.


Minden nap ki kell venni a nyuszit. (Ha ráérsz. Nem az a gond, ha nem tudod kivenni, mert úgy alakul, hanem az, ha otthon vagy, de nincs kedved hozzá, vagy úgy gondolod, hogy nincs rá szüksége.) Ha nem fogdosod nem lesz szelíd és rúgni fog. Aki nem szereti kivenni az állatot, az ne tartson. :P Vagy tartson halat, gőtét, pókot, stb.


Nem biztos, hogy a nyuszi lenne a megfelelő választás. Ha megírod hány éves vagy, mennyit szánsz rá, mekkora a helyed a ketrecnek (vagy mekkora van otthon), volt-e már állatod, teljesen neked kell-e ellátnod (anyagilag gondolom), illetve mennyit tudnál vele foglalkozni kb egy nap, akkor lehet tudunk ajánlani egy hozzád - a te körülményeidhez - illő állatkát.

2011. jan. 23. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

nekem extra mini holland törpe nyuszim van, 9500 az eredeti ára, nekem sikerült megvenni 6500ért, kisállatboltban, máshol nem tudom h mennyi. a ketrec kb 70x90es, nem tudom pontosan, de ennél biztos nem ksiebb, ezt használtan vettem 6000ért, több helyen körülnéztem, még vaterán, teszveszen is, mindenhol 10 fölött volt, bár később osanban találtam ugyaniet 4ezerért, szóval ha fontos az ár, megéri körülnézni..én ezt a ketrecet is kicsinek tartom a nyuszinak, pedig a nyuszim sokkal kisebb mint a legtöbb törpenyúl, ezért sokat is van kint a ketrecből.


itatót kb 600 ft-ért vettünk neki.


fogkoptató kb 200-300 ft, de meg lehet oldani száraz kenyérrel is, az én nyuszim talán még jobban is szereti.

etetőt nem vettünk neki külön, és a szénatartót sem használom, mert többször leesett és féltem h ráesik a nyuszira, meg mindig felugrott bele, feldugta a fejét a rácsok között, féltem h megsérül.

házikója kb 700 ft vt.


nem nehéz tartani, cs sok figyelmet igényel + kiengeded v előtte figyelj rá, h semmi konnektor, kábel ne legyen a közelben, amit megrágcsálhatna, tedd nyuszibiztossá a helyet, v amíg kint van, figyelj rá folyamatosan.


az oltás nálunk 3500ft vt, bár jövőhéten kap még egyet, nem tudom h az benne vt e az árban v sem, 7000ért kicsit soknak találom. olvastam, h figyelni kell, h az állatorvos ellőttünk vegye ki a hűtőből az anyagot, és ne előre összekevert legyen, mert az nem véd rendesen.


nagyon érzékenyek a frontra, időváltozásra, akár bele is halhatnak. és nagyon törékeny a gerincük.


a hátsó körmüket nem szabad vágni, az elsőket kell.


lehet neki venni sókockát, v ahogy az előző válaszoló írta jutalomfalatokat, vitaminokat, bár ezek nem kötelezőek


tápot már lehet kapni egész olcsón jó minőségűt, ajánlom osant v tescot, illetve állatkereskedéseket. szénát is találsz olcsón és az sokáig elég, és nagyon szereti is a nyuszi, és fontos is neki, mert teli van rosttal. 2-3 hónapos korától pedig már lehet neki adni friss zöldség-gyümölcsöt, először cs egyfélét ( 2-3 hnapos kor előtt nem ehet ieneket, mert túl savas a kis gyomrának:))

illetve mi adtunk/adunk neki szárított almát, répát.


weboldalakat könnyen találhatsz, google a barátod:)

2011. jan. 24. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek!


Még át gondolom, hogy van-e időm rá. Sok külön programom van, és nem szeretném ha rossz lenne a nyuszinak.

Nem mostanra tervezem, mert van egy hörcsögöm :P

13 éves vagyok.Talán 2-3 év múlva, ha nem lesz höri :) Persze nem szeretném ha baja lenne, csak már 1,5 éves :)

Köszi a válaszokat!

Mindent megtudtam :P

2011. jan. 24. 15:49
 8/15 anonim ***** válasza:

[link]

itt igazi tenyésztők vannak, akik igazi törzskönyvezett fajtákat tenyésztenek, és nem fantázia nevűeket (extra mini, meg toy, jó vicc)

És itt egy nagyon jó fórum, ahol kifejezetten törpenyúltartókkal (valaki már 16éve tart) tudsz beszélgetni, és tanácsot kérni (elég kegyetlenül letudják osztani az embert, de azért teszik, hogy jó nyúltartó legyél) [link]

Mielőtt megvettük volna a nyulat, végigolvastam az egészet.

[link] ez pedig a törpenyulasok hivatalos honlapja.

2011. jan. 24. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

Egyesek eléggé nagy baromságokat hadováltak össze-vissza.

Először is a legjobb ez az oldal: [link]

(Amit az előző válaszoló is belinkelt)


TÁP: Én csaki s fressnapfban vehető Hoolywood tápot adok neki. A többiben mindenféle ízkombináló, ízfokozó mesterség van, amitől a nyúl "függő" lesz. Halál komolyan mondom.Jó a Versle Laga is, de az sajnos kicsit "függősíti a nyuszit."


SZÉNA: SZÉNA SZÉNA SZÉNA SZÉNA!! A legeslegeslegesleges legfontosabb dolog. Marhaság hogy jajj azt annyira nem szereti blablabla. Az tök mindegy szereti-e nem szereti-e mert muszály megennie. Ezért kell az etetésnek a 80%ból csak szánanak állnia.


Zöldségek: Főleg répa, alma (csak keveset mert cukor van benne) citrusokat nem szabad.


JUTALOMFALATOK: Semmiféle dropsot meg mézes-joghurtos marhaságot nem szabad adni nekik. Nagyon káros az emésztőrendszerükre, komoly bélleállást is okozhat!


KETREC: 100x50 a minimum. Nincs mit hozzáfűzni. Ennyi kell és kész.


KIEGÉSZÍTŐK: szánatartórács, itató, WC, fogkoptató


GONDOSKODÁS: Először is a nyúl nagyon okos és nagyon hű állat. Hihetetlen aranyosak, bújósak. Ezért foglalkozz vele, ne undd meg kéthét alatt. Napi 2 óra kiengedés a minimum. Ha szobatiszta, akkor ha hazaértél egész nap kinnt lehet. Bármiféle rágást (tapéta, vezetékek) meg kell akadályozni + büntetni. pl.: a NEM! szó használata utána ketrecbünti 1óráig és ujra kiengedni.


KEZDŐKNEK: Amelyikbe elsőre beleszeretsz azt vidd. CSAKIS KIZÁRÓLAG TENYÉSZETBŐL. A legkorábban elvihető nyuszi 6-7 hetes. Állatkereskedésben sok a beteg nyuszi, vagy génhibás, foghibás "extra mini" vagy ilyen hülye nevekkel ellátott mint pl.: "toy". Ezek mind szaporítóktól vannak, akikk kutyát macskával összehoznak. Tipikus eset lógófülű+álllófülű. Ebből lesz az egyikfüle áll, másik füle lóg tipusu nyuszi. Ha jelentkeznek nála az ivarosodás tünetei, akkor ivartalanítás. 5-10.000 ftig. BAK (hím) NYULAKNÁL KÖTELEZŐ, MERT 4 ÉVES KORUK UTÁNA 90%-A HERERÁKOS LESZ!!


Érzékeny állatok frontra, nem megfelelő táplálkozásra különösen. Megelőzéséhez mindenképpen SZÉNA!



Én 14 éve skorom óta tartok nyulat azóta 3 nyuéam volt. Az első 2 évet élt mivel állatkereskedésből vettem és génhibás volt :( A második 6évet. A mostani pedig 4 éves :)


ÉS ki ne felejtsük. HÚSVÉTKOR T-I-L-O-S nyulat venni!


Remélem segítettem, és egy nyuszi tényleg életre szóló élmény :)


246L jelige: SZÉNA!

2011. jan. 26. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

szia,látom már sokan írtak,de én is leírom a segítséget ;):

sztem válassz rövidszőrűt,az kevesebb gonddal jár,mivel nem vagy elég tapasztalt nyúltartó,és mjukegy közepes termetűt,jó példa erre az új-zélandi vörös nyúl :) vagy a rexek:)

2011. jan. 26. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!